20 İş günü nedir geçerse ne yapmalıyım

Andronova
By Andronova
4 Minimum Okuma

Arızalı tablet veya cep telefonu tamir süresi 20 iş günü ve bu süre aşılırsa ne yapmalıyım diyen bir kullanıcının yapması gerekenlerden ilki dilekçe olmayacak.

Sponsorlu reklam

Onarım için tamir süresi 20 iş günü doldu ne yapmalıyım diyenlerin yapacağı işlemlerin ne olduğunu sizler için sıralayacağız. Bu gibi durumlarda yasal süreç nasıl işlemekte, cihaz değişimi ve para iade gibi talepler nasıl yapılır tüm ayrıntıları paylaşacağız.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Konu için dilekçe yazmak isteyenler oluyor. Tabi doğal olarak süreç nasıl işliyor tam vakıf olmadıklarından dolayı hangi yol izlenecek tam kestiremiyorlar. 

Sponsorlu reklam

Servis yönünden eskiden en iyi Apple’ ın ürünlerinin destek ağıdı ve çoğunlukla müşterisini memnun ederdi. Hatta önemli arızalarda bir kaç kez aynı sorun için servise cihaz gönderildiğinde değişim kararı alırdı. Tabi zamanla bu suistimal edilince daha katı politikala uygulamak zorunda kaldılar. Ülkemizde Apple’ ın servis desteği olan ürünleri Airpods, iPad, Mac, iMac ve iPhone diyebiliriz. Yetkili servisi ise değişken olabiliyor ama bildiğimiz kadarıyla bölgelere göre Genpa ve KVK oluyor.

20 İş günü ne demek

20 İş günü, seervise gönderilen arızalı ürünün ellerine geçtikten itibaren sayılan ve pazar dahil olmayan gün sayısıdır. Kargonun teslimi ile başlar ve tekrar kargoya verildikten sonra biter. Tabi son yıllarda bir değişim olmadı ise bu süreç bu şekilde işlemekte. Yasal sürecin işleme alınabilmesi için zamanın dolması ve size dönüş yapılan karar neticesinde yapacağınız işlemleri aşağıda bulacaksınız.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Teknik servislerde çoğunlukla aynı iş akışları bulunmakta ve yasal düzenlemeler tümü için geçerlidir. 

Apple 20 iş günü içinde tamir edilemeyen cihaz

Süreç garantili ve garantisiz cihaz şeklinde iki ayrı şekilde ele alınabilir. Garantisi biten ürün için zaman dolduktan sonra servisin veya kullanıcının alacağı karara göre karar alınması gerekir. Her iki tarafta süre kavramını ortadan kaldırabilir. Ya da ürün iade edilebilir. Ürün sahibi bu iş gününü beklediği için herhangi bir hak iddiasında bulunamaz. Ama uzun süren ve yapılmayan dönüşler için yasal bir şikayette bulunabilir.

Garantili üründe iş günü dolarsa;

  • Ek süre istenilebilir
  • Zaman dolduğunda cihaz değişimi talebi oluşturulabilir
  • Para iadesi işleme alınabilir
  • 4. Kez gönderilen ürün için kullanıcısı değişim isteyebilir

Bu talepler müşteri hizmetleri aranarak oluşturulur. Firma sorumluluğunun gereğini yapmadı ise Tüketici Hakem Heyetine başvuru yoluna gidilir. Sonrası istenilirse mahkeme yoluna gidilir. Sizden cihazın faturası talep edilecek ve varsa servis formu istenilecektir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Ücret iadesi ve cihaz değişimi

Para iadesinin veya değişimin talebinde fatura, aksesuar ve var olan diğer ürünler istenilebilir. Bu genellikle bu şekilde olmakta. Peki eksik bir ürün varsa ne yapılır? O zamanda yapılan işleme göre karar alınır. Yani ücret iadesinde ödenecek tutardan düşülür, yeni üründe sadece cihaz verilir gibi süreçler bulunuyor.

  • Çağrı merkezinde talep alınır. Alınan talep merkeze sunulur ve onay süreci başlar
  • Olumlu sonuç çıktı ise eksik olan şeylerin servise gönderilmesi istenilir (Fatura ve aksesuar gibi)
  • Ücret iadesi için IBAN istenilir ve ödeme için tahmini bir zaman söylenir
  • Değişim varsa eksik bir şey yoksa ellerinde varsa gönderilir yoksa üreticiden talep edilir (Bu toplam kullanıcı sayısına göre değişir)

20 İş günü nedir geçerse ne yapmalıyım


Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 16:44

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak