Samsung, Galaxy S III’te Exynos 4 Quad Çipsetin Kullanılacağını Onayladı!

Samsung, bugün yayınladığı basın duyurusuyla yeni 32nm HKGM mimarisine sahip ilk dört çekirdekli çipseti, Exynos 4 Quad’ı duyurdu. Exynos 4412 olarak da bilinen çipsetin ilk olarak Mayıs’ta tanıtılacak yeni Galaxy’de kullanılacağı belirtildi. Üstelik diğer büyük üreticilere de satılacakmış.

Andronova

Birçok söylentide yeni Galaxy S III‘ün 1.4GHz hızında dört çekirdekli bir Exynos çipsetinden gücünü alacağı iddia ediliyordu. Fakat bizler 3 Mayıs’a kadar bu iddialara inanmak istemiyor, fazladan iki çekirdek ile hızlandırılmış bir GPU görmeyi ummuyorduk.

Güney Koreli üreticinin yeni 32nm HKGM (High-K Metal Gate) mimarisi, 45nm’lik eski mimariye oranla iki kat daha fazla performans ve %20 daha az enerji tüketimi vaat ediyor.

Yeni Exynos 4 Quad ile geçen yıl Galaxy S II, Galaxy Note gibi modellerdeki Exynos Dual 45nm’nin birbiriyle uyumlu olduğunu söyleyen Samsung, ilerleyen dönemlerde bu cihazlarının dört çekirdekli çipsetle güncellenmiş versiyonlarını da satışa sunabilir. Hem de bunu yapması için ekstradan bir masrafa girmesi gerekmiyor.

Exynos 4 Quad, şimdilerde orta düzey modellerde boy göstermeye başlayacak Mali-400MP GPU yer alıyor. Yalnız 266MHz olan hızı 400MHz’e çıkartılmış. Aşağıdaki testlerde görüldüğü gibi bu grafik yongası Galaxy S III’ü piyasanın en iyi Android telefonu yapıyor, fakat Samsung’un tek rakibi olarak gördüğü Apple’ın yeni iPad’i açık ara önde. Muhtemelen 6. nesil iPhone modelinin de gerisinde kalacaktır.


ARM Cortex-A15 işlemci ve ARM Mali T604 GPU’nun kullanıldığı Exynos 5 Dual, gerçekten yeni nesil bir çipsetti. Şuan seri üretimde ve 1.7GHz hızında telefonlar, 2.0GHz hızında ise tabletler için uyarlanan versiyonları mevcut. Samsung, Meizu gibi sıradan bir üreticinin bile akıllı telefonunda yer verdiği, hızıyla herşeyiyle aynı olan bir çipseti aylardır beklettiği tüketicilerinin beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Görünen o ki akıllı telefon pazarının lideri, amiral gemisini geçen yılın CPU ve GPU’larına emanet edecek. Exynos 5250 ise, büyük ihtimalle daha yüksek çözünürlüğe sahip olacak yeni Galaxy Note modelinde kullanılacak.

Samsung Galaxy S III herşeye rağmen harika bir akıllı telefon olacaktır. Yine de bu kadar bekletildikten sonra yeni donanım parçalarıyla karşılaşmayı ümit ediyorduk. NVIDIA’nın Tegra 3 ve Qualcomm’un Snapdragon S4 çipsetlerini bazı yönlerden geride bırakan bazı yönleriyle aynı düzeyde kalan Exynos 4412 ile yeni Galaxy telefonu 3 Mayıs’taki Unpacked 2012 etkinliğinde tanıtılacak. Şimdilik aşağıdaki videoları izleyerek çipseti hakkında yeni detaylara ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Samsung Tomorrow

Andronova