Android Market’teki Uygulama ve Oyunların Boyutu 4GB’a Kadar Çıkabilecek!

Android Market’teki Uygulama ve Oyunların Boyutu 4GB’a Kadar Çıkabilecek!

50MB ile sınırlanan APK’lar, Google‘ın yaptığı son açıklamayla beraber artık 2GB’lık ikişer dosya halinde 4GB büyüklüğünde kaynaklarla Android Market’e yüklenebilecek! Önceki kısıtlama, küçük çaplı uygulamalar ve oyunlar için sorun oluşturmuyordu. Fakat yüksek kaliteli 3B grafikler içeren oyunlar, çok daha fazla yerel kaynak bulunduruyordu ve içeriğin tamamlanabilmesi için kullanıcının farklı adreslere yönlendirilmesi gerekiyordu.

Yapılan değişiklik sayesinde, geliştiriciler ekstra içeriklerin indirilebilmesi için sunuculara para ödemek zorunda kalmayacak, içeriğin tüm dosyaları Google’ın kendi sunucularında saklanacak. Kullanıcılar, uygulamayı satın almadan/indirmeden önce toplam boyutunu öğrenebilecek. Her uygulama 2GB boyutuna kadar çıkabilen iki ek paketle markete yüklenebilecek. Android işletim sisteminde uygulamaların yükleme dosyası olan APK’lardaki 50MB’lık sınır uygulanmaya devam edecek.

Örneğin; Gameloft’un yayınladığı oyunları Android Market (Google Play Store) aracılığıyla satın aldıktan sonra ek dosyalarını geliştiricinin kendi sunucularından indirmemiz gerekiyordu. Bu işlem bazen başarısızlıkla sonuçlanabiliyor, çeşitli problemlere yol açabiliyordu. Artık satın alınan uygulama veya oyunların tamamı direk Android Market’ten indirilip, sağlıklı bir şekilde cihazınıza kurularak indirme sırasında oluşabilecek sorunlar azalacak.

Yeni cihazların birçoğu Android Market’ten edinilen içeriklerde yeni usüle göre kurulumu destekleyecek. Satın aldığınız içeriğin 15 dakikalık iade etme süresi, indirme tamamlanmadan başlamayacak. Eski cihazlarda, eski yöntemle APK‘lar kurulacak, ek kaynaklar ise, diğer adreslerin yerine Google’ın kaynaklarından edinilecek.

Her geçen gün büyüyen Android Market’teki çok önemli bir eksikliğin daha giderildiğini görmek bizleri sevindirdi. Artık yüklemek istediğiniz uygulamaların gerçek boyutunu kolaylıkla öğrenebileceksiniz!