Nvidia Tegra 3′lü Tabletler Ekim Ayında, Telefonlar ise CES 2012′de Duyurulacak!

Android projesinin kurucu üreticilerinden Nvidia‘nın yeni çipseti olanKal-El kod adlı Tegra 3‘ten gecikme haberi geldi! Çipsetin kullanıldığı Android tablet bilgisayarların Ağustos 2011′de, telefonların ise 2011 son çeyreğinde duyurulması bekleniyordu fakat Fudzilla‘nın yayınladığı bir habere göre ön görülen tarihlerde bir değişiklik meydana geldi.

Haberde Nvidia Kal-El çipsetine sahip cihazların Ağustos ayında duyurulmayacağı öne sürülüyordu fakat Fudzilla’nın bunu doğrulayan bir dayanağı bulunmuyordu. Bu haberin ardından Nvida ile irtibata geçen AndroidAndMe bloguna şu açıklama yapılmış;

Kal-El projesinden güç alan tabletler bu Sonhabar’da ve telefonlar ise CES 2012′nin düzenlendiği sırada gelecek.

Kal-El çipsetini kullanan cihazların duyuruluşu yaklaşık iki ay sarkacak. Kısaca; tabletler en erken Ekim ayında, telefonlar ise Ocak 2012′de gelecek. Nvidia Tegra 3 çipsetini kullanan ilk Android tablet bilgisayarı olması beklenen Asus EeePad Transformer 2‘nin Ekim ayında duyurulacağını konu alan söylentiler de Fudzilla’nın yayınladığı bu haberi doğruluyor.

Telefonlar ile alakalı gecikme, Google’ın bir sonraki cihazı olan ve LG tarafından üretilmesi beklenen Nexus 3 (Prime)‘ün Nvidia destekli bir çipsete sahip olmayacağı anlamına gelebilir. Çünkü Nexus 3′ün muhtemel duyuruluş tarihi 2011 son çeyreği olarak görülüyor. Eğer Google bir sürpriz yapıp çift çekirdekli bir çipset kullanmazsa Nexus 3′ün Qualcomm ya da Texas Instruments markalı dört çekirdekli bir donanımdan güç alacağını söyleyebiliriz. Fakat yeni Google telefonu Nvidia çipsetine sahip olacaksa 2011 son çeyreğinde ya da daha geç bir tarihte de duyurulabilir. Yani ön görülen tarihlerde gecikme gerçekleşmiş olması Nexus cihazının bu donanıma sahip olmayacağından emin olmamıza yetmeyecektir.

Her ne kadar dört çekirdekli telefonlar için yaklaşık 4-5 ay daha beklememiz gerekse de yukarıdaki test sonucunda da görüldüğü gibi çift çekirdekli PC işlemcisinden bile yüksek performanslı bir telefona sahip olacağımızdan beklemeye değeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Nvidia’nin Kal-El projesini sergilediği test videosunu aşağıdan izleyerek yeni yılda elimizde tutacağımız telefonların ne kadar performanslı olacağını anlayabilirsiniz.