Instagram işlem engellendi nasıl çözülür

Instagram işlem engellendi, çok sık yapılan bir davranışın sonucu olarak geçici engel kısıtlaması yapılabiliyor. Bazen yasaklama süresi dolmasına rağmen açılmayabiliyor.

Instagram işlem engellendi nasıl çözülür
müşteri hizmetleri

İşlem engellendi, bildiğimiz kadarıyla belli bir zaman her yıl yaklaşık 4-5 kez karşımıza çıkan kronik dediğimiz instagram hatalarından biridir. Çıktığında çok fazla kullanıcının bundan etkilendiğini görüyoruz. Bu çoğunlukla sistem hatalarında ortaya çıkıyor. Instagram uygulamasında çıkan sorundan veya sunucularında beklenmedik arızaların olabilmesi. İşlem engellendi çözümü için kesin olmamakla kaydı ile size bazı önerilerimiz olacak.

Peki sadece genelde mi çıkıyor? Tabiki hayır. Sık sık olan bir durumdan bahsettik. Yani standart bir hata kodu mesajı diyebiliriz. Ama bazı zamanlarda çok ama çok az sayıda kişide görülebilen bir durumda olabiliyor. 

Kullanıcıları uygulamada zaman geçirirken, yaptıkları belirli işlemler sonucunda engellendi uyarısı ile karşı karşıya kalabilmektedir. Çoğunlukla farklı kullanıcıların hesaplarında yer alan fotoğraflar, beğenilmek istenildiğinde işlem engellendi mesajı alınmaktadır. Yaşanılan bu sorunun belirli nedenleri ve çözüm yolları bulunmaktadır.

Kişi kaynaklı işlem engellendi hatası

Hesap sahibine bağlı aklımıza gelen olası durumlardan söz ettik ve test etmeniz için profilinizde bir şeyin değiştirilip hata alıp alınmadığına bakmak gerekiyor.

 1. Kullanıcıların yapmış olduğu kural dışı paylaşımlar.
 2. Aldığınız aşırı şikayetlerin bir sonucu çıkan uyarı denilebilir.
 3. Kullanılan yardımcı uygulamalardan kaynaklı engellemeler.
 4. Telefondan kaynaklı durumlar. (Yer yetersiz kalması, virüs bulaşması, çakışmalar...)
 5. Bazen telefon tarihinin yanlış olmasından dolayı hata mesajlarının çıkması.
 6. Kullanıcının çok sık yaptığı paylaşım veya beğeniler.
 7. Zararlı istekler alınması.

Uygulamayı kullanırken karşılaşılan engellenme mesajı, son dönemlerde oldukça fazla sayıda beğeni yapan ve bundan dolayıda hesabında bir anormallik olduğu düşünülen kullanıcılara gönderilmektedir. Bu tarz kullanıcıların daha fazla beğeni yapmasını engelleme amacıyla, instagram tarafından uyarı mesajı gönderilmektedir. Yapılmak istenilen her beğeni öncesinde, bu mesaj otomatik olarak ektana gelmektedir.

Olası görülen nedenlerden bazıları

Yukarıdakine benzer durumlar söz konusu ve bunlara ek olarak tahmini sıraladıklarımız daha da uzayabilir. Ayrıca bu mesajı belirli zamanlarda hiçbir işlem yapmadan da ekranda görünebilmektedir.

Burada yapılacaklar içerisinde en sık nedenleri yukarıda paylaştık. Instagram' da paylaşılanları beğenme işlemi sırasında gelen, bu mesaj için yapılabilecek belirli işlemler bulunmaktadır. Cihaz kontrolü de yapmanızı öneriyoruz. Samsung' da sorun var ama bakıyorsunuz Xiaomi' de veya Huawei' de sorun yok. iPhone tarafında ise çıkıyorsa tahmini uygulamanın neden olduğu beklenmedik arızalar diyebiliriz. Çıkma olasılığı çok az olabiliyor.

 1. Çok sık beğeni veya takip peş peşe yapmayın. Artık gün içerisinde de aynı şekilde.
 2. Yapılan yorumların çok sık olması veya fazla olması da şüphe uyandırabiliyor.
 3. Cihazınızdan anlamsız isteklerin gitmesi.
 4. Şüpheli paylaşımların yapılması.
 5. Topluluk kurallarına zarar veren paylaşımlar.
 6. VPN kullanılmasının yol açtığı sorunlardan biri olabilir.
 7. Instagram' a bağlanılan uygulamalar veya bağlı web sitelerinden alakalı olma olasılığı var.

Instagram işlem engellendi nasıl çözülür

Bu sorun ile karşılaşan kullanıcılar, kendi sayfaları üzerinde bulunan üç noktalı kısma giriş yaparak, alt sekmelerde bulunan sorun bildir bölümüne yaşanan sıkıntı ile alakalı bildirim yapabilmektedir. İlgili bölümden yapılan bildirimler, 10 dakika ara ile iki kez gerçekleştirilebilmektedir. Kullanıcıların gerçekleştirdiği bu bildirim sonrası İnstagram tarafından, en geç bir iki saat içerisinde giderildiği söylense de pek inandırıcılığı bulunmuyor. Yeniden aynı sıkıntı ile karşı karşıya kalmamak için limit ve kuralları hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

İşlem engellendi çözümünde ek denenecekler

 1. Belli bir süre geçtikten sonra tekrar kontrol edin.
 2. Başka bir cihazdan ve bilgisayar üzerinden deneyin.
 3. Çıkan hata üzerinden bildirimde bulunun.
 4. Aşağıdaki adımları takip edin. www.andronova.net

Başvuru tarafında ise;

 • Uygulamanın ayarlarına giriyoruz
 • Yardımla devam ediniz ve sorun bildir' e dokunun
 • "Bir şey çalışmıyor" ve durumunuzu anlatan mantıklı bir seçeneğe dokunarak işleminizi tamamlayınız.

İşlem engellendi çözümü için iletişimİşlem engellendi ne demek

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 10:40