Milyonlarca kişiye Google Play Store' den Botnet virüsü bulaştı!

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Sayısı 2 milyona yaklaşan uygulama ve oyunun yer aldığı Google Play Store, bir çok uygulamanın zararlı Botnet virüsü milyonlarca Android kullanıcısına bulaştığı tespit edildi.

Ad imageAd image

Check Point isimli bir güvenlik şirketinin yaptığı araştırma sonucu ortaya çıkan raporlarda, Google Play Store‘ da ter alan bazı uygulamalarda cihazınızın zombi olarak kullanılmasının önünü açan Botnet virüsünün yer aldığınız ve bu virüsün halihazırda milyonlarca kişiye bulaştığı belli oldu.

DDoS atak için oluşturulan Botnet ağları, PC’leri, akıllı telefonları ve hatta internet bağlantısı bulunan diğer elektronik eşyaları dahi birer zombi cihaz olarak kullanarak, saldırganların istedikleri zaman istedikleri yere düzenleyecekleri saldırılarda kullanılmasına olanak sağlayabiliyor. Son dönemde sıklıkla duyduğumuz çoğu saldırının yapılış şeklinin DDoS atak olması ve bu saldırıların gücünün de oldukça yüksek olması, kötü niyetli hackerların elindeki Botnet ağlarında ne kadar çok zombi cihazın bulunduğuna da işaret ediyor. www.andronova.net

Örnek olarak Anatoliy Hmelenko isimli bir geliştiricinin yayınladığı Guide for Shadow fight 3 and 2 isimli uygulamanın Botnet virüsü içerdiği ve hali hazırda 500.000’e yakın kişi tarafından indirildiği söyleniyor.

Google Play Store Botnet virüsü

Google Play Store' den Botnet virüsü

Ad imageAd image

Çalışma yöntemi bakımından sistemi felç etme mantığıyla işleyen DDoS ataklarda, maalesef kendisinin kullanıldığından dahi haberi bulunmayan insanların cihazları kullanılırken, Google’ın Android işletim sistemine ait uygulama marketi olan Play Store‘daki uygulamalardan da bulaşması, ne kadar dikkatli olmamız gerektiğine bir kez daha işaret ediyor.

Google’ın her ne kadar kendisi de bu uygulamaları kontrol ettiğini söylese de, örnekte de görülüyor ki herkesin indireceği uygulamaların yayıncılarını araştırmaları ve mutlaka güvenlik yazılımı kullanmaları gerekiyor. Bu konuda Play Store’da sizlere önerebileceğimiz en iyi güvenlik uygulamalarından olan Malwarebytes‘i tavsiye ediyoruz.


Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2017, 15:36

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe