Google Nexus 5’in Aşırı Pil Tüketimi Sorununa Çözüm Arıyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Google-LG ortaklığının son meyvesi Nexus 5 halihazırda ülkemizde de satışa sunulmuş durumda. LG’nin yine başarılı bir iş çıkardığı Nexus 5 işlemciyle mobil dünyasını en iddialı cihazlarına kafa tutsa da, söz konusu pil kullanım süresi olduğunda Nexus cihazlar hiçbir zaman kullanıcılarını tatmin edici bir sonuç ortaya koyamamıştır.

Son günlerde Nexus 5 aldıysanız ve pil süresinde ciddi manada sıkıntı yaşıyorsanız, Google’ın bu noktada bir çalışma sürdürdüğünü belirtelim. Nexus 5’te yer alan ve şu an için sadece Qualcomm işlemcilerde ortaya çıkan Android 4.4.2 KitKat yapısı üzerinde kameraya erişimi sağlayan mm-QCamera-daemon adlı yazılım görünüşe bakılırsa pil süresini ciddi manada olumsuz etkiliyor. Benzer sorunun Qualcomm işlemcili Galaxy Note 3‘ü de etkilediği bildiriliyor.

Cihazın kamera ve Skype gibi kamera özelliğini kullanan uygulamaların aktif durumda olması esnasında Nexus 5’in pil ömrünü  olumsuz etkileyen yazılım, enteresan ki cihaz bekleme modunda olsa dahi pil seviyesini her iki dakikada %1 seviyesinde düşürüyor. İşlemciyi zorlayan yazılım aktif duruma geçtiği anda işlemciyi zorlayarak en yüksek hızda çalıştırarak aynı zamanda telefonda ısınmaya da sebep olmaktadır. Google çalışanından gelen açıklamalarda bir sonraki Android güncellemesinde sorunun çözüme kavuşturulacağı ifade edilirken.

Benze sorunun Nexus 5 cihazınızda olup olmadığını öğrenmek için Ayarlar menüsünde pil alt başlığına göz atabilirsiniz. Pili boşaltan etkenler alt bölümde yer alan görselde yer aldığı şekildeyse söz konusu pil sorununu siz de yaşıyorsunuz demektir.

Nexus 5 pil

kaynak: phonearena

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir