Facebook hesap kurtarma nasıl kurtarılır?

Andronova
Yazar Andronova

Facebook hesap kurtarma dendiğinde daha çok hesap nasıl kurtarılır şeklindeki yardım taleplerini görüyoruz. İşlemlerle ilgili geçmişte hazırladığımız bir makaleyi tekrardan güncelleyerek yayına aldık.

Teknoloji destek

Çalınan hesapların kurtarılması için telefonla hizmet almak isteyenleri şikayet sayfalarında görüyoruz. Bu şekilde arayış içinde olanlara en iyi başvuru yöntemini içeriğimizde paylaşıyoruz.

Facebook hesap kurtarma genel adımlarını birlikte ilerleyerek yapacağız. Eğer Facebook’ a kayıtlı e-posta adresinizde çalındı ve hiç bir şekilde erişim yapamıyorum diyorsanız, o zamanda bunun içinde kullanılacak bağlantıları aşağıda bulacaksınız.

Facebook hesap kurtarma önerileri

Facebook hesabınıza giriş yapamıyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek hesabınızı kurtarabilirsiniz:

 1. Facebook giriş sayfasını ziyaret edin.
 2. E-posta adresinizi veya telefon numaranızı girin ve şifrenizi girin.
 3. “Şifremi Unuttum” bağlantısını tıklayın.
 4. E-posta adresinizi veya telefon numaranızı girin.
 5. E-posta adresinize veya telefon numaranıza bir şifre sıfırlama bağlantısı gönderilecektir.
 6. Şifre sıfırlama bağlantısına tıklayın.
 7. Yeni bir şifre girin ve şifrenizi onaylayın.
 8. **”Şifreyi Sıfırla” düğmesini tıklayın.

Hesabınızı kurtaramıyorsanız, Facebook Yardım Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Facebook hesap nasıl kurtarılır?

Hesabınızı kurtarmak için önce nelere erişiminiz var bunlara bir göz atın. Sonra duruma göre bunlarla gerekli adımları atın. Baktınız olmuyor o zamanda aşağıdaki sıralamayı kullanın.

 1. Çalınan hesapların iletişimi için başvuru adresi. Ağın bazı hesaplarında farklı başvuru seçenekleri karşımıza geliyor. Örnek verecek olursak, kimlik kartının ekran görüntüsünü ya da resmi bir belge talep edilir.
 2. Nüfus cüzdanının ekran görüntüsünü PC kamerası veya cep telefonu kamerasıyla çekip, Facebook’ a iletin. Kimlik ile başvuru adresi.
 3. Ağın yardım sayfasındakilere ulaşmak içinde bu adresten yararlanmanızı öneriyoruz.

Herhangi bir olumsuz durumda içerikte bulunan sponsorlu numarayı kullanmak isteyenlere bilgilendirme olarak bu hat ücretlidir bilgisini vermek istiyoruz.

Facebook şifrem çalındı Facebook hesap kurtarma
Facebook hesap kurtarma seçenekleri

Şifre yenilemeyi deneyin

Facebook hesap kurtarma işlemlerinde aşağıdaki adımları harfiyen uygulayarak başvurunuzu Facebook’ a iletin. Hesabınızda kullandığınız mail adresi, kullanıcı adı, belirttiğiniz ad ve soyadı bilgisiyle hesabınız aratın. Sonra gelecek seçeneklere göre bir yol izleyin. Örnek hesabınıza giriş yaptığınız en son şifreyi yazmanız istenilebilir. Gerçekten hesabın size ait olduğunu bu yöntemle anlaşılır.

Başvurmadan önce gerçekte hesabınızın çalınıp çalınmadığını anlamak için şifre yenilenmesinin yapılması şart. Ekran gelecek bilgilerin bir kısmı görüleceğinden dolayı bu bilgilerin size ait olup olmadığını anlayacaksınız. 

Facebook şifrem çalındı
Facebook hesap kurtarma için şifre yenileme

Facebook hesap nasıl kurtarılır işlemlerinde önce, kolaydan zora doğru bir yol izleyeceğiz. Bundan dolayı şu an nelere erişiminiz var bunları görmeniz gerekiyor.

çalınan hesap nasıl geri alınır
Eski parolanızı hatırlıyor musunuz?

Yukarıdaki adımlarda herhangi bir sorun oluşursa veya bazı bölümler gelmediyse aşağıda yer alan Bunlara artık erişimin yok mu? seçeneği ile devam ediniz. Bu seçenek e-posta hesabına ulaşamadığınız zaman tercih edilebiliyor. 

Facebook çalınan hesabı geri alma
Facebook hesap kurtarma için ek erişim önerileri

Facebook hesap kurtarma adına üstteki resimdeki sol alt alandaki yazıya tıkladığınızda size farklı seçenekler sunulacak.

Facebook çalınan hesabı kurtarma adımları

Facebook ile iletişime geçtiğinizde nüfus cüzdanınızı talep etmektedir. Güvenlik sorularına cevap veremezseniz kimlik doğrulamasından geçmeniz gerekiyor. Kimlik görüntüsünü cep telefona veya bilgisayara aktarabilirsiniz. Kimlik görüntüsünden, kimlik numarası, baba adı ve seri numarası gibi bilgileri gizleyebilirsiniz.

Talep göndermekte kullandığımız bazı URL bağlantılarını aşağıdaki konumuzda bulacaksınız. Önce Facebook iletişim adlı yazımıdaki adresleri denemeli sonra duruma göre uzman desteği almanız için sponsorlu numaradan yardım istersiniz.

Hesabınıza yaptırım uygulanmış mıdır?

