Jüri, Google’ın Android İşletim Sisteminde Oracle Patentlerini İhlal Etmediğine Karar Verdi!

Sun Microsystems şirketini satın alarak Java patentlerini ele geçiren Oracle, Android işletim sisteminde bu patentlerin ihlal edildiği iddiasıyla Google‘a karşı uzun soluklu bir dava açmıştı. Kısa süre önce dava konusunda önemli gelişmeler yaşanmıştı. Son olarak davada görev alan jürinin Google lehine karar verdiği açıklandı.

Oracle‘ın davadan istediği gibi sonuç alması halinde 37 Java API’sine karşılık Google’dan yaklaşık 1 Milyar Dolar lisans ücreti talep edecekti. Henüz yargıç kararını açıklayıp bu davayı noktalamış olmasa da jürinin verdiği karardan farklı bir sonuç alınması beklenmiyor.

Jüri, kararını duyurup yargıç tarafından gösterdikleri yoğun çalışmadan ötürü tebrik edildi ve duruşma salonundan ayrıldı. Bunun akabinde Google, verilen kararın sadece kendileri için değil, tüm Android ekosistemi için bir zafer olduğunu müjdeleyen bir bildiri yayınladı. Oracle ise; haklarını aramaya devam ederek Java’nın dokuz milyon geliştirici ve diğer topluluklar için korunduğundan emin olacaklarını söyledi.

Android’in bu davadan zarar görmeden yoluna devam etmeye çok yakın olduğunu söyleyebiliriz. Tabiki şirketlerin sahip olduğu patentlerin izinsiz kullanımına karşıyız. Fakat bu tür davaların büyük bir hızla büyüyen Android ekosisteminden kar elde edebilmek için açıldığını düşündüğümüz için patent haklarının savunulduğunu hiç sanmıyoruz.

Yargıç William Alsup, davanın sonucu açıklayana kadar hiçbirşey kesin değil. Yeni gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip edin!