Gece telefona bakmak uykumu kaçırıyor

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Gece telefona bakmak uykumu kaçırıyor diyen kaç kişidir? Bence çoktur diye düşünüyorum. Kendimden biliyorum ve aynı ortamlarda kaldığım kişilerden. Bir çoğumuz uyumadan önce telefona şöyle bir bakarız. Şöyle bir dedimse bu bazen biraz uzun sürdüğü oluyor. Hatta dalıp bir bakmışsınız saatler geçmiş farkında olmamışsınız.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Gece telefona bakmak uyku düzenini bozuyor!

Yıllar önce yapılan bir araştırmalara göre özellikle gece telefona bakmak uyku düzenini büyük oranda bozuyor ve uykudan aldığımız verimi büyük oranda düşürüyor. Uyku düzenini bozan en büyük etken ise kısa ışık dalgaları ( mavi ve tonları ) olarak biliniyor.

Gece telefona bakmak bir çoğumuz için sıradan bir alışkanlık haline gelmiş olabilir. Hatta artan dijital kitap kullanımı ile birlikte yatmadan önce tabletinizden okuduğunuz birkaç sayfa yazı bile uyku düzeninizi bozmaya, uykudan alacağınız verimi büyük ölçüde azaltmaya neden oluyor.

Gece telefona bakmak sizin için vazgeçemediğiniz bir alışkanlık ise uzmanların önerdiği üzere daha ufak ekranlı cihazlar üzerinden işlerini halletmek ve öyle uyumak büyük oranda yukarıda belirttiğimiz kötü yanları azaltıyor ancak en iyisi yatmadