Facebook Canlı Yayın Bildirimlerini Kapatma

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Facebook canlı yayın bildirimlerini kapatma: Google’ da buna yönelik arama yapanlara ufak bir bilgilendirme yazısı hazırladık.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook’ un rakiplerinin gerisinde kalmamak adına çoğu yeniliği uygulamalarına getiriyor. Tabi bazıları rakiplerden kopya diyebiliriz. Şirket Periscope ile canlı yayın özelliğine rakip olmak için büyük bir hamle yaparak kendi canlı yayın özelliğini devreye almıştı. Uzun zaman süren canlı yayın testleri başarılı sonuçlanınca dünya genelinde canlı yayın özelliğini aktif etti.

İlk bu yeniliği başta Avrupa’ da devreye almıştı. Daha sonra dünya genelinde yayına başlandı. İlk yayın hesapları doğrulanmış hesaplar olmuştu. Uzun zaman canlı yayın özelliği gelmeyen kullanıcılar arayışa girmişti. Bazı kullanıcılar cihazlarında gelen güncelleme sonrasında bu özelliğe kavuştu.

Facebook Canlı Yayın Bildirimlerini Kapatma

1. Facebook Uygulamasını Açın:

 • Android veya iOS cihazınızdan Facebook uygulamasını açın.

2. Ayarlar ve Gizlilik Bölümüne Gidin:

 • Sağ üst köşedeki üç çizgi simgesine dokunun.
 • Açılan menüden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine dokunun.

3. Bildirim Ayarlarını Seçin:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 • “Ayarlar ve Gizlilik” bölümünden “Bildirimler” seçeneğine dokunun.

4. Bildirim Ayarlarını Düzenleyin:

 • “Bildirimler” sayfasına girdiğinizde, “Bildirimleri Ayarla” başlığı altında çeşitli bildirim seçeneklerini göreceksiniz.

5. Canlı Yayın Bildirimlerini Kapatın:

 • “Canlı Videolar” veya “Canlı Yayınlar” gibi bir seçeneği bulun.
 • Bu seçeneği seçerek canlı yayın bildirimlerini düzenleyebilirsiniz.

6. Bildirimleri Devre Dışı Bırakın:

 • Seçenekler arasında “Herhangi Bir Zaman” veya “Hiç” gibi seçenekler bulunur.
 • Canlı yayın bildirimlerini tamamen kapatmak için “Hiç” seçeneğini seçin.

7. Değişiklikleri Kaydedin:

 • Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için ekranın altındaki “Kaydet” veya “Onayla” gibi bir seçeneği tıklayın.

Facebook Canlı Yayın Bildirimlerini Kapatmak İçin Görsel Anlatım

Hesabınızı açarak sağ üst tarafta yer alan “OK” işaretine tıklayınız. Ekrana gelen seçeneklerden “Ayarlar” yazısını tıklayınız.

Açılan bölümde sol tarafta yer alan “Bildirimler” seçeneğine tıklayın ve “Facebook üzerinde” (Tüm bildirimler, tüm sesler açık) yanında yazan “Düzenle” seçeneğine tıklayınız. 

Facebook canlı yayın bildirimleri kapatma
Facebook Canlı Yayın Bildirimlerini Kapatma

Bildirim ayarlarında yer alan “Canlı Videolar” seçeneğinde yer alan “Açık“, “Öneriler Kapalı” veya “Tümü Kapalı” seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

canlı yayın video ayarları
Facebook Canlı Yayın Bildirimlerini Kapatmak İçin Ayarlar

Canlı Yayını Açmak İçin Dikkat Edilecekler

Telefonunuzdan uygulamanızı açınız. Durum Güncelle / Durum Paylaşım yazısını tıklayınız. Bazı cihazlarda canlı yayın butonu üst tarafta olurken bazı cihazlarda da alt bölmede “Canlı video kaydet ve paylaş” seçeneği üzerinden yapılabilmekte. Canlı yayın için açıklama bölümüne yayın açıklamasını yazarak yayına başlayabilirsiniz.

Açılmıyor diyenlerin kullandıkları versiyonun yeni olduğundan ve cihazları ile uyumlu olduğundan emin olmalarını öneriyoruz. Uzun zamandır kapatılmayan cihazların yeniden başlatılması ve duruma göre uygulamanın kaldırılarak eski olanlarla denenmesini öneriyoruz. Yeni versiyonlarda uyumsuz bir durum çıkıyor olabilir.

Yazılımı çok eski telefondan işlem yapanların uygulayacakları adımlardan biri hesap testi ve diğeri ise farklı cihazlarla deneme olacak.

Canlı Yayın Bildirimlerini Kapatamıyorum

Bildirimler kapanmıyor şikayetinde bulunanların öncelikle denemeleri gereken bazı adımlar olacak. Örnek başka bir telefonla ve bilgisayar kullanılarak denendi mi? Hesaplarda ilgili alanların doldurulmaması veya doğrulamaya gerek duyulması durumları görülebiliyor. Bunlarında denenmesini öneriyoruz.

Uygulamadan yapmaya çalışanların başka versiyonu kurarak test etmeleri gerekebilir. Birde varsa başka hesap üzerinden denensin. Aşırı yaptığınız bir şeyler olmuşsa geçici bir süreliğine özelliklerden bazıları çalışmayabilir. Hatta bildirimi durdurmak istediğinizde ilgili seçeneğin pasif olduğu ile karşılaşabilirsiniz. Burada bir şey yapılmadan bir kaç gün beklenmesini öneriyoruz. Hesap tarafında problem olasılığı varsa profilde ek bir şeyleri deneyin. (Ekli değilse mail ve numara eklensin)

Facebook canlı yayın bildirimleri kapatma sorunu yaşayanların hesaplarını kontrol etmeleri gerekiyor. Sorun olduğuna emin olanlar hesaplarına eklemedikleri mail, telefon ve kişisel bilgileri doldurmalarını öneririz.

Uygulamayı Güncelleyin:

 • Öncelikle, Facebook uygulamanızın en son sürümünü kullanarak güncel olduğundan emin olun. Eski bir sürümdeki hatalar bu tür sorunlara neden olabilir. Google Play Store veya App Store’dan güncellemeleri kontrol edin ve gerekiyorsa uygulamayı güncelleyin.

Cihazınızı Yeniden Başlatın:

 • Sorun devam ederse, cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin. Bu, bazı arka planda çalışan uygulamaların kapatılmasına ve sistem hatalarının giderilmesine yardımcı olabilir.

Ayarları Kontrol Edin:

 • Facebook uygulamanızın bildirim ayarlarını doğru bir şekilde yapılandırdığınızdan emin olun. “Ayarlar ve Gizlilik” bölümünden “Bildirimler” seçeneğine giderek canlı yayın bildirimlerini kapattığınızdan emin olun.

Tarayıcıda Deneyin:

 • Eğer mobil uygulamada sorun yaşıyorsanız, Facebook’un web sürümünü bir tarayıcıda açmayı deneyin. Bazı durumlarda, tarayıcı üzerinden yapılan değişiklikler mobil uygulamada yapılamayanları çözebilir.

Destek Ekibine Başvurun:

 • Yukarıdaki adımları denedikten sonra sorun devam ediyorsa, Facebook’un destek ekibine başvurmayı düşünebilirsiniz. Facebook’un “Yardım ve Destek” veya “Destek” sayfasından sorununuzu bildirebilir ve yardım isteyebilirsiniz.

Uygulamayı Kaldırıp Yeniden Yükleyin:

 • Son çare olarak, Facebook uygulamanızı cihazınızdan kaldırıp tekrar yükleyebilirsiniz. Bu, uygulamadaki herhangi bir hata veya bozulma durumunu düzeltebilir.
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir