CIA’in Siber Güvenlik Gurusu Dan Geer Cep Telefonu Kullanmıyor!

Andronova

Dan Geer, neden cep telefonu kullanmadığı sorusunu, “nasıl çalıştığını tam olarak anlamadığım cihazları kullanmam” diyerek yanıtlıyor. Dan Geer teknolojiden uzak bir yerli değil. CIA’in siber güvenlik alanında gurusu sayılabilecek bir mevki sahibi. CIA’de bilgi güvenliği bölümünün başında(kar amacı gütmeyen In-Q-Tel bölümü).

Dan Geer’ın Black Hat USA’da yaptığı konuşmanın satır başlarına bir bakalım:

Optimist bir soruyla başlayalım. Özel yaşam ve güvenlikle ilgili şimdilik nelerden korkmamamız gerekiyor?

– Sahte e-postaları ele alalım. Sizinde farkında olduğunuz gibi sahte e-postalar ya mükemmele yakın bir dille gramer hatası yapılmadan adeta edebi eser şeklinde yazılmış oluyor. (MN) Ya da herhangi bir dile Google Translate üzerinden çevrildiği için ciddi hatalar barındırıyor. (MN) Pek çok dikkatli kullanıcı e-postaların sahte olup olmadığını sadece e-postanın şekli unsurları göze aldığında dahi fark edebiliyor. Eşinizi ya da size çok yakın olan birisini düşünün bir bilgisayarın onu taklit edebilmesi çok zor. Dan verdiği örnekte kızını çok iyi tanıdığından ve herhangi sahte e-posta programıyla yazılmış e-posta ile doğrudan kızından geleni rahatlıkla ayırt edebileceği üzerinde duruyor.

(MN)Tabi bu teknolojinin şimdiki boyutu, yarın bu konuda neyle karşılaşacağımızı bilemiyoruz.(MN)

Mahremiyete yapılan en büyük saldırı sizce nedir?

¨Veri tümleştirme – kaynaştırma(data fusion)¨ olarak adlandırdığım sistem olabileceklerin en tehlikelisi. Bir örnekle veri tümleştirmeyi açıklayabiliriz: Seyircilerden birine mahrem bir soru sorduğumu düşünelim, sorum şu ¨Kullanılmamış kaç adet iç çamaşırınız var? bunu yanıtlamaktan çekinmeyebilir ancak soruların ardı arkası kesilmediğinde bir noktada durmak isteyecektir. Çünkü ortaya çıkan bilgi birikimi rahatlıkla yorumlanabilecek boyuta erişir. İşte teknolojinin yaptığı da bu gayet kolay bir şekilde kişilerle ilgili edinilmiş tüm verileri bir araya getirerek veri tümleştirme sayesinde aklınıza hayalinize gelmeyen pek çok bilginize siz açıkça sunmamış olsanız da erişilebiliyor.

Özellikle pazarlama alanı bu konuda müşterilerin tam bir fotoğrafına sahip olmak istiyor. İnternette gezinirken, cep telefonunuza gelen mesajlarda ya da e-postalarda isminize özel kurgulanmış hoşunuza giden ürünleri görebiliyorsunuz. Bunun çok olumlu olduğunu düşünebilirsiniz ama yarın hatta bugün bile ya gördüğümüz herşey kişiselleştirilmişse ve (MN)biz bu kişiselleştirilmişliğin ardında objektifliğimizi kaybetmişsek?(MN)

cyber security 2

AB’nin ¨unutulma hakkı¨ sizce neden yeterli değil?

Bence sahip olduğumuz hak kurumlar tarafından izlenmeme hakkı olmalı. Kurumlar tarafından izlenmek insan gözleriyle ya da kulaklarıyla izlenmekten daha farklı.

Unutulmak tam olarak istediğim şey değil. İstediğim şey kaydedilmeme hakkı. Kastettiğim şey kamusal alanda gezerken bana bakamazsın, bağırıp çağırıp şarkı söylerken beni dinleyemezsin gibi egzotik şeyler değil. Kastettiğim şey şu, insanların beni dinlemelerini ya da izlemelerini seçmiş olmam diğer insanların da bunu seçecekleri anlamına gelmediği…

Özel yaşamla, mahremiyet arasındaki hassas denge önem arz ediyor. Özel yaşamın kişilere başkalarınca verildiği ve mahremiyetin kişinin kendine aldığı şey olduğu savunulabilir. (MN) Buna katılmam mümkün değil zira özel yaşamın gizliliği hakkının başkaları tarafından verilecek olması aynı zaman da verilmeme ihtimalini de barındırır. Özel yaşamın gizliliği hakkı temel hak ve özgürlüklerden olup devletlerin bu hakka müdahalesini engellediği gibi bu hakkın korunması için pozitif edim göstermesini de gerektirmektedir. (MN)

mobile-phone-crime

Erişimiçi özelliklerden uzak durmaya çalışıyorsunuz. Cep telefonu taşımıyorsunuz. Peki teknolojinin hayatınızdaki yeri nedir?

Yaşlanıyorum, desem belki pek çok şeye yanıt vermiş olurum. Ama yine de bunu kabul etmiyorum. Ben şüpheci bir insanım, tam olarak nasıl çalıştığını bilmediğim herşeye karşı da şüphecilik özelliğim ön plana çıkıyor. İnsanlar olarak yönetemeyeceğimiz ve kendini aşacak pek çok şey yarattık. Finans alanında çalışan arkadaşlar ne demek istediğimi anlayacaktır.

Siber güvenlik alanında çalışan biri olarak deneyimlerim ve gözlemlerin neticesinde pek çok insanın aslında nasıl çalıştığını bilmediği nesnelere güvendiğini gördüm. Bu da bana bu nesnelere neden güveneyim ki sorusunu sorma hakkı veriyor.

Yazar notu: (MN) parafları arasındaki cümleler yazara aittir. Kalan görüşler Dan Geer’ın sunumunun önemli noktalarından seçmece olarak aktarılmıştır.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir