Android Küresel Büyümesini Sürdürüyor, Windows Phone ise Avrupa’da Yükselişte

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Piyasa analiz kuruluşu Kantar Worldpanel mobil dünyasında işletim sistemlerinin ilk üç aylık dönemdeki kullanım oranına ilişkin hazırladığı raporu ilgili mercilere dağıttı. Google‘ın Android işletim sistemi Avrupa, Çin ve Amerika gibi önde gelen pazarlarda liderliğini, küresel bazda ise hem liderlik hem de yükselişini sürdürüyor. Windows Phone ve iOS işletim sistemleri ise  yer verilen pazarlarda karışık bir performans ortaya koymaktadır.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

İncelemeye dahil edilen Avrupa’nın en önemli beş pazarında Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere’de Android işletim sistemi kullanım oranını geçtiğimiz yıl aynı dönemle kıyaslandığında %1.2 oranında artırarak %72.4 seviyesine yükseltti. Aynı ülkelerde kayda değer bir büyüme gösteren bir diğer işletim sistemi Windows Phone oldu. %1.6’lık büyüme gösteren WP kullanım oranını %8.4 seviyesine yükseltti. iOS tarafında ise aynı kullanım oranının yakalandığı görülüyor. Geçtiğimiz yıla kıyasla %0.2’lik bir büyüme sağlandı. iOS’un ilk üç ay itibariyle Avrupa’nın beş önemli merkezinde kullanım oranı %17.5 olarak kayıtlara geçti. BlackBerry tarafında ise ciddi bir düşüş söz konusu. Son olarak pazar payı %0.8 seviyelerine gerilemiş durumda.

iOS’un kalesi olarak görülen Amerika’da ise Android’in önemli bir yükseliş içersinde olduğu görülüyor. Geçtiğimiz yıl %51.8 olan pazar payı bu yıl %59.1’e yükselmiş. Amerika’da kullanım oranını artıran bir diğer marka BlackBerry oldu. Artışa rağmen BlackBerry’nin pazar payı sadece %1 seviyesinde. İlginç olan ise Microsoft ve Apple‘ın kendi anavatanlarında düşüş içerisinde olmaları. iOS’un pazar payı %41.4’ten  %34.6’ya, Windows Phone’un pazar payı ise %5.6’dan %4.7’ye geriledi.

iOS’un Android’i geride bıraktığı tek pazar Japonya oldu. Android bu ülkede pazarın %43.6’sını elinde bulundururken, iOS ise kullanım oranını geçtiğimiz yıldan bu yana %5.6 artırarak %55.4 seviyesine yükselti. Alt bölümde yer alan tabloda işletim sistemlerinin kullanım oranlarına detaylı göz atabilirsiniz.

gsmarena_001

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

ETİKETLİ: ,
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak