Cep telefonun üretildiği ülkeyi bulma

Cihaz üreticisini öğrenmek için sorgulama nasıl yapılır? Kullanmış olduğunuz akıllı telefonun üretildiği ülkenin neresi olduğunu merak ediyorsanız bu haberimiz tam size göre!

teknik destek

Akıllı telefonlar artık hayatımızda en çok yer alan teknolojik ürünler arasında bulunmaktadır. Bütün yazışmalarımızı ve banka işlemlerimizi artık akıllı cep telefonlarımız üzerinden yapmaya başladık. İnternet kullanımın kolay ve taşınabilir olması bu telefonların popüleritesini artırdı. Milyonlarca kullanıcısı olan bu sektörde bir çok akıllı telefon üreticisi bulunmaktadır. Hemen hemen her yıl yeni bir marka neredeyse bu sektörde baş göstermektedir. Kimi tutunarak yoluna devam edebilmekte kimisi ise büyük markaların arasında kalarak kapanmaktadır.

Globalleşen dünyada artık ticaret sınırları kaldırıldı. Hangi ülkede ürün üretirseniz üretin dünyanın her yerine satabiliyorsunuz. Akıllı telefon sektörü de bu şekilde satış politikası uygulamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerinde üretilen bir marka yine dünyanın farklı bir ülkesinde satılabilmektedir. Ayrıca Cep telefon markası satan firmalar farklı ülkelere farklı modelleri satmaktadır. Aynı modelde olan telefonlar ülkelere göre farklı donanımlar ile üretilebilmektedir.

Yukarıdaki duruma örnek verecek olursak eğer; en son çıkan Samsung firmasının amiral gemisi olan Galaxy S8 modelinin Amerika ve diğer ülkeler diye üretiminin ayrıldığını söyleyebiliriz. Samsung Galaxy S8 modelinde Amerika versiyonunda Snapdragon 835  işlemcisini kullanırken diğer bölgelerde ise Exynos 8895 işlemcisini kullanmaktadır. Ayrıca yazılım güncellemelerin de de ülkeler önemli yer edinmektedir. 

Akıllı telefonun üretildiği ülke nasıl bulunur 

Cep telefonun üretildiği ülkeyi bulma

Android işletim sistemi güncellemelerini yayınlayan firmalar telefonların üretildiği ülkelere göre güncelleme sırası belirlemektedirler. Kısacası güncellemeler ülke ülke yayınlanmaktadır. Peki bu durumda satın aldığımız telefonun hangi ülkede üretildiğini bulabilir miyiz ? Kullanmış olduğumuz telefonun Türkiye için üretilen model olup olmadığını nasıl anlayabiliriz.

Bu sorularınıza bu haberimizde cevap vermeye  çalışacağız. Telefonunuzun hangi ülkede üretildiğini bulabilirsiniz. Ülkemiz için üretilen telefon modellerinde genellikle R – ATR – ATUR – 6TUR ifadeler yazılı bilgilerinde yer almaktadır.

Eğer almış olduğunuz android telefona herhangi bir ROM dosyası yüklemediyseniz veya farklı bir ülkeye ait stock rom yüklemesi yapmadıysanız burada bahsedeceğimiz yöntem ile telefonun Türkiye’de üretilip üretilmediğini bulabilirsiniz.

Bunu için aşağıdaki adımları takip ediniz;

  • Ayarlar bölümüne giriş yapınız.
  • Genel Sekmesine geliniz.
  • Telefon Hakkında
  • Yazılım bilgisi

Eğer telefona yüklediğiniz yazılımı değiştirdiyseniz aşağıdaki uygulamayı telefona yükleyerekte telefonunuzun üretim tarihini ve üretildiği ülkeyi bulabilirsiniz.

Sorgulama uygulaması: play.google.com/store/apps/details?id=com.peamoon.phoneproductioninfo


Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 12:44

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir