Facebook Etiketlemeyi Kapatmak İçin Engelleme

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Facebook’ ta otomatik etiketleme kaldırmak ve Facebook etiketlenmek istemiyorum gibi yardım isteyenler bu yazımız sizin için. Etiketleme nasıl kapatılır inceleyin…

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook’ ta biri paylaşım yaptığında beni etiketlemesini istemiyorum diyenler oluyordur her halde. Biriyle aynı karede görünmek istemiyorsunuz ama iradeniz dışında bir durum oluşmuşsa ve örnek Facebook’ ta bu fotoğraf paylaşılınca sizi etiketlemelerini istemiyorsanız veya genelinde etiketlenmek istemiyorsanız işte kökten çözüm haberimizde.

Etiketleme sadece resimlerde değil paylaşılan yazıda veya videolarda yapılmakta. Etiketlendiğinizde etiketleyen ve sizin hesabınızdaki herkes bu etiketlemeyi görecektir. Bildirim ayarlarınız açıksa size de etiketlendiğinizin mesajı gelecektir. Bunun olmasını istemiyorsanız etiketleme nasıl kapatılır aşağıdaki görselleri inceleyiniz.

Facebook Etiketlemeyi Kapatma

Bölüm 1: Facebook’ta Etiketleme Nedir ve Neden Kapatmak İsteyebilirsiniz?

Facebook, kullanıcıların fotoğraf, gönderi veya yorumlara etiketlenmesine olanak tanıyan bir özelliktir. Ancak, bazı kullanıcılar gizlilik endişeleri veya istenmeyen etiketlemeler nedeniyle bu özelliği kapatmak isteyebilirler. Bu kısımda, Facebook’ta etiketlemeyi kapatmanın yöntemlerini ve nedenlerini ele alacağız.

Bölüm 2: Facebook’ta Etiketlemeyi Kapatmanın Yöntemleri Nelerdir?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook’ta etiketlemeyi kapatmanın birkaç farklı yöntemi bulunmaktadır. Bu bölümde, hesabınızın gizlilik ayarlarını düzenleyerek veya belirli gönderilerde etiketlemeyi engelleyerek Facebook’ta etiketlemeyi nasıl kapatabileceğinizi adım adım öğreneceksiniz.

Bölüm 3: Gizlilik Ayarlarınızı Düzenleyerek Etiketlemeyi Kapatma

Facebook’un gizlilik ayarlarından yararlanarak etiketlemeyi kapatmanın en etkili yollarından biri, belirli kişilerin veya grupların sizi etiketlemesini engellemektir. Bu bölümde, hesabınızın gizlilik ayarlarını nasıl düzenleyeceğinizi ve etiketlemeyi nasıl kapatabileceğinizi adım adım açıklayacağız.

Bölüm 4: Belirli Gönderilerde Etiketlemeyi Engelleme: Pratik İpuçları

Facebook’ta etiketlemeyi tamamen kapatmak yerine, belirli gönderilerde etiketlemeyi engellemek isteyebilirsiniz. Bu bölümde, bir gönderiyi paylaştıktan sonra etiketlemeyi nasıl engelleyeceğinizi ve kişilerin gönderinize etiket eklemesini nasıl önleyeceğinizi adım adım göstereceğiz.

Facebook’ta Etiketleme Nedir?

Facebook’ta etiketleme, kullanıcıların fotoğrafları, gönderileri, yorumları veya hikayeleri başka kullanıcılarla ilişkilendirmesini sağlayan bir özelliktir. Bir kullanıcı bir başkasını etiketlediğinde, etiketlenen kişi o içeriği gördüğünde bildirim alır ve içerikte kendisinin etiketlendiğini görür. Bu özellik, arkadaşlar arasında bağlantı kurmayı, anıları paylaşmayı ve iletişimi güçlendirmeyi kolaylaştırır.

Facebook’ta etiketleme işlemi oldukça basittir. Bir fotoğrafı veya gönderiyi paylaşırken, paylaşım sırasında “Etiketle” veya “Kişileri Ekle” seçeneğini seçerek istediğiniz kişileri etiketleyebilirsiniz. Ayrıca, bir fotoğrafı veya gönderiyi daha sonra düzenlerken, üzerine tıklayarak veya etiket simgesine dokunarak kişileri etiketleyebilirsiniz. Ayrıca, başka bir kişinin yaptığı bir yorumu yanıtlarken veya paylaşırken de kişileri etiketleyebilirsiniz.

Facebook Etiketleme: Sosyal Medya Deneyimine Katkıları

Facebook etiketleme, sosyal medya deneyimini daha kişisel ve etkileşimli hale getirir. Kullanıcılar, etiketlenen içerikleri görüp yorum yaparak veya beğenerek arkadaşlarıyla etkileşime geçebilirler. Aynı zamanda, etiketleme sayesinde kullanıcılar, özel anları paylaşabilir, etkinliklere davet edebilir ve arkadaşlarını belirli içeriklerle ilişkilendirebilirler. Bu, kullanıcıların sosyal çevreleriyle daha güçlü bağlar kurmalarına ve iletişimlerini artırmalarına olanak tanır.

Facebook Etiketlenmeyi Engelleme

Facebook uygulamasını açınız ve hesap ayarlarınıza giriniz. “ayarlar gizlilik” yazısına dokunduğunuzda açılacak. Sonra “zaman tüneli ve etiketlemeye” giriniz. En alttaki “onay” seçeneğine dokunup içerisine girip “etiket onayı” yanındaki onay butonunu açınız.

Facebook etiketlemeyi kapatmak için engelleme
Facebook etiketlemeyi kapatmak
Facebook etiketlenmeyi engelleme
Facebook etiketlemeyi engelleme

Etiketleme kriterlerini belirleyeceğiniz son görseli iyi incelemenizi öneriyoruz. Sorun çıktığında farklı seçeneklerin değiştirilip test edilmesi gerekiyor.

Facebook etiketlemeyi görenleri seçme
Facebook etiketleme engeli

Etiketlemeyi Engelleyemiyorum Çalışmıyor

Etiketleme engellenmiyor hatası yaşayanların bir kısmında hesaplarında yaptırım olma olasılığından izin verilmeyebilir. Aşağıdakilerin incelenmesi gerekiyor.

  • Ceza durumlarında izin verilmez.
  • Şüpheli görülen hesaplarda günü birlik kısıtlamaların olduğu durumlar vardır. Ertesi gün deneyin.
  • Cihazlardan ve bağlantıyla alakalı olma olasılığında daha önce kullanılmamış bağlantı ve sistemle giriş yapmaya çalışınız.
  • Profilinizde değişiklik yapılabiliyor mu kontrol ediniz. Ceza ve sistemdeki arızalarda bu aksaklık görülebilir.
  • Kişi engellemelerinde yaşanabilir.

Facebook Etiketlemeyi Görenleri Seçme

Yukarıdaki gönderilen etiketlendiğinde, kimlerin görmesini istemiyorsanız yani kişiyi etiketlemeyi görmesini engelleyebilirsiniz. Aynı bölümde birde etiketlendiğinde senin etiketlendiğini kimler görebilir bunu da seçebiliyorsunuz. Eklemek istediğiniz bilgileri veya soruları yorum bölümüne yazınız.

Göremeyenler için kişinin engellemesi veya sistemden kaynaklı bir şeylerin olduğunu düşünebilirsiniz. Ceza alınma durumlarında bazı alanların çalışmadığı zamanlarla karşılaşabilirsiniz. Şüpheli duruma düşen hesaplarda da bu böyledir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir