Apple’a Karşı Bir Dava Daha!

Apple 2014’te çıkardığı iki yeni model (iPhone 6 ve 6Plus) için en düşük hafıza kapasitesi olarak 16GB’ı belirledi.  Ek birkaç yüz Dolar vermeyi kabul edenler ise 64GB veya 128GB’lık Iphone modellerine sahip oldular.

Andronova

Apple’a açılan dava hafıza sinsiliği olarak da değerlendirilebilir. Özellikle IOS8’in muazzam derecede geniş bir hafıza alanına ihtiyaç duyması ve işletim sisteminin ve Apple’ın, kullanıcılarına iCloud Push’u neredeyse kaçınılmaz olarak sunmaları(iCloud servisleri için 5GB’lık düşük bir hafıza alanının üretsiz sunulması ve yükseltmek için ek ücret ödenmesi zorunluluğu söz konusu) 16GB’lık modeli tercih eden pek çok kullanıcının canını sıkıyor.

Davacının avukatı Jonas Mann’a göre ¨Telefonların hafızasıyla ilgili hiçbir şey reklamı yapıldığı gibi değil. Reklamı yapılan hafıza kapasitelerine nazaran kullanıcının telefonunu -kullanılabilir- biçimde eline aldığında karşılaştığı hafıza alanı arasında makul beklentilerini karşılayamayacak biçimde düşüklük mevcut.¨ ¨Ayrıca, Apple iCloud Push servisini kullanıcıya mecburi olarak sunuyor ve fakat 5GB’lık hafıza alanı üstü için ek ücret talep ediyor. Bu hiç de etik değil¨

Avukatın, dava için sunduğu deliller arasında bir tablo da dikkat çekiyor. Tabloya göre 16GB’lık Iphone 6 Plus kullanıcıya 12.7GB’lık kullanım alanı sunuyor bu da 3.3GB’lık %20.6’lık toplam hafızanın kullanıcının erişimine kapalı olduğu anlamına geliyor. 16GB’lık iPad Air ise 3.4GB kullanılamaz alana sahip bu da %21.3’e tekabül ediyor.

BN-GF721_IPHONE_G_20141231150924

Tanıdığım pek çok kullanıcının başına geldiği gibi eminim sizler de iPhone’un 8 ve 16GB’lık modellerini kullanıyorsanız yeni bir güncellemeyle karşılaştığınızda telefonunuzun hafızasını silmek durumunda kalmışınızdır. Apple’ın hafıza alt limitini hala neden 32GB’a çıkarmadığı meçhul fakat ne olursa olsun şimdi ciddi bir dava ile karşı karşıya ve henüz resmi bir açıklama da yapmadılar. Bu iki manaya geliyor ya davada kendilerine çok güveniyorlar ya da canları bu konuya çok sıkılmış…

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.