Canonical Geliştiricileri Ubuntu Touch ve Android’i Aynı Anda Çalıştıran Önizleme Sürümü Yayınladı!

Andronova

Mobil dünyasında büyük bir merakla beklenen Ubuntu Touch işletim sisteminin şu ana kadar önizleme sürümleri geliştiriciler için yayınlanmıştı. Geçtiğimiz aylarda ise geliştirici kuruluş Canonical, Ubuntu Touch 13.10 ile daha kararlı bir sürümün dağıtımına başladı ve bu sürümde en azından kullanıcılar arama gerçekleştirebiliyor ve günlük kullanım için önem arz eden bazı uygulamalar çalışıyordu.

Önümüzdeki yıl nisan ayında Ubuntu Touch işletim sistemine sahip cihazların tanıtımları beklenirken; Canonical Vakfı, Ubuntu Touch ve Android işletim sistemini bir arada çalıştıran yeni bir önizleme sürümü yayınladı. Şirket, çift işletim sisteminin yüklenmesini normal kullanıcılar için uygun görmüyor ve yükleme işleminin geliştiriciler tarafından uygulanmasını tavsiye ediyor.

Şu an için sadece Nexus 4 üzerinde denenen çift işletim sistemi ön izleme sürümünün diğer Nexus cihazlarda da çalışması bekleniyor. Daha önce yayımlanan sürüm yüklemelerinde Android işletim sistemi yerine geçen Ubuntu Touch, Android sistemini ortadan kaldırıyordu. Yeni ön izleme sürümünde ise Android işletim sistemi varlığını sürdürüyor ve üstelik iki işletim sistemi arasında geçiş oldukça basit bir yöntemle sağlanmaktadır.

Gerekli yükleme işlemlerinin yapılmasıyla Ubuntu Installer uygulaması çalıştırılıyor ve sistemler arası geçiş alt bölümde yer alan ekran görüntülerinden de anlaşıldığı üzere oldukça basit.

New-Dual-Boot-Shots

dualboot-ubuntu

kaynak: engadget

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir