WhatsApp sohbet geçmişini yeni telefona aktarma

WhatsApp, mesaj yedeğini yeni telefona aktarma özelliği için kolları sıvadı ve çalışmalarını gösteren bir resim paylaşıldı. Yakında sohbet taşıma kolaylaşacak.

WhatsApp sohbet geçmişini yeni telefona aktarma
müşteri hizmetleri

Çok fazla tercih edilen uygulamalardan biri olan WhatsApp, çoğu ülkede olmazsa olmazlardan biri. Görüntülü konuşmayla ilgili son yaptığı güncellemeyle olumlu temkiler aldı ve bu özelliği genişletmek için yeni çalışmalar yapıyor. Bu konumuzda ise çok sık olmasa da hemen hemen herkesin başına gelebilecek WhatsApp sohbet taşıma sorunu için yeni gelişmeleri paylaşacağız. Çoğu kullanıcının sıkıntı çektiği bu durumla alakalı pek seçeneğiniz bulunmuyor.

En çok problem çıkaran verilerin başka bir telefona taşınması. Çoğunluğun uğraşmak zorunda kaldığı bu durum için uğraşmadan sıfırdan kullanım tercih ediliyor. Bazı programlarla veri taşıması yapılabiliyor ama çoğu uğraşmak istemiyor. Bu hem iOS ile alakalı hem WhatsApp kaynaklı bir problem diyebiliriz. Geliştirici bunun farkına geçte olsa vardı ve çalışmalara başladı. 

Geliştirici görüntülerine göre Android' den iPhone veya iPhone' dan Android' e kolayca taşıma yapılabilecek. Şu an için çalışması devam eden ve testlerden sonra kullanıma açılacak olan özellik çoğu kullanıcıyı sevindirecektir.

İlk denemeler masaüstü versiyonunda yapıldı. Web sürümde denenen ve duruma göre mobile geleceği belirtiliyor. İşlem için WiFi önerisi yer aldığı ve belki şirketin diğer uygulamaları içinde bağlantılı bir şeyler çıkarılabilir.

Diğer bir gelişmede geçtiğimiz haftalarda silinen mesaj konusunda çalışmaların devam ettiği yönünde paylaşımlar var. Her ne kadar herkes için olumlu olmasa da büyük bir yenilik diyebiliriz. Yani önemli yenilikler yakında diyebiliriz. Zaten çok sık elle tutulur bir yenilik çıkarılmıyor ama bunlar çok önemli diyebiliriz. 

Bu özellik çıkana kadar EaseUS MobiMover ve Syncios gibi programlardan yararlanılabilir.

WhatsApp sohbet geçmişini yeni telefona aktarma

Whatsapp, akıllı telefonlarınız da sohbet amaçlı kullanılan bir uygulamadır. Whatsapp internet aracılığı ile fotoğraf, video vb gibi materyalleri sevdiklerinize göndermenize ve aranızda aktarımını kolaylaştırmanıza yardımcı olmaktadır.

Akıllı telefonlarınıza Whatsapp uygulamasını indirebilir ve kolaylıkla kurabilirsiniz. Herhangi bir sohbeti siz silmediğiniz takdirde kimse silemeyecektir.

WhatsApp' ta mesajlar nasıl yedeklenir?

WhatsApp' yedeklenmiyor

Whatsapp sohbetleriniz siz bir şey yapmasanız da otomatik şekilde akıllı telefonunuzun hafızası içerisinde depolanır. Telefon değişikliği yaparken ya da uygulamayı akıllı telefonunuzdan kaldırırken mesajlarınızı kaybetmek istemiyorsanız kendiniz de mesajlarınızı yedekleme şansına sahipsiniz.

Programı telefonunuzdan kaldırmadan önce, telefonunuzdan Whatsapp uygulamasını açın ve sağ tarafta bulunan ayarlar seçeneğine tıklayın. Bu aşamadan sonra sohbet geçmişi ve sohbet geçmişini yedekle bilgilerini tıklamalısınız.

Son olarak sohbetlerinizi yedeklemek için evet butonunu tıkladığınız da mesajlarınız yedeklenmiş olacaktır. Yedeklenen sohbetler nereye kaydedilmektedir?

Yedeklediğiniz sohbetleriniz telefonunuzda bulunan 'wa' adlı bir dosya içerisinde kaydolmuştur veya MsgStore isimli dosyaya da kayıt olmuş olabilir. 2 dosyayı da kontrol ediniz. Sohbetleriniz hafıza kartı içerisinde ya da telefon hafızasında bulunmaktadır.  

Yedeklediğiniz mesajlar sadece 7 gün orada tutulurlar. 7 gün içerisinde manuel şekilde eski mesajlarınızı aktarmanız gerekmektedir. Kaydettiğiniz tüm bilgiler sadece kayıtlı olan telefon numarası üzerinden görüntülenebilmektedir.

Mesajlarınızı mail adresinize yönlendirdiğiniz de mesajlarınız açılmayabilir. Mail adresinizde mesajlarınızı okuyabilmek için, txt formatında aktarmanız gerekmektedir.

 "Ayarlar> Sohbetler> Sohbet yedeği" seçeneğine dokununuz. Sonra Google Drive' a yedekle seçeneğine dokunun. İsterseniz yedekleme sıklığını ayarlayabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 02:56