Yukarıdakilerden harici birde önemli bir husus olan ve çoğunun hesaplarına yaptırım uygulandığı ama kişinin bunu bilmediğinden hesabının çalındığını düşünüyor. Hesaba girerken kullanılan cihaz, internet ve hesap tarafındaki olumsuzluğun kontrol edilmeden yapılan işlemler var. Bu konuyu en sona bıraktık ki olası şeyleri daha sakin kafayla kontrol edin.

Tüm uygulamaların güvenliğinde belli kısıtlamalar vardır. Örnek takip, beğeni ve işlem limitleri gibi. Kullanıcının çok sık aynı şeyleri peş peşe yapmasından ötürü bir engel getirilme durumu var. Örnek belli saate kadar kişi oturum açamaz veya bazı özellikleri kullanamaz. Bu duruma göre gün olarak da uygulanır.

Oturum açıyorsunuz ama kullanımlarda sıkıntı varsa profil alanında değişiklik yapılabiliyor mu diye profilinize bir kaç kelime ekleyin. Kaydetme sırasında uyarı çıkarsa ağda veya hesabınızda sorun olduğunu düşünebilirsiniz. Tabi farklı internet, telefon ve bilgisayar kullanılarak test edilmeli.

Oturum açılan yerlerde oluşan sıkıntılar

Oturum açtığınız yerlere ve cihazlara dikkat edin. Güvenli görülmeyen yerlerden ve cihazlardan oturum açmaya çalıştığınızda hesabınız kilitlenme olasılığı var. Örnek telefonda virüs varsa büyük ihtimal bu ağ bunu fark edecektir.

Gelelim hesaba girişte kullanılan internet bağlantılarına. Açık alanlarda ortak kullanıma sahip bağlantılardaki risklere dikkat edin. Artı vpn kullanımlarında bazen ağların farklı ülkeden giriş yaptığını algılayıp ve hesabın çalınmış olma olasılığına karşın kullanımda kısıtlama uygulanır.

Hesap kurtarmak için yukarıda paylaştığımız tüm bilgilerin okunmasını öneririz. Canlı destek şeklinde yardım isteyenlerinde özel hatları tercih etmesi gerekiyor. Lakin bu hatlarında yaptığı sizler adına başvuru veya kurtarma adımlarını uygulamak olacak.

Facebook hesap güvenliği için ipuçları

 1. Adım: Doğru kullanıcı adını ve şifreyi kullanın

Hesabınıza erişmeye çalışırken en temel adım, doğru kullanıcı adı ve şifreyi girmektir. Şifrenizi hatırlamıyorsanız, Facebook giriş sayfasında yer alan “Şifreni mi unuttun?” seçeneğine tıklayarak şifre sıfırlama işlemlerini başlatabilirsiniz. E-posta adresiniz veya telefon numaranız üzerinden şifre sıfırlama talimatları alacaksınız.

 1. Adım: “Güvenilir Kişiler” özelliğini kullanın

Facebook, hesap güvenliğini artırmak için “Güvenilir Kişiler” adında bir özellik sunar. Bu özelliği kullanmak için daha önceden belirlediğiniz güvenilir kişilere başvurabilirsiniz. Onaylı güvenilir kişilerinize ulaşarak, hesabınızı kurtarma sürecine destek sağlamalarını isteyebilirsiniz.

 1. Adım: Telefon numarası veya e-posta onayı

Hesabınızın güvenliğini artırmak için Facebook’a telefon numarası veya e-posta adresi eklemiş olmanız faydalıdır. Eğer bu bilgileri eklemişseniz, şifre sıfırlama işlemi için kullanıcı kimliğinizi doğrulamak amacıyla bu yöntemi seçebilirsiniz.

 1. Adım: Kimlik doğrulama

Eğer yukarıdaki adımlardan sonuç alamazsanız, Facebook’un kimlik doğrulama sürecini kullanabilirsiniz. Kimlik doğrulama, hesabınızın size ait olduğunu kanıtlamanıza yardımcı olacaktır. Kimlik doğrulama, genellikle resmi kimlik belgenizi (sürücü belgesi, pasaport veya kimlik kartı) yüklemenizi gerektirir.

 1. Adım: Hesapta geçici olarak kilitlenme

Hesap güvenirliği için öneriler

Facebook, hesabınıza güvenlikle ilgili potansiyel bir sorun tespit ettiğinde, hesabınızı geçici olarak kilitleyebilir. Eğer hesabınızda bir kilitlenme varsa, Facebook size bunu bildiren bir mesaj gönderir. Bu durumda, belirtilen talimatları takip ederek hesabınızın kilitlenmesini kaldırabilirsiniz.

 • Güçlü bir şifre kullanın. Şifrenizi en az 8 karakter uzunluğunda ve büyük/küçük harf, sayı ve özel karakterlerden oluşan bir kombinasyon olarak seçin.
 • Şifrenizi başkalarıyla paylaşmayın.
 • Şifrenizi düzenli olarak değiştirin.
 • Hesabınızı iki faktörlü kimlik doğrulama ile koruyun. İki faktörlü kimlik doğrulama, hesabınıza giriş yapmaya çalışırken bir onay kodu girmenizi gerektirir. Bu, hesabınızı ele geçirmeyi daha zor hale getirir.
 • Facebook’un güvenlik uyarılarını okuyun ve bunlara uyun. Facebook, hesabınızı korumanıza yardımcı olmak için güvenlik uyarıları yayınlar. Bu uyarıları okuyun ve bunlara uyun.

Facebook hesap kurtarma adlı konumuz umarız yararlı olmuştur. İşlemlere başlamadan önce, yaşanan sistem sorunundan mı, sizden kaynaklı mı yoksa hesabınız çalındı mı bunları netleştirmenizi öneriyoruz.

Teknoloji destek
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir