AliExpress vergi alınıyor mu vergi var mı?

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

AliExpress ve Alibaba' da vergi var mı? Belli bir tutara kadar bulunmuyordu. Yani 50 sonra 20 Euro ve üzeri alınan ürünlerde gümrükten vergi alınıyordu. Yeni düzenlemede!

Ad imageAd image

AliExpress vergi uyarısı! Son günlerde çekiciliğini kaybeden AliExpress, artan kurlar yüzünden uygun fiyatları artık sunmamaya başladı. Bunun nedenlerinden biri ise AliExpress alışverişlerinden vergi alınmasıdır.

AliExpress Nedir?

AliExpress, bir e- ticaret sitesidir. Bu sitenin ilgi görme sebeplerinden biri uygun fiyatlara çok fazla ürünün olmasıdır. Ancak bu uygun fiyatlar, artık Türkiye için geçerli değildir.

Sitenin diğer e- ticaret sitelerinden bir farkı yoktur. Dünya’nın güvenilir alışveriş sitelerinden biridir. Alışveriş sırasında kişisel bilgilerinizin ve kredi kartı bilgilerinizin verilmesi zorunludur. Ancak bu bilgiler, site tarafından gizli tutulur.

Ad imageAd image

Bazı kullanıcılar, internet güvenilirliği bakımından şüphe taşıdıklarından dolayı bazı tedbirler almaktadır. Bunlardan en çok tercih edileni ise alışveriş sonrasında kredi kartını yurt dışı alışverişine kapatmaktır. Bunun dışında kredi kartının limitini düşürmekte yapılan tedbirlerden biridir.

Siteden alışveriş yapmak için ilk önce üye olmanız gerekmektedir. Üyelik için ise herhangi bir ücret istenmemektedir. AliExpress vergi alınıyor?

AliExpress vergi alınıyor mu vergi var mı?

AliExpress alışverişlerinde vergi alınıyor mu?

Kısa bir süre önce AliExpress vergi başlığı altında sosyal medyada kullanıcılar tepki gösterdiler. Artık AliExpress alışverişlerinde gümrük sunum ücreti ve damga vergisi alınmaya başlandı. Bu ücretlerin toplam fiyatı ise 5.2 TL’dir. Her alışveriş için bu ücret tabi tutulmakla beraber herhangi bir limit de bulunmuyor. Örneğin, aldığınız ürün 0,50 TL bile olsa 5.2 TL vergi ücretini ödemek zorundasınız. Bu ücretler dışında alışverişinizin 22 Euro ve üzeri ise ayrıca gümrük vergisi de vermeniz gerekmektedir.


Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2019, 10:22

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe