e-Devlet fay hattı sorgulama hizmeti şikayeti

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

e-Devlet Fay Hattı Sorgulama Hizmeti adlı bir mail aldınız mı? İçerikte, binanızın ya da sitenin altında aktif fay hattı olup olmadığının sorgulanması adına “Bina sağlamlık raporunu sorgula” adlı bir öneri geliyor. İlgili bağlantıya tıkladığınızda sizi saglamevim.site adlı web sitesine yönlendiriyor. Sonrasında alanları doldurduğunuzda bu seferde otppay.vizyonmobil.com.tr siteye yönlendiriliyorsunuz.

Ad imageAd image

Yukarıdaki durum adi bir dolandırıcılık yöntemidir. Ülkemizin bu durumundan yararlanmak isteyen kötü niyetli kişilerin para kazanmak adına yaptığı bu dolandırıcılığı şikayet ettik.

e-Devlet fay hattı sorgulama hizmeti

Türkiye.gov.tr yazılı bir logo ile atılan e-posta dolandırıcılığı için suç duyurusunda bulunduk. İçerikteki bağlantılara baktığımızda bizi resmi bir şirkete yönlendirdi. Vizyon Mobil adlı şirketin resmi içeriğinde lisanslı resmi bir elektronik para kuruluşu olduğu yazmakta. Bu kuruluş bilerek veya bilmeyerek bu dolandırıcılığa alet olmuşsa bunun da incelenmesi gerekiyor. Bu şirkete bağlı ya da anlaşmalı bir firma bunu yapmışsa, her iki tarafta cezalandırılması gerekiyor diye düşünüyoruz. https://www.andronova.net

e-Devlet fay hattı sorgulama hizmeti adlı mail

[email protected] dan bir mail aldım ve içerik aşağıdaki yer alıyor. Maildeki bağlantıya tıkladığımda https://saglamevim.site açılıyor ve il ilçe adres bilgilerini seçmem isteniyor sonrasında sorgulama için bir buton yer alıyor ve tıkladığınızda https://otppay.vizyonmobil.com.tr/landings/guvenli-temizlik?mclickid=mKbZ1000BKZ70ihVsQP0U4Uva0Pv1f&aff_id=624 şeklinde bir bağlantı açılıyor bu dolandırıcılığı nereye iletmem gerekiyor.

Sayın Mustafa Erdem,

Ad imageAd image

İkamet ettiğiniz bina yada sitenin altından aktif fay hattı geçip geçmediğini Fay Hattı Sorgulama Servisi’ni kullanarak anında öğrenebilirsiniz. Hizmetimizden tüm vatandaşlarımız ücretsiz olarak faydalanabilir ve sorgulama sonucunu anlık olarak öğrenebilir.

e Devlet Fay Hatti Sorgulama Hizmeti 1
e-Devlet Fay Hattı Sorgulama Hizmeti Şikayeti

Yönlendirmeleri yaptıktan sonraki sonuç

Tıklanan bağlantıların sonucu açılan web sitesinde, telefonunuzdaki virüsleri hemen temizleyen yazılı bir alan geliyor ve telefon numaranızı yazmanız isteniyor. Sonra telefona gelen kodu ilgili alana giriyorsunuz ve doğruladıktan sonra aşağıdaki ücretlendirme hattınıza uygulanıyor.

Turkcell 105 TL, Vodafone ve Türk Telekom 119 TL aylık ücretlendirmedir.

e Devlet Fay Hatti Sorgulama Hizmeti 2
e-Devlet Fay Hattı Sorgulama
e Devlet Fay Hatti Sorgulama Hizmeti 3
e-Devlet Fay Hattı Sorgulama Dolandırıcılığı
e Devlet Fay Hatti Sorgulama Hizmeti 4
Fay Hattı Sorgulama Sitesi Dolandırıcılığı

İnternet ve sahte mail dolandırıcılığına dikkat

İnternet dolandırıcılığı, internet kullanıcılarının güvenlerini kötüye kullanarak para veya kişisel bilgilerini ele geçirmek için yapılan bir suçtur. İnternet dolandırıcılığı, çevrimiçi ortamda gerçekleştirildiği için mağdurların kimliklerinin tespit edilmesi ve dolandırıcıların yakalanması zor olabilir.

İnternet dolandırıcılığı, çeşitli türleri olan bir suçtur. En yaygın türleri arasında aşağıdakiler bulunur:

  1. Phishing: Bu tür dolandırıcılık, sahte e-postalar, web siteleri veya mesajlar aracılığıyla kişisel bilgilerinizi ele geçirmek için yapılan bir saldırıdır. Dolandırıcılar, kurumsal veya finansal kurumların resmi web sitelerine benzeyen sahte web siteleri oluşturarak, kullanıcıların kimlik bilgilerini, şifrelerini veya finansal bilgilerini ele geçirmeye çalışırlar.
  2. Malware: Bu tür dolandırıcılık, bilgisayarınıza virüsler, truva atları veya diğer kötü amaçlı yazılımlar yükleyerek, bilgisayarınızdaki verilere ve kişisel bilgilere erişmeye çalışan bir saldırıdır.
  3. Sahte iş ilanları: Bu tür dolandırıcılık, sahte iş ilanları aracılığıyla insanları iş ararken para veya kişisel bilgilerini çalmak için yapılan bir saldırıdır.
  4. Online alışveriş dolandırıcılığı: Bu tür dolandırıcılık, sahte web siteleri veya ürünler aracılığıyla para kazanmak için yapılan bir saldırıdır. Dolandırıcılar, ürünleri gösteren sahte web siteleri oluşturarak, ödeme alırlar ancak ürünleri asla teslim etmezler.
  5. Sosyal medya dolandırıcılığı: Bu tür dolandırıcılık, sahte hesaplar veya mesajlar aracılığıyla para veya kişisel bilgileri çalmak için yapılan bir saldırıdır. Dolandırıcılar, sahte bir hesap oluşturarak, kurbanlarına mesajlar göndererek veya onları sahte web sitelerine yönlendirerek para veya kişisel bilgilerini ele geçirmeye çalışırlar.

e-Devlet Fay Hattı Sorgulama Hizmeti adlı haberimiz buraya kadar.

Sonraki: Instagram dolandırıcılığı şikayet hattı

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe