Samsung Galaxy S6’da UFS Depolama Kullanacak

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Endüstri kaynaklarına göre; Samsung Galaxy S6‘da UFS depolama teknolojisi kullanılacak. Depolama teknolojisinde yeni adım olarak kabul edilen UFS ( Universal Flash Storage – Evrensel Flaş Depolama), eski nesil NAND flaş belleklerin gelebileceği en üst nokta olarak tanımlanıyor.

Andronova

UFS çipleri, SSD hızlarında okuma ve yazma yapabiliyor. eMMC hafıza çiplerine oranla üretim maliyetleri daha düşük olan UFS çipler, veri aktarımı sırasında ise eski eMMC çiplere 3 kat fark atarak 1.2 GB/s hıza ulaşabiliyor. Güç tüketimlerinin düşüklüğü sayesinde hem batarya ömrünü etkilemiyor hem de telefonda “hafıza kaynaklı” oluşabilecek ısınmanın da önüne geçiyor. Kaynakta belirtildiğine göre; UFS 2.0 teknolojisi, eski nesil eMMC 5.0 hafıza çiplerinin yarısı kadar güç tüketiyor. Samsung, Nokia ve Micron tarafından 2007 yılında kurulan JEDEC ( Joint Electron Device Engineering Council – Elektronik cihazlar için Birleşmiş Mühendislik Konseyi) UFS teknolojisini geliştiren grup olarak öne çıkıyor. 2009 yılında Toshiba ve SK Hynix’in de katılımıyla büyüyen grup, bir kaç hafta içinde yeni nesil UFS çiplerinin seri üretimine başlayacak.

Ancak bu teknolojiyi tek geliştiren firma Samsung değil. Çinli üretici Xiaomi‘ de  yeni nesil UFS depolama çiplerini geliştirerek yeni telefonlarında kullanmayı planlıyor. Samsung ve Apple’ dan sonra dünyada 3. sırada olan Xiaomi’nin ve genel olarak Çin markalarının atılımı Samsung’u tedirgin ediyor. 3. çeyrek sonuçlarında beklediği kadar satış yapamadığı gözüken Samsung bu duruma önlem almak için sürekli yenilikler yapmaya çabalıyor. Başka bir Çinli üretici Lenovo‘ nun da Motorola’ yı alması, Samsung’un mobil pazarda iyice sıkışmasına sebep veriyor.

Son olarak Samsung, telefonlarında destek verdiği mikro SD kartları da yavaş yavaş UFS bellekler ile değiştirmeyi amaçlıyor. Henüz piyasada yaygın olarak UFS destekli kartlar olmadığı için, bu değişimin ilk olarak Eylül 2015’te tanıtılması beklenen Galaxy Note 5 ile başlaması bekleniyor. Samsung’ un pazar payını geri kazanmak için yaptığı atılımları yeterli buluyor musunuz?

Samsung-64GB-eMMC-memory

Kaynak: Etnews

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.