Android Windows 11′ de kullanma ve dönüştürme

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Android Windows 11′ de kullanma ve geçmişte Windows 10′ a dönüştürme projesi ne oldu bilen var mı?

Ad imageAd image

Aşağıda sanırız bir 7 yıl öncesinin haberi yer alıyor. Şirketin yaptığı açıklama ve sonrasında herhangi bir adım atılmadığını düşünüyoruz. İçeriğimizde aynı zamanda Android, Windows 11′ de nasıl kullanılır bunun hakkında genel bir bilgiye de yer vereceğiz.

Konumuz haber niteliğindedir ve destek almak isteyenlerin sponsorlu bağlantıyı tercih etmeleri durumunda uzaktan bağlantı hizmeti verilmekte.

Windows 11 Android uygulama kullanımı

Windows 11, Android kullanımına yönelik “BlueStacks” programını kullanarak deneyebilirsiniz. Lakin Samsung kullanıcıların Win 10 ile Android uygulamaları kullanıldığı biliniyor. İki şirketin yaptığı anlaşma ile bu mümkün hale geldi. Şimdide sanırız OPPO ve Xiaomi için geçerli olacak.

Bilgisayardan Android yönetimi içinde “Your Phone” adlı uygulamadan yararlanmanız gerekiyor. Microsoft’ un resmi uygulamalarından biridir.

Ad imageAd image

İşlemler sırasında bağlantı yapılmama, erişim sorunları, uygulamaların açılmaması ve dahası için kontrol edilecek alanlar olacak.

Android Windows 11 1
Android Windows 11′ de kullanma ve dönüştürme

Windows 11 Android nasıl çalıştırılır gibi aramalara yanıt vermek adına kısa iki öneri programdan söz ettik. Android uygulamaları Windows 11′ de kullanmak için yardımcı araçlara ihtiyaç var.

Android Windows 11 2
Windows 11 Android nasıl çalıştırılır

Bilgisayardan Android bağlantı sorunları

Windows 11′ den Android uygulamalarına erişim sorunlarının incelenmesi adına bilgisayarınızdan gerekli izinlerin verildiğine emin olun. Artı sisteminizde bir koruma programı varsa gerekli yapılandırma seçeneklerini inceleyin. Test adına kısa süreliğine devre dışı bırakılması yeterli olacak.

Her türlü sistem sorunlarında kesinlikle sistemin kapatılıp açılması gerekmekte. Sonrasında duruma göre kaldır ve yeninden kurulum yapılacak.

Kullanılan cihaza erişim izinlerinin verildiği ve yine cihazda da herhangi bir koruma uygulaması yer alıyorsa devre dışı bırakılarak denenmelidir. Artı başka bir telefondan da test edilmeli.

Ad imageAd image

En son yapacağınız sistem geri yüklemenin başlatılması ve bu işlemlerin yapılamadığı bir tarihe dönülmesi olacak. Sonrasında tekrardan kurulum adımları uygulanacaktır.

Android Windows 10 ‘a dönüştürme projesi

Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre Android Windows 10 ‘a dönüştürecek bir yazılım üzerine çalışılıyor. Yazılımın neler yapacağı ve kullanımın nasıl olacağı ile ilgili kesin ve net bilgiler daha ortaya çıkmamış olsa da firma Android Windows 10 ile optimize çalışması için çalışmalara başladı. Proje ile ilgili açıklanan bilgilere göre Windows Insider projesi altında geliştirelecek yazılım için Microsoft’un çalışma partneri özellikle son dönemde fiyat performans akıllı telefon devi olarak ortaya çıkan Xiaomi olacak.

Yazılım ilk olarak Xiaomi’nin amiral gemisi konumundaki Mi4 akıllı telefonu üzerinde denenecek. İlk etapta tüm kullanıcılara değil sadece belli başlı bir kitleye sunulacak yazılım ile Microsoft, kullanıcıların geri dönüşlerini değerlendirecek ve Android Windows 10 ‘a dönüştürecek yazılım test edilecek.

Android Windows 10 kullanımı hakkında

Altını çizmekte fayda görüyorum. Microsoft tarafından geliştirilen bu yazılım ile Windows 10, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ile tam uyumlu bir şekilde çalışabilir hale getirilmeye çalışılıyor. Android telefonunuzda kullanabileceğiniz bir alternatif işletim sistemi yerine Win 10′ u kullanacak olmanız firmanın yeni yazılımdaki en büyük amacı.

Microsoft tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamalar şu an için sadece bunlar ile sınırlı. Xiaomi ile birlikte geliştirilecek projenin önümüzdeki birkaç ay içerisinde de denenmeye başlanacağı tahmin ediliyor. Eğer başarılı sonuçlar alınır ve Windows 10, kullanıcılara deneyim olarak güzel bir platform sunarsa diğer cihazlarda da bu yazılımı görmemizin çok uzun sürmeyeceğini düşünüyorum. Microsoft’un sadece bu yazılım ile Android ile yarışabilmesi elbette mümkün değil ancak güzel bir çalışma ile insanların Android yerine daha stabil bir Windows 10 kullandıkları bir gelecek neden olmasın?

Geçen yılda haberle ilgili yeni gelişmeler

Şirketin yukarıdaki çalışması sanırız pek olumlu geçmemiş olsa ki yeni bir yol izleme kararı almış. Hatta proje adı olarak Latte olduğu da açıklandı.

Latte, Android uygulamasının MSIX formatı şeklinde paketlemesini sağlayacak. WSL adlı teknoloji temel alınacağı açıklandı.

Geliştiricilerin uygulamaları MSIX paketi şekline getirip sonra Microsoft mağazasında yayınlaması gerekecek. Bu da sanırız APK dosyasının doğrudan işletim sisteminde çalıştırılmayacağı anlamına gelmekte.

Yeni projeye göre uygulama sayılarının arttırılması hedefleniyor. Lakin bu gelişmeler pandemiye göre değişkenlik gösterecektir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir