Modemde yer alan ebeveyn kontrolü nedir

Andronova

Ebeveyn kontrolü, misafirler ve çocuklar için belirlenen zamanlar içerisinde internet erişimini ayarlayan modem içeriğindeki özelliğin adıdır. Belirlenen gün ve saatlerde aktif olur.

Uzun zamandır bildiğimiz ama aklımıza yeni gelen bu özellik hakkında kısa bir açıklamaya yer vermek istedik. TP Link modemde denk geldiğimiz bu seçeneğin nasıl kullanıldığı ve dikkat edilmesi gereken alanlardan bahsedeceğiz.

Hizmet içeriğinde belli saat aralığı diye geçiyor ama daha gelişmiş ayarlar kısmıyla karşılaşabilirsiniz. Örnek belirlediğiniz sitelere erişim yapılması gibi. İşlemde cihazın Mac adresiyle yapılandırma adımları uygulanıyor. Örnek resmin yardımcı olacağını düşünüyoruz.

İçerik için kullandığımız modem dışında bulunan bir kaç üründe de aynı şekilde bir başlık görebilirsiniz. Huawei, Netmaster ya da Zyxel gibi çok bilinen cihazlarda farklı alanlarda böyle bir yapılandırmayla karşılaşabilirsiniz. 

  1. Bilgisayarınızdan sorunsuz çalışan bir tarayıcıyla arayüze giriniz.
  2. Sekmelerdeki başlıklarda ya da alt başlıklarda başlıkta bulunan seçenekle karşılaşacaksınız.
  3. E. kontrolünü etkin yazan kutucuğu işaretleyerek aktif ediniz.
  4. Kara liste, istemediğiniz cihazların bağlanmasını engellemek için kullanılır.
  5. Beyaz liste, güvenilir cihazların yer aldığı kısım ve modellerin bazılarında bu Mac dışındaki tüm cihazların bağlanmasına izin verme gibi bir seçenek.
  6. Birden dörte kadar olan Mac adreslerin kısmına işlem yapılacak cihazın adresini giriniz.
  7. Altında her gün ya da her hafta şu saatten bu saate kadar erişime izin ver şeklinde ayarlayınız ve kayıt ediniz.

Gelişmiş seçeneklerde istediğiniz gün ve saatte gerekli kısıtlamayı açabilirsiniz. Önemli olan modemin içeriğine girilmesini önlemek adına giriş şifresinin değiştirilmesi.

Modemin arayüzüne ulaşamadığınız takdirde o zaman fişini çekip bekletiniz ve duruma göre resetlenebilir. 

Modemde yer alan ebeveyn kontrolü nedir


Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2021, 23:01

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir