Facebook Reklamları Engelleme iPhone ve Android

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Kendi kendine çıkan sponsorlu Facebook reklamları engelleme iPhone’ da ve Android telefondan nasıl yapıldığını anlatan ufak bir bilgi yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Cep telefondan veya tarayıcı kullanılarak Facebook’ ta çıkan sponsorlu reklamlar nasıl engellenir resimlerle göstereceğiz.

Facebook’ ta çıkan sponsorlu reklamlar engellenebilir mi? Facebook’ ta hemen hemen tüm kullanıcıların ara ara  gördüğü sponsorlu reklamlar Facebook’ a ait anlaşmalı reklamlardır. Bu reklamları kullanıcılar istediği zaman engelleyebilir.

Gördüğünüz reklamı ok işaretine tıklayarak kaldırabilirsiniz. Ama tümünü engellemek istiyorsanız o biraz zor gibi ve içerikte neler yapıldığını aşağıda resimli anlatımımızı inceleyebilirsiniz. Belki yardımcı engelleyeci uygulamalardan denenebilir.

iPhone İçin Facebook Reklamlarını Engelleme

Facebook, kullanıcıların kişiselleştirilmiş reklamlar görmesini sağlayarak gelir elde eder. Ancak, bazı kullanıcılar bu reklamların rahatsız edici veya istenmeyen olduğunu düşünebilirler.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

1. iOS Ayarlarında İzleyici ve Reklam Seçeneklerini Ayarlama:

 • iPhone’unuzdaki “Ayarlar” uygulamasını açın.
 • “Gizlilik” sekmesine gidin ve ardından “İzleyici ve Reklam” seçeneğini bulun.
 • Burada, “Reklamı Sıfırla” seçeneğini kullanarak reklam verilerinizi sıfırlayabilir veya “Kişiselleştirilmiş Reklamları Devre Dışı Bırak” seçeneğini etkinleştirerek kişiselleştirilmiş reklamları engelleyebilirsiniz.

2. Facebook Uygulaması Ayarlarında Reklam Ayarlarını Değiştirme:

 • Facebook uygulamasını açın ve sağ alt köşede bulunan “Menü” simgesine dokunun.
 • “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğini seçin.
 • “Ayarlar” bölümünden “Reklamlar” seçeneğine gidin.
 • Burada, “Reklam hedefleme” ve “Reklam deneyimleri” gibi farklı reklam ayarlarını özelleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

3. Facebook AdBlock Tarayıcı Uzantılarını Kullanma:

 • Safari tarayıcısında, reklamları engellemek için popüler AdBlock veya AdGuard gibi tarayıcı uzantılarını kullanabilirsiniz.
 • Bu uzantıları Safari’nin “Ayarlar” bölümünden “Uzantılar” seçeneği altında kolayca yükleyebilirsiniz.

4. Diğer Tarayıcı ve Uygulamaları Kullanma:

 • Facebook uygulaması dışında Facebook’a tarayıcı üzerinden erişerek reklamları görmeyi önleyebilirsiniz.
 • Farklı tarayıcılar veya Facebook’a özgü reklam engelleme uygulamaları kullanarak istenmeyen reklamları filtreleyebilirsiniz.

Android İçin Facebook Reklamlarını Engelleme

1. Android Ayarlarında İzleyici ve Reklam Seçeneklerini Ayarlama:

 • Android cihazınızdaki “Ayarlar” uygulamasını açın.
 • “Google” bölümüne gidin ve ardından “Reklam” seçeneğini bulun.
 • Burada, “Reklam Kişiselleştirmeyi Kapat” seçeneğini etkinleştirerek kişiselleştirilmiş reklamları engelleyebilirsiniz.

2. Facebook Uygulaması Ayarlarında Reklam Ayarlarını Değiştirme:

 • Facebook uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki üç çizgi simgesine dokunun.
 • “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğini seçin.
 • “Ayarlar” bölümünden “Reklamlar” seçeneğine gidin.
 • Burada, “Reklam Hedefleme” ve “Reklam Deneyimleri” gibi farklı reklam ayarlarını özelleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

3. Facebook AdBlock Tarayıcı Uzantılarını Kullanma:

 • Android cihazınızda Chrome gibi bir tarayıcı kullanarak, reklamları engellemek için popüler AdBlock veya AdGuard gibi tarayıcı uzantılarını indirebilirsiniz.
 • Bu uzantıları Chrome’un “Ayarlar” bölümünden “Site Ayarları” ve ardından “Reklamları Engelle” seçeneği altında kolayca etkinleştirebilirsiniz.

4. Diğer Tarayıcı ve Uygulamaları Kullanma:

 • Facebook uygulaması dışında Facebook’a tarayıcı üzerinden erişerek reklamları görmeyi önleyebilirsiniz.
 • Farklı tarayıcılar veya Facebook’a özgü reklam engelleme uygulamaları kullanarak istenmeyen reklamları filtreleyebilirsiniz.

Facebook reklamlarını engellemek, kullanıcıların istenmeyen içeriklerden kurtulmalarını ve daha keyifli bir Facebook deneyimi yaşamalarını sağlar. Yukarıdaki yöntemlerden birini veya birkaçını kullanarak, Android cihazınızda Facebook reklamlarını kolayca engelleyebilirsiniz. Bu sayede, daha temiz ve kişiselleştirilmemiş bir sosyal medya deneyimi elde edebilirsiniz.

Telefonda Facebook Reklamları Nasıl Engellenir?

Cep telefonunuzdan uygulamayı açınız. Açık olan hesabınızdan “Ayarlar” bölümüne giriş yapınız. Hesap Ayarları” seçeneğine tıklayınız.

Açılan seçeneklerden “Reklamlar” seçeneğine giriniz.

Facebook reklamları engelleme Android
Facebook reklamları engelleme Android

Ekrana gelen seçeneklerden istediğiniz gibi engelleme ayarlarını yapınız. “Facebook’ ta internetteki ilgi alanlarına dayalı reklamları engelleme ve ağ dışındaki şirketlerin kısıtlanması.

Facebook reklamları engelleme iPhone
Facebook reklamları engelleme iPhone

Görsellerdeki seçeneklerin içerisinde girerek uygun gördüğünüz işleme onay verirsiniz. Size sunulanın dışında işlem yapılmasına izin verilmemekte. Ek cihazınızdan konumla ilgili ayarların değiştirilmesi mümkün. iPhone tarafında gizlilik daha üst seviyede diyebiliriz.

Facebook reklam engelleme
Facebook reklam engelleme adımları

Çıkan Sponsorlu Reklamlar Nasıl Engellenir?

Buradaki tahmini çıkan bazı reklamlar hesaba virüs bulaşması nedeniyle çıkmaktadır. Bu virüsler bazen kullandığınız tarayıcıya bulaşır, bazen de hesabınıza ulaşabiliyor. Yapılan paylaşımlarda cinsel reklamların yanı sıra videolarla da karşılaşılabiliyor. Ama biz daha çok uzantılar alanına yerleşen zararlı kodlarla karşılaşıyoruz. Yardımcı programlarla temizlemenin dışında manuel işlemlerinde yapılması gerekebiliyor.

İlk işlemlerde internetin kesilerek yapılması daha sağlıklı olacaktır. Aktif olan virüsün yapacaklarınıza hamle oluşturmaması adına bu şekilde bir yol izlenmesi önerilir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak