Android telefonları için batarya kalibrasyonu nasıl yapılır? [Kesin Çözüm]

Akıllı telefonların hemen hemen artık her cepte bulunduğu günümüzde, üreticiler çıkardıkları modellerde bataryaların yetersiz olduğu görülmekte. İşte batarya kalibrasyonu!

Android telefonları için batarya kalibrasyonu nasıl yapılır? [Kesin Çözüm]
müşteri hizmetleri

Telefon üreticileri her yıl çıkardıkları yeni modellerde yeniliklere yer veriyorlar. Kamera, ekran ve işlemcilerin hızlı yenilendiği bu sektörde, bataryalar aynı hıza ulaşamıyor. 

Kullanıcıların akıllı telefonlarda yaşadığı en büyük sorun oysa ki batarya kullanım süresi değil mi? Biz de kullanıcılardan biri olarak, siz değerli okurlarımıza bu yazımızda Android telefon ve tablet pc'leriniz için batarya kullanım süresinin nasıl arttırılacağını, batarya kalibrasyonunda kesin çözümü anlatacağız.

Öncelikle Google Play Store'dan uygulama yükleyerek, bu uygulamaların telefonunuzdaki azı servisleri ve hatta interneti kapatarak batarya kullanım süresini uzatmaları bir ÇÖZÜM DEĞİL. Batarya kalibrasyonu için bir çok yöntem mevcut olmasına rağmen, biz size aslında en kolay ve en etkili yöntemi göstereceğiz.

Android batarya kalibrasyonu nasıl yapılır?

Batarya kullanım süresi arttırma yöntemi için gerekli olanlar:

1. Öncelikle bu işlem için ROOT YETKİSİ GEREKLİ DEĞİLDİR! [sociallocker]

2. Android telefonunuza CWM (Clockworkmod) veya TWRP Custom Recovery yükleyin. Bunun için tüm Nexus ve popüler Samsung cihazları destekleyen Skipsoft'un programı Unified Android ToolKit'i bilgisayarınıza indirip kurun ve uygulamadaki menülerden kendi telefon modelinize uygun recovery'yi yükleyin.İndirme adresi skipsoft.net/?wpdmpro=unified-android-toolkit-v1-3-4-2&wpdmdl=1660

Android telefonları için batarya kalibrasyonu nasıl yapılır? [Kesin Çözüm]

Not: Diğer marka ve modeller için google'da "marka adı ve modeli CWM (Clockworkmod) veya TWRP Custom Recovery" şeklinde arama yapabilirsiniz.

3. İşleme başlamadan önce telefonunuzu tam şarj edin.

4. Her iki Custom Recovery'den birini yükledikten sonra aşağıdaki yolu izleyiniz.

Not: Çoğu cihazda bu ses açma veya kısma tuşu ve güç tuşuna basılarak yapılsa da, her telefonda recovery'yi açmak farklıdır. Bunun için google'da "marka adı ve modeli recovery'ye nasıl geçilir" veya "marka adı ve modeli how to open recovery mode" gibi aramalar yapabilirsiniz.

Batarya kullanım süresi arttırma

Telefon şarj süresini arttırma

CWM Recovery için:

Adım 1. CWM Recovery'yi kurduktan sonra, CWM menüsünden Advanced > Wipe Battery Stats menüsünü ve ardından da Yes seçeneğini seçerek batarya istatistiklerini sıfırlayın.

Adım 2. İşlem bittikten sonra menüden geri gelerek reboot system now menüsünü seçerek telefonunuzu yeniden başlatın.

TWRP Recovery için:

Adım 1. TWRP Recovery'yi kurduktan sonra, TWRP menüsünden sırasıyla Advanded > File Manager'ı açın ve /data/system/ klasörüne geçin.

Adım 2. Bu klasörde yer alan batterystats.bin dosyasına tıklayın ve sonraki ekranda Delete butonuna tıklayın.

Adım 3. İşlem bittikten sonra ana menüden Reboot butonuna tıklayarak cihazınızı yeniden başlatın.

Bu işlemler sonrası Android telefonunuzun şarj olma süresinin hızlandığını ve batarya kullanım süresininde (kullanıma ve telefon yazılımına bağlı olarak) %40'lara varan bir iyileşme göreceksiniz. Bu Android telefonları için en iyi batarya kalibrasyonu yöntemidir.

müşteri hizmetleri
YORUMLAR
Deniz
Deniz - 6 yıl Önce

Daha önce de yazdım WRP Custom Recovery nasıl kurulacak birde onu detaylı anlatırsanız

Müfit ATABEK
Müfit ATABEK - 6 yıl Önce

sayın arkadaşlar
evet ben bu yöntemi uyguladım. ama hiç bir verim alamadım. zira dosyayı siliyorum tekrar başlatıyorum ama baktığımda dosya aynen orada duruyor. yani anlayacağınız sistem dosyayı tekrar oluşturuyor. evet 5 dakika önce tekrar baktım dosya yerinde duruyor. yazıda ortalama %40 gibi bir performans artışı sağlanacak deniliyor ama bende hiçbir değişiklik olmadı.

Deniz
Deniz - 6 yıl Önce

TWRP Custom Recovery nasıl kurulacak birde onu detaylı anlatırsanız googleden telefonuma uygun Twrp indirdim rar dosyası içinde içinde herhangi bir apk dosyası göremedim.

ahmet
ahmet - 6 yıl Önce

Htc one m7 cihazimda insertcoin rom kullaniyorum anlatildigi TWRP recovery ile dosyayi sildim normalde aksam saat 8 gibi telefonun sarji yuzde 15'e kadar dusuyordu bu islemden sonra yuzde 50'e kadar dusuyor kesinlikle ise yariyor

Furkan Çoban
Furkan Çoban - 6 yıl Önce

Bu çözümü deneyen arkadaşlar sonuç ile ilgili bir paylaşımda bulunabilir mi?

Orkun Eroğlu
Orkun Eroğlu - 6 yıl Önce

Merhaba,

Önemli bir konuda çözüm sunacağına inandığınız bir bilgiyi paylaşmak istediğinizen eminim. Fakat konu hakkında biraz daha araştırıcı olmanızı rica ederim. Batarya kalibrasyonu konusunda biraz araştırma yapılınca aslında konunun birkaç kutba ayrıldığını görüyoruz.

Şöyle ki; Bu kalibrasyonun hiç bir anlamı olmadığı, kalibrasyonun fayda sağlamaktan çok bataryanın ömrünü kısaltmak gibi bir zartarı olduğu, batterystats.bin doyasında kalibrasyonla ilgisi olmayan başka bilgiler tutulduğu, tarifedilen rootlu kalibrasyonun kesinlikle işe yaradığı, rootsuz yapılan kalibrasyonun 3 tekrardan sonra işe yaradığı ve kesinlikle tatmin edici olduğu. pil üreticilerinin pilin doluluk bilgisini tam olarak tespitinin mümükün olmadığı için kalibrasyonun da yapılamayacağını açıklamaları, HTC'nin yukarıdaki rootsuz yönteme benzer bir yöntemi kullanıcılarına önerdiği ve yöntemin kendi yazılımları sayesinde batarya ömrünün uzadığını belirtmesi gibi.

Andronova'nın bir çok haberinin çeviri olduğunu biliyorum ve kesinlikle karşı değilim. Ayrıca tam çeviri yapan sitelerin aksine zaman zaman kendi özgün içeriğini de oluşturuyor veya gündemdeki bir konuyu yorumlarıyla da verebiliyor. Bu yüzden de sizler teşekkür ederim. Sizden ricam konuları tüm yönleriyle araştırmanız ve tarafsız bilgiler, haberler vermenizdir. Saygılarımla

Erhan
Erhan - 6 yıl Önce

Hiç gerek yok bence neden diye soracak olursanız çünkü 2013 itibari ile android akıllı telefonlara sunulan romlar üreticiler tarafından kalibrasyon dosyası ile birlikte geliyor. Bataryayı bir defa tam doldurup bitirdikten sonra tekrar doldurmak kalibrasyon görevini yerine getiriyor. Data Sytem Battery Stats.bin dosyası yenileniyor.

ÖNDER
ÖNDER - 6 yıl Önce

z2 için lolipop geldi haberiniz olsun

sallaa
sallaa - 6 yıl Önce

deniyelim

Adnan KEFSİZ
Adnan KEFSİZ - 6 yıl Önce

Ali Hocam! Benim merak ettiğim şey şu: Bu yazılımsal bir işlem. Bu işlem sonrası telefonun performansında düşüş olacak mı? Çünkü biz batarya ömrünü artırırken birşeyden ödün vereceğiz. Özellikle bu işlemi uygulayanların yorumlarını bekliyorum... Şimdiden teşekkürler.

Furkan Çoban
Furkan Çoban - 6 yıl Önce

Herhangi bir garanti sorunu ve telefon için bir sorun oluşturuyor mu bu uygulama? İyi olsun diye uğraşırken telefonu berbat etmeyelim. Deneyen arkadaşlar sonuçlarını paylaşırsa denemeyenler için yol gösterici olabilir.

ufuk
ufuk - 6 yıl Önce

ali bey bu yazı profesyonelliğinize hiç yakışmamış. şarz süreniz artıcak diye vaade bulunup bir dizi işlem vermişsiniz ama bununla ilgili hiç bir bilgi yok. bu işlemler şarjı neden arttırıyor? ne faydası dokunuyor? madem daha fazla gidicek üreticiler niye böyle ayarlamamış? hiç bir bilgilendirme yok... bilinçli bir kullanıcı neyi neden yaptığını bilmek ister. profesyonel ve bilimsel bir sitede açıklamalarla bu güveni kullanıcılara vemeli. yoksa internet gibi sanal bir ortamda verilen her vaadi bi dayanağı olmadan uygulasak vay halimize... tıpkı şu ilacı kullanın ünde 10 kilo verin gibi sitelerdeki gibi yakıştıramadım size..

Muhlis Erdem
Muhlis Erdem - 6 yıl Önce

Bn yazının devamını bulamadım

kıvanç
kıvanç - 6 yıl Önce

peki bu ayarları yapmamız telefona zarar verir mi?
telefonun garanti kapsamı dışına çıkmasına sebep olur mu?
telefona format atınca telefon eski haline döner mi?

hepsini geçtim telefon bu ayarlardan sonra kendinden geçecekse hiç bulaşmayalım...

savas
savas - 6 yıl Önce

Peki bu islemi custom recovery den yapmak yerine /data/system/batterystats.bin dosyasini es dosya yoneticisi gibi root destekli bir yonetici yardimiyla tel acikken silsek. Ve telefonu yeniden baslatsak fark edermi


Teknoloji haberleri