ABD’li Bilim Adamları Bir Dakikada Şarj Olan Batarya Geliştirdi

Andronova
Yazar Andronova 1 Minimum Okuma

Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bu buluşla, pil teknolojisinde daha önce alüminyum kullanılarak üretilen pil denemelerine kıyasla çok önemli bir aşama kaydedildiğini söylediler.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Lityum pillere göre daha güvenli olan bataryada, yanma veya patlama gibi riskler de bulunmuyor. Alüminyum batarya daha çevreci bir ürün olarak tanıtılıyor. Yeni bataryanın, kullandıkça ömrü azalan bataryalara göre daha avantajlı olacağı ve her şarj olduğunda kullanım ömrünün etkilenmeyeceği söyleniyor.
Daha önce geliştirilen benzer bataryalarda, en fazla 100 kez şarj ömrü sağlanmıştı. Yeni batarya ise 7 bin 500 kez şarj edildi ve sorun çıkarmadı. Lityum bataryalar ise 1000 kez şarj ömrüne sahip.

Geliştirilen alüminyum pil örneğinin hızla şarj olabilmesinin yanı sıra, bir diğer özelliğinin esnek ve bükülebiliyor olduğu belirtiliyor. Ayrıca bazen tutuşabilen lityum iyon pillere kıyasla daha güvenli olduğu söyleniyor. Araştırma Stanford Üniversitesi kimya profesörlerinden Prof. Hongjie Dai ve ekibine aittir.

Geliştirilen alüminyum pilin, dizüstü bilgisayarlarda ve cep telefonlarında yaygın şekilde kullanılan lityum pillerin yerini alması umuluyor. Pil  ilk bakış videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

embed.theguardian.com/embed/video/technology/video/2015/apr/07/battery-charge-phone-minute-video

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir