Eric Schmidt’ten 2013 Google Analizi

Andronova

Google dünyanın en büyük arama motoru iken 2005 yılında Android INC’yi satın alması ve hemen ardından telefon üreticilerini yanına alarak Open Handset Alliance (OHA) birliğini kurarak 2009 yılı ile birlikte ilk telefon HTC Dream’i piyasaya sürerek önlenemez bir yükselişe geçmişti. O tarihe kadar kendi çapında olarak değerlendirilebilecek olan firma Android ekosistemi ile birlikte dünyanın en büyük yazılım devlerinden biri haline gelmişti. Şu anda Android telefonların %80’lik bir kullanım oranına sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Google 2013 yılında özellikle haritalar tarafında oldukça gelişim gösterdi. Arama motoru konusunda da fotoğraflı arama yapabilme hizmetininde son noktasına gelen firma özellikle Googles ile özellikle mobil alanda büyük bir işe imza atmış gibi görünüyor. Google yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt’in Bloomberg’e yaptığı röportajında oldukça samimi açıklamalarda bulunuyor. Özellikle herkesin bir hesabının olduğu ama benimde dahil olmak üzere kimsenin uğramadığı “hayaletlerin sosyal ağı” Google+ hakkında şunları söylüyor; Google+ olarak oldukça geç kaldık diyen Schmidt, Sosyal ağların popülerliğinin kendileri tarafından tam olarak algılanamadığını ve bu rüzgarla yelkenlerini dolduramadığını bir daha da böyle bir fırsatın ellerine geçmeyeceğini belirtiyor.

Facebook dünyanın en çok kullanılan sosyal ağı ve özellikle son zamanlarda Twitter ülkemizde çok popüler oldu. Facebook şu anda popülaritesini kaybederken Twitter yeni güncellemeleri ve daha kullanıcı dostu arayüzü ile oldukça popüler bir şekilde yola devam ediyor. Google+’ın ise asıl probleminin mobil cihazlar için tam olarak geliştirilememiş programından kaynaklandığını düşünüyorum. Her Gmail sahibinin bir Google+ hesabınında otomatik olarak olması bu sosyal ağın gelişememesinin temel sebeplerinden biridir. Oysaki Google+ ve Google Drive mükemmel bir şekilde uyum içinde çalışıyor ama kullanıcılar zorlamaya her zaman tepki göstermiştir. Belki de 500 milyondan fazla kullanıcısı olan ama yüzbinlerle ifade edilen aktif kullanıcısının olmasının sebebi budur. Her ne olursa olsun Eric Schmidt gerçekleri çok iyi görmüşe benziyor.

Schmidt mobil pazarın artık PC pazarını geride bıraktığını ve sektöründe mobil işlemcilere odaklandığını belirtiyor. Bu konuda resmen tekel olan Google internetten alışverişin daha da artacağını ve Google’ın bundan en iyi şekilde yararlanacağını belirtiyor. Google Shoppng Express ile evlere zaten bu hizmeti vermeye başladı. Şimdilik San Francisco’da ve San Jose’de araba ile evlere siparişleri götüren Google internetten kazancı en yukarılara taşımak için elinden geleni yapıyor.

Google Shopping Express San Francisco

Eric Schmidt röportajın son bölümünde 2014 yılı içinde umutlarını belirtiyor. Reklam gelirlerinin dahada artacağına inanan Schmidt, yeni ürünler ve yeni güncellemelerin de habecisi oluyor. Bloomberg’in yaptığı röportaja ait kısa videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

vzKM8oyCsUg#t=26″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Kaynak: phonearena

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir