Defender SmartScreen nedir nasıl kapatılır

blank

Windows 10 ve diğer sistemler internet explorer tarayıcısında "Defender SmartScreen" uygulamasını nasıl kapatılacağını anlattığımız görselli yazımızla yardımcı olmak istedik.

teknik destek

Windows 10 SmartScreen nedir nasıl kapatılır? Windows 10’da işlev gösteren SmartScreen filtresi internet kullanıcılarına kötü amaçlı yazılımlara sahip web sitelerinin belirlenmesinde ve bildirilen kimlik avı hakkında ve aynı zamanda yapılan “downloading” işlemlerine dair bilgiler verir. Bu filtre internet kullanıcılarını üç şekilde korumaya yardımcı olur.

SmartScreen filtresi korunmaya nasıl yardımcı olur? Web sitesinde gezinen internet kullanıcısının girdiği sayfaları inceleyerek bunların şüpheli olma durumlarını belirleyen Smartscreen, bulduğu şüpheli sayfalarda bildirim vererek kullanıcıların dikkatli olma konusunda uyarır. Aynı zamanda bu filtre, ziyaret edilen siteleri daha önceden rapor edilen kötü amaçlı siteler ve yazılımlarla karşılaştırarak bulunan eşleşmelerde siteyi engeller. 

Bir diğer koruma şekli ise web üzerinden yüklenen dosyaların daha önceden rapor edilen kötü amaçlı yazılımlar ve güvensiz programlar bulunan listeyle karşılaştırılmasıdır. Eşleşme bulunduğu takdirde site otomatik olarak engellenir ve kullanıcıya güvensiz olduğunu gösteren bir uyarı yazısı gönderilir. Aynı zamanda karşıdan yüklenen dosyalar için de aynı yöntemi kullanır ve eşleşme bulunduğu takdirde uyarı yazısı gönderilir.

Defender SmartScreen nasıl kapatılır?

Windows 10 işletim sistemine sahip bir bilgisayarda öncelikle Başlat menüsü açılır ve Smartscreen yazılır. Uygulamalar için smartscreen filtresi yazan yere tıklanır ve pencere açılır. Açılan pencerede yer alan Smartscreen filtresini kapatma butonu bulunarak tıklanır ve filtre kapatılır. Ancak bu durumda smartscreen filtresinin sunduğu koruma imkanlarından faydalanılamaz.

Tarayıcı üzerinden ise sağ taraftan ayarlar kısmına girip “Güvenlik” sonra “Windows Defender SmartScreen” kapat seçeneği ile işlem yapabilirsiniz. 

Defender SmartScreen nedir nasıl kapatılır


Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2018, 13:03

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!