Facebook Arkadaşlık İsteklerini Engelleme

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Facebook arkadaşlık istekleri nasıl engellenir diyen kullanıcıların ne gibi işlemleri kontrol etmesi gerekenlerden söz ettik. Ağın birebir resmi bir destek birimi olmadığından dolayı gönderilen talepler üzerinden işlem yapılmakta.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook hesabınızda sizlere kimlerin istek göndermelerini seçebilirsiniz. İstersenizde herkese açık bir profil yaparak paylaşımlarınızı herkes görebilir ve herkeste arkadaşlık isteği gönderebilir.

Facebook arkadaşlık isteklerini kapatmak isteyenler için gerekli adımlara bu yazımıda yer verdik. Daha önceki yazımızda da bildirimleri engelleme, aramalarda gizlenme ve şikayet gibi konuları ele almıştık. Her zamanki gibi sorunlarınız için yorumlarınızı bekliyoruz. Tabi detayları yazarak ve mantıklı sorularla gelerek.

Facebook Arkadaşlık İsteklerini Kapatma

Arkadaş isteklerini herkese kapatma! Profil simgesinden ayarlara giriyoruz. Sonra gizlilik seçeneği ve sağ taraftaki bölümden arkadaşlık isteği gönderebileceğini seçiyorsunuz. Bu bölümden çok sayıda işlemi yapabilirsiniz.

Resimli anlatıma baktığınızda ilgili alanı kullanarak işlem yapılmakta. Lakin bu alana giriş yoksa, geçici engel veya ceza kavramları aklımıza gelebilir. Hatta hakkınızda alanına bir şey ekleyerek deneyebilirsiniz.

Yaptırıma uğrayan hesaplarda değişiklik yapılamayabilir. Hatta bazı özelliklerin çalışmadığı olabiliyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
Facebook arkadaşlık isteklerini engelleme
Facebook arkadaşlık isteklerini engelleme

Arkadaşlık isteklerini kapatma: Yukarıdaki işlemde arakdaşlık isteklerini herkes ya da arkadaşlarımın arkadaşları olarak seçebilirsiniz. Bu yerde gerekli diğer engellemelere ulaşabilirsiniz.

Facebook Arkadaşlık İsteklerini Kapatamıyorum

Arkadaşlık isteklerini kapatamıyorum hatası alanları bir çoğunun yanlış işlem yapması sebebiyle geçici engellemeler yaşanabiliyor.

Bazen hesabınızda yaşadığınız aksaklıklarda kapat aç dışında birde hesabınızın türünü değiştirerek denemeniz yeteri olabiliyor. İşletmeye geçiş yapan hesapların daha sonra eski sınıflandırmasını geri dönmesi mümkündür.

 • Başka tarayıcılarla ve telefonla deneyebilirsiniz.
 • Çok fazla yanlış denemeler ve şüpheli durumlara yol açacak her türlü faaliyette yine uyarı gelebilir.
 • Farklı cihazla ve hesapla test ediniz.

Facebook Arkadaşlık İsteklerini Engelleme: Gizlilik ve Kontrol

Facebook, sosyal bağlantılar kurmamıza olanak tanıyan bir platformdur. Ancak, herkesle arkadaş olmak istemeyebilir ve bazen arkadaşlık isteklerini engellemek veya sınırlamak kullanıcıların gizlilik tercihlerini korumalarına yardımcı olabilir. Bu makalede, Facebook’ta arkadaşlık isteklerini engelleme üzerine bir rehber sunacağım.

Facebook Arkadaşlık İsteklerini Engelleme Neden Önemli?

 1. Gizlilik Kontrolü: Herkesle arkadaş olmak istemeyebilirsiniz. Belki de sadece tanıdığınız kişilerle bağlantı kurmak istiyorsunuz. Arkadaşlık isteklerini engellemek, gizlilik kontrolinizi artırmanıza yardımcı olur.
 2. Kötü Niyetli İstekler: Kimi zaman bilinmeyen kişilerden gelen arkadaşlık istekleri güvensiz olabilir. Engelleme, potansiyel kötü niyetli bağlantılardan korunmanıza yardımcı olabilir.
 3. Rahatlık ve Konfor: Bazı kullanıcılar, sadece belirli bir çevreleriyle etkileşimde bulunmak isteyebilirler. Bu durumda arkadaşlık isteklerini engellemek, rahatlık ve konfor sağlar.

Facebook Arkadaşlık İsteklerini Engelleme Adımları:

 1. Facebook Hesabına Giriş Yap:
  • Tarayıcınızdan veya Facebook uygulamasından hesabınıza giriş yapın.
 2. Profilinize Gitme:
  • Ekranın sağ üst köşesinde bulunan profil fotoğrafınıza tıklayarak kendi profilinize gidin.
 3. Arkadaşlık İstekleri İkonuna Tıklama:
  • Profilinizde, arkadaşlık istekleri ikonuna (iki insan figürü) tıklayarak gelen arkadaşlık isteklerinizi görebilirsiniz.
 4. İstekleri Gözden Geçirme:
  • Gelen arkadaşlık isteklerini inceleyin ve hangi kişileri engellemek istediğinizi belirleyin.
 5. Engelleme İşlemi:
  • İstek göndereni tespit ettikten sonra, profil sayfasına gidin. Sağ üst köşede bulunan üç nokta veya diğer seçenekler aracılığıyla “Engelle” seçeneğine tıklayın.
 6. Engelleme Onayı:
  • Engelleme işlemini onayladıktan sonra, kişi sizinle artık iletişime geçemez ve arkadaşlık isteği gönderemez.

İpuçları:

 • Engellenen Listesini İnceleme: Facebook ayarlarında “Engellenen Kişiler ve Liste Yönetimi” bölümünden kimleri engellediğinizi inceleyebilir ve gerektiğinde engellemeyi kaldırabilirsiniz.
 • Sık Sık Kontrol Etme: Arkadaşlık isteklerini düzenli olarak kontrol edin ve gelen isteklere karşı güvenli bir yaklaşım benimseyin.
 • Diğer Gizlilik Ayarlarını İnceleme: Facebook’taki diğer gizlilik ayarlarını gözden geçirerek hesabınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir