Android telefonda fidye virüsü

Andronova
2 Minimum Okuma

Android işletim sisteminde bulunan fidye virüsü temizle işlemleri nasıl yapılır? Android' e bulaşan fidye virüsü kaldırma nasıl yapılır?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Android telefonlar artık hayatımızın her alanında varlığını hissetmektedirler. Bu kadar yoğun kullanılan bir sektör doğal oalrka korsanlarında dikkatini çekmektedir. Art niyetli bu korsanlar telefonunuzda yer alan bilgilerinizi çalmak için veya sizlere ait dosyaları kilitleyerek sizlere şantaj yapmak için akıllı telefonlarınıza bir başka işlem ile birlikte virüs yazılımları yüklemektedirler.

İşte o virüslerden bir tanesinden bugün bahsedeceğiz Daha önce bilgisayar dünyasında bulunan ve yakaladıklarını zor durumda bırakan bir virüs uygulaması şimdide mobil sektöre sıçradı. Evet bu yeni zararlı virüs bilgisayarda yaptığı gibi dosyalarınızı kiltleyerek sizden bu durumdan kurtulmak için kendilerine ödeme yapmanızı sizden istemektedirler. 

Özellikle son bir kaç yıl içerisinde hemen hemen her platformda kullanılan akıllı cihazları etkileyerek tehdit eden fidye virüsleri bu tehdidini artırarak devam etmektedir. Bu virüs uygulamaları yukarıda belittiğimiz gibi dosyalarınızı kilitleyerek bu verilere ulaşmanızı engellemektedir. Bu engellemeyi açabilmek için uygulama sizlerden belirli bir ödeme talep etmektedir. Bu güvenlik sorununa açıkcası şuana kadar dişe dokunur bir önlem alınamadı. Fakat bu güvenlik şirketlerinin pes ettiği anlamına gelmemektedir. Firmalar bu virüse karşı yoğun çalışma içerisindeler diyebiliriz.  

Fakat bu duruma engel olmak için yapmanız gerek bilmediğiniz uygulamaları telefonunuza yüklememenizdir. Çünkü dediğimiz gibi bu uygulamalar tek başlarına telefonunuza yüklenememektedirler. Bundan dolayı bilmediğiniz uygulamaları yüklemeyiniz. Şimdi bu uygulamalardan birini paylaşalım.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Android fidye virüsü

Android telefonda fidye virüsü

Google Play Store’de yer alan ve telefonda kullanmış olduğunuz bataryanın ömrünü artırdığını idda eden bir uygulama bu virüsü telefonunuza bulaştırmaktadır. Bu uygulamanın adı Energy Rescue ‘dır. Yakşık 1.000.000 dan fazla kişinin yüklediği bu yazılım telefonunuzda root yetkisini alarak bilgileriniz kilitlemektedir. Bu durumdan kurtulma içinde sizlerden 180 Dolar istemektedir. Bu durumda şüöyel bir sıkıntıda bulunmaktadır. Eğer format atarak bu virüsten kurtulurum diyorsanız bilgileriniz bu kötü niyetli hackerlar tarafından kendi sunucularına kopyalanmaktadır. Yani eğer ödeme yapmazsanı bu bilgileri ifşa etmekle sizleri tehdit etmektedirler.


Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2017, 16:33

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir