Instagram Kendi Yaptığım GIF Eklenmiyor Sorunu

Muhammed Hamza
Yazar Muhammed Hamza 4 Minimum Okuma

Instagram kendi yaptığım GIF eklenmiyor: “GIF bulmak ve göndermek için çıkartma simgesine dokun” hatası geçen yıl ara ara sorulan sorulardan biriydi.

Ad imageAd image

Instagram’ da kendi oluşturduğunuz GIF’ leri yüklemek için GIF gönderme yerine girdiğinizde çıkartma simgesine dokunun şeklinde bir yazı ile karşılaşıyordunuz. Bu oluşturulan GIF veya formatı ile alakalı olabiliyordur. Ya da kişinin cihazı uyumlu değildi.

Yanlış hatırlamıyorsam, Instagram uygulamasındaki GIF’ ler kullanılabiliyordur. Dışarıdan eklemek istediğinizde izin vermiyordur. Ancak yeni gelişmelerle bu durum kalkmıştı.

Instagram Kendi Yaptığım GIF Eklenmiyor

Instagram kullanıcıları, kendi oluşturdukları GIF’leri ekleyemediğinden şikayet etmekte. Özellikle içerik üreticileri özgün GIF’lerini paylaşmak istediklerinde böyle bir uyarı ile karşılaşıyorlar.

Bu uyarının nedenleri arasında Instagram’ın GIF eklemeye yönelik politikalarının değişmesi, uygulamada sorun yaşanması, hesap veya cihazla alakalı nedenler var. Kullanıcılar, GIF oluşturma aracı kullanarak kendi içeriklerini üretmeye çalıştıklarında veya eklemek istediklerinde işlem hatası alıyorlar.

Ad imageAd image

GIF, Instagram kullanıcıları arasında yaygın bir şekilde paylaşılan ve etkileşimi artıran içerik türlerinden biridir. Bu nedenle, kendi oluşturdukları GIF’leri kullanmak isteyen kullanıcıların hayal kırıklığına uğradığını düşünüyoruz.

Kullanıcılar, kendi oluşturdukları GIF’ i Instagram’a eklemekte zorluk yaşayabiliyorlar. Burada sorun olup olmadığını anlamak adına farklı hesap ve cihazla denemek gerekiyor. Instagram’ın bu konudaki politikalarını gözden geçirmesi ve platformdaki teknik sorunları gidermesi bazen zaman alabiliyor.

instagram kendi yaptigim GiF eklenmiyor 2
Instagram kendi yaptığım GIF eklenmiyor

Instagram Kendi Yaptığım GIF Eklenmiyor Ne Yapmalıyım?

Instagram GIF eklenmiyor sorunu için şunlara göz atın:

  • Oturumunuzu çıkışa atın ve yeniden açıp deneyin.
  • Farklı telefonla ve hesapla deneyin.
  • Uygulamanın kendi içerisindeki GIF’ leri kullanın.
  • Oluşturduğunuz GIF dışında başka bir GIF ile de deneyin.
  • Uygulamanın güncelliğini kontrol edin.
  • Telefonun tarih ve saatini kontrol edin.
  • Instagram Lite uygulamasını kurup birde bu uygulama üzerinden deneyin.
  • Hesabınızın profiline gidin ve eksik alanları doldurup doğrulayın. Ekli olmayan telefon numaranızı ekleyip doğrulayın.
  • Şifrenizi tarayıcı kullanarak www.instagram.com üzerinden değiştirin. Sonra peşine uygulamadan yeni şifrenizle oturum açın.
instagram kendi yaptigim GiF eklenmiyor 1
Instagram GIF eklenmiyor hatası

Hesabınızda Sorun Olup Olmadığına Bakın

1- Sorunlu hesaplarda bazı özellikler çalışmaz. Cihaz destekli ama hesap sorunu yaşanır. Bu zaman zaman hesaba uygulanan bir yaptırımla izah edilir. Test yapmak isteyenler uygulamadaki Profil alanına girip bir iki metin ekleyerek kayıt yapmaya çalışmalarını öneriyoruz. Sorunlu durumlarda kayıtta uyarı çıkar.

2- Şüpheli olarak görülmüş davranışlara karşılık olarak hesabın kullanımına yönelik engel uygulanır. Bu gün içinde kendiliğinden kalkar. Ancak sürekli yanlış işler yapan hesaplarda veya ceza alan hesaplarda daha uzun sürebilir.

Ad imageAd image

3- Kendinizden eminseniz, uygulamanın sorun bildirim seçeneğini kullanabilirsiniz. Aldığınız uyarının ekran görüntüsünü başvuru alanına eklemenizi de öneririz.

Uygulama Uyumsuzlukları veya Sorunları

Instagram GIF eklenmiyor sorunu uygulamada olup olmadığını anlamanız için başka bir telefonda hesabınızı deneyin. Sorun yoksa, telefonunuzda Ayarlar / Uygulamalar alanına girin ve içerisinden Instagram’ ı bulun ve içerisindeki seçenekleri tek tek çalıştırıp deneyin. Her bir seçeneği çalıştırdıktan sonra deneyip diğerine geçin.

Sorun İçin Notlar

Cihazın sistemi ile ilgili uygulama uyum sorunlarında eski Instagram sürümleri denenmeli. Instagram GIF gönderilmiyor sorunu yaşayanlar içinde yine aynı adımlar denenmelidir. iPhone GIF eklenmiyor şikayetleri içinde kesinlikle Android bir cihaz kullanılarak denenirse sorun daha net anlaşılır.

Instagram kendi yaptığım GIF eklenmiyor sorularına yönelik cevabımız buraya kadar.

Sıradaki: Instagram hikayeleri gizleyemiyorum

Uzun yıllardır hem teknoloji hem makale konusunda çalışmış biri. Zaman zaman karşılaştığı teknolojik sorunları araştıran ve bunlara yönelik çözüm içerikleri de hazırlamakta.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir