Windows 10 Çocuk Hesabı Oluşturma (Sınırlı Kullanıcı)

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Windows 10 çocuk hesabı oluşturma yani sınırlı kullanıcı oluşturma ayarları bilgisayarda nerede olduğunu bilmeyenler için, kısıtlı çocuk hesabı açma adımlarını resimlerle anlatmaya çalıştık.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Bilgisayarda sınırılı hesap açmak isteyen Windows 10 kullanıcıları bazen nereden işlem yapacağını bilmeyebilir. Çoğunlukla ilgili seçenekleri incelemeden soran çok kişi var diye düşünüyoruz. Bu tarz işlemleri bilgisayarı yönet üzerinden veya denetim masasından yapılmakta.

Pandemi döneminde çoğu evde olduğundan internet kullanımı yoğunlaştı ve doğal olarak çocukların da geneli cep telefonu üzerinden vakit geçirmekte. Bir kısmı da bilgisayar başından pek ayrılmıyor. Ebeveynlerin şu aralar engelleyici yöntemlere yöneldiğini söyleyebiliriz. 

Telefondan sınırlı hesap durumları çoğunlukla yardımcı uygulamalar üzerinden yapılmakta. bunun için ebeveyn uygulamaları iş görmekte.

Windows 10 Çocuk Hesabı Oluşturma

Çocuklarınızın dijital dünyada güvenli bir şekilde büyümelerini sağlamak, ebeveynlerin en önemli sorumluluklarından biridir. Windows 10’un sunduğu çocuk hesabı özelliği, ebeveynlerin çocuklarının çevrimiçi etkinliklerini izlemelerine ve yönetmelerine olanak tanır. İşte Windows 10’da çocuk hesabı oluşturmanın adım adım kılavuzu:

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Adım 1: Ayarlar Menüsünü Açın

Bilgisayarınızda Windows 10’a giriş yapın ve Başlat menüsünden “Ayarlar” uygulamasını açın.

Adım 2: Aile ve Diğer Kullanıcılar Ayarlarına Girin

Ayarlar penceresinde “Hesaplar” seçeneğine tıklayın ve ardından sol taraftaki menüden “Aile ve Diğer Kullanıcılar” bölümüne geçin.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Adım 3: Bir Aile Üyesi Ekleyin

“Aile ve Diğer Kullanıcılar” bölümünde, “Başkasını Bu Bilgisayara Davet Edin” başlığı altında “Başka Bir Kişi Bu Bilgisayarı Kullanabilir” bağlantısına tıklayın.

Adım 4: Bu Kişi Bir Çocuk mu? Seçeneğini Belirleyin

Açılan pencerede, “Bu kişi bir çocuk mu? Onlara bir Microsoft hesabı oluştur” seçeneğini belirleyin ve “Davet Ettiğiniz Kişi” kutusuna çocuğunuzun e-posta adresini girin.

Adım 5: Çocuğunuzun Bilgilerini Girin

Çocuğunuz için bir Microsoft hesabı oluştururken, adını, soyadını ve doğum tarihini girin. Ardından, bir e-posta adresi ve şifre belirleyin. Çocuğunuzun hesabını yönetmek için e-posta adresi ve şifresini kullanabilirsiniz.

Adım 6: Ebeveyn Onayı

Çocuğunuzun Microsoft hesabı oluşturulduktan sonra, ebeveyn olarak sizden onay almak için bir bildirim alacaksınız. Bildirime tıklayarak çocuğunuzun hesabını onaylayın ve gerektiğinde ayarları yapılandırın.

Adım 7: Ayarları Yapılandırın

Çocuğunuzun hesabını oluşturduktan sonra, Ayarlar menüsünden çocuğunuzun hesabını seçerek çeşitli ayarları yapılandırabilirsiniz. Bu ayarlar arasında çevrimiçi güvenlik, içerik filtreleme ve ekran süresi sınırları bulunur.

Adım 8: Çocuğunuzun Bilgisayarınızda Oturum Açmasına İzin Verin

Çocuğunuzun Microsoft hesabı oluşturulduktan ve ayarlar yapılandırıldıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve çocuğunuzun hesabıyla oturum açmasına izin verin.

Windows 10 Çocuk Hesabı Oluşturma Resimli Anlatım

Windows 10 çocuk hesabı açmak için:

  1. PC simgesine sağ tıklayarak yönet üzerinden yerel kullanıcıları başlığından işlem yapılabilir. En karışık olmayan yöntem ise aşağıya ekliyoruz.
  2. Denetim masasından “Kullanıcı hesapları” başlıklı seçeneğe giriniz.
  3. “Bilgisayar ayarlarında yeni kullanıcı ekle” yazana tıklayın.
  4. “Bir aile üyesi ekle” ve çıkan yerden “Çocuğunuz için bir hesap oluşturun” ile devam ediniz.
  5. Microsoft hesabı ile giriş yapmanızı istiyor. Yani çocuğunuz için kullanılacak yeni bir mail hesabı eklemeniz gerekiyor. Çocuğunuzun adına açtığınız bir mail adresi olabilir. (Hotmail / Outlook)
  6. İsteyen “Diğer kullanıcılar” kısmını da kullanabilirsiniz.

PC’ yi yeniden başlattığınızda oturum açarken yeni hesapla açınız. Çocukların yönetici hesabını kullanmamaları için yönetici hesabınıza bilmedikleri bir şifre ile değiştirin.

Herhangi bir olumsuz gelişmede sıfırlama işlemi için, daha önce hazırladığımız şifre kırma yazımıza bakmanızı öneririz. USB veya CD üzerinden sıfırlama yapılabiliyor.

İnternet sınırlaması içinde çocuk / aile profili seçilebilir. Bunun için internetten ya da hizmet aldığınız yerden işlem yapabilirsiniz. Başka yöntem ise kısıtlama programı yüklenebilir ve sistem şifrelenebilir.

Windows 10 çocuk hesabı sınırlı kullanıcı oluşturma
Windows 10 çocuk hesabı açma
Windows 10 çocuk hesabı açma
Windows 10 çocuk hesabı sınırlı kullanıcı oluşturma
Windows 10 kısıtlı oturum açma
Windows 10 çocuk hesabı oluşturma

Windows 10 çocuk hesabı oluşturma adımları buraya kadar.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak