Modemde DMZ ne demek ne işe yarar?

Andronova

DMZ, modem ayarlarında çok sık görmediğiniz ama kullanıcıların bir kez dahi olsa bu seçenekle karşılaştığı oluyordur. İşlem yapılan sistemin dış bağlantısı için önemlidir.

Modemlerde arayüz dendiğinde ilk aklınıza kurulum ve kablosuza ayarların geldiğini söyleyebiliriz. Bunların dışındaki seçeneklerle çoğunun işi olmaz ama zamanla bir ihtimal gerek duyulabilir. Eski ürünlerde işlemlerin çoğu manuel olurdu ama yenilerde daha kolay hale geldi. Hatta kurulumlar resetlemeyle kendiliğinden otomatik yapılanlar dahi var. 

Yazımızda modemde DMZ nedir bunun hakkında bir bilgi ve hangi bölümden işlem yapılmakta örnek bir görselle anlatmak istiyoruz.

DMZ, savunmasız olarak adlandırılan bölge anlamına gelen network yapısı diyebiliriz. İç ağımızı tehlikeye atmadan yapılabilecek işlemlerden biri budur ve dış bağlantılarımızda bir alanı açarak genel ağımızda bir koruma sağlayabiliriz. Bu yapı çoğunlukla yaptığımız işlemlerde port çıkışlarında engelleme görüldüğünde tercih edilir. Örnek ip güvenlik kamerasında erişimde problem yaşandığında verilen yerel ağ DMZ alanına da ekleyerek güvenli olarak işaretlemiş oluruz. 

Yapılan dış bağlantılarda güvenlik (Firewall) duvarına denk gelen durumlarda bu kısım çözüm sunacaktır.

Örnek modemimiz TP Link ve diğer modellerde örnek Zyxell veya Huawei markalarda farklı alanlarda yer alabiliyor.

  1. Arayüze bu üründe 192.168.1.1′ den erişim yapıyoruz.
  2. Yan sekmeden “İletim” alanına dokunun.
  3. Alt sekmelerden “DMZ” yazana girin.
  4. DMZ durumunu “Etkin” yapınız.
  5. “Host IP adresi” açılacak ip adresi yazaılacak. Genelde yerel olarak iç ip adresi olur.

Eğer buradaki işlemi doğru yaptınız ama problem yaşıyorsanız o zaman güvenlik duvarının kapatılması gerekiyor.

Modemde DMZ ne demek ne işe yarar?

Modemde DMZ nedir


Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2021, 21:23

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir