Televizyonda Görüntüsü Bulanık Gösteriyor Mu?

Muhammed Hamza
Yazar Muhammed Hamza 5 Minimum Okuma

Televizyonda görüntüsü bulanık gösteriyor sorunu geçmişte sık yaşanırdı ama şimdiler pek yok diye düşünüyoruz. En azından eskisi kadar yoktur. Kullandığınız Smart TV bulanık gösteriyorsa, daha öncesi ve sonrasındaki durum çok önemli bir detaydır.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Televizyonda Görüntüsü Bulanık Gösteriyor Sorunu

Televizyonunuz daha önce ekranda bulanıklık yoktu ve şimdilerde başlamışsa büyük ihtimal donanım tarafında yolunda gitmeyen bir şeyler var. Kontrollere başlamadan önce, TV’ nin fişini çekin ve bir süre bu şekilde tutun. Sonrasında deneyerek duruma göre aşağıdakilere bakın.

Şu sorular önemli:

 • Televizyon aşırı ısınmadan sonra mı yoksa anında mı bulanıklaşıyor?
 • Açar açmaz mı yoksa biraz bekledikten sonra mı bulanıklaşıyor?
 • Renk kaymaları veya başka sorunlar yaşadınız mı?
 • İzlerken arka ve ön kısmına elinizi sürdüğünüzde aşırı bir ısınma var mı?
 • Panele herhangi bir çizim çarptı mı?
 • Televizyona harici bağlanan bir cihaz var mı?
 • Harici bir cihaz bağlayıp denediniz mi? (Android kullanıcılar için TV Box veya normaller içinde uydu alıcı)

Bu sorulara göre ilerleme sağlanır. Donanım tarafındaki bu sorunlara yönelik ilgili markanın servisine bu soruların cevaplarını iletmenizi öneriyoruz.

Parazit Kaynaklarını Kaldırın

Bazı bulanıklık ve gölgelenme problemleri, elektrik parazitleri veya arızalı aşırı gerilim koruyucuları nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu tür sorunları ortadan kaldırmak için TV’nizi doğrudan bir prizden beslemeyi deneyin, araya uzatma kablosu veya aşırı gerilim koruyucu koymayın. Eğer bu yöntem sorununuzu çözerse, farklı bir uzatma kablosu kullanmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca, TV ile aynı elektrik bağlantısında bulunan cihazları kapatmayı da düşünebilirsiniz. Örneğin, bilgisayar, modem veya klima gibi elektrikli araçlar görüntüde parazitlere neden olabilir. Bu cihazların mümkünse televizyonunuzla aynı prizde olmamasına özen gösterin.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
Televizyon goruntusu bulanik 1
Televizyonda görüntüsü bulanık gösteriyor

Televizyonda Görüntüsü Bulanık: Elektrikte Dalgalanmalarına Dikkat

Eğer şebekeden gelen elektrik dalgalıysa, ani yükselişler için güç dengeleyici cihaz kullanmayı düşünebilirsiniz.

Önemli bir ipucu, güç dengeleyici kullanırken sigortalara bağlı olan cihazlar daha randımanlı çalışmakta. Prize takılan modellerde bu durum hangi cihazda sorun yaşanıyorsa o cihaza bağlantı yapılması gerekir.

Televizyonda Görüntüsü Bulanık: Ekran Ayarlarını Optimize Edin

Monitör veya televizyon ayarlarını optimize ederek görüntü kalitesini arttırmaya çalışın. Ekran ayarları genellikle “Resim Ayarları” veya “Görüntü Modu” gibi menü seçeneklerinde bulunur. Bu menülerde şunları kontrol edebilirsiniz:

 • Keskinlik: Keskinlik ayarının artırılması, bulanık görüntülerin netleştirilmesi gibi önemli görüntü ayarlarına sahiptir. Ancak, aşırı keskinlik yapay görüntüye neden olacaktır.
 • Parlaklık ve Kontrast: Bu ayarları dengeli bir şekilde ayarlamak, görüntü netliğini ve ayrıntıları artırabilir.
 • Renk Ayarları: Renk doygunluğunu ve tonunu ayarlamak, daha canlı ve net görüntüler sağlayabilir.
 • Gürültü Azaltma: Bazı cihazlarda, düşük kaliteli görüntülerde bulunan parazitleri azaltmak için “Gürültü Azaltma” gibi bir ayar sunulur.

Yazılım Güncellemelerini Kontrol Edin

Yazılımınızı güncel tutmak, görüntü kalitesi ve bir çok sorunu önler. Üreticiler, performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri içeren yazılım güncelleme paketleri yayınlar. Cihazınızın ayarlar menüsünden veya üreticinin web sitesinde genelde en son güncellemeler yer alır. Eski sürümlerde bir süre sonra belki ilgili siteden kaldırılır. Böyle durumlarda Google’ dan aramanız yeterli olacak.

Kabloları ve Bağlantıları Kontrol Edin

Görüntü sorunları bazen kablo ve bağlantı problemlerinden kaynaklanabilir. HDMI kabloları gibi dijital bağlantıların kalitesi, görüntü kalitesini etkileyebilir. Şunları yapabilirsiniz:

 • HDMI Kablolarını Kontrol Edin: Kabloların hasarlı olmadığından ve düzgün bir şekilde bağlandığından emin olun. Eski veya düşük kaliteli HDMI kablolarını yenileriyle değiştirmeyi deneyin.
 • Bağlantı Noktalarını Temizleyin: Cihazların bağlantı noktalarını temizleyin. Toz veya kir, bağlantılarda sorun yaşatır.

Harici Cihazların Ayarlarını Kontrol Edin

Kullanmakta olduğunuz harici cihazların görüntü ayarlarını kontrol edin. Bu cihazların kendi görüntü ayarları ve yükseltme seçenekleri olabilir. Cihazların ayarlarını çözünürlüğüne uygun şekilde optimize edildiğinden emin olun.

Televizyonda Görüntüsü Bulanık Gösteriyor: Ekran Kalibrasyonu Yapın

Kalibrasyon, renk doğruluğunu, parlaklığı ve kontrastı dengeleyerek görüntü kalitesini artırın.

Televizyonda Görüntüsü Bulanık: Fabrika Ayarlarına Döndürmeyi Düşünün

Eğer tüm bu adımları denemenize rağmen aynı şekilde sorun devam ediyorsa, televizyonu fabrika ayarlarına döndürmeyi düşünün. Bu işlem, genelde yanlış yapılandırılmış ayarların sıfırlanmasını, cihazın orijinal ayarlarına dönmesini sağlar. Ancak, bu işlemi yapmadan önce önemli ayar ve verilerin silineceğini bilin.

Televizyonda görüntüsü bulanık hatasında uygulayacağınız adımlar buraya kadar.

Sıradaki: Smart TV Kanallar Silindi Nasıl Geri Getirebilirim

Uzun yıllardır hem teknoloji hem makale konusunda çalışmış biri. Zaman zaman karşılaştığı teknolojik sorunları araştıran ve bunlara yönelik çözüm içerikleri de hazırlamakta.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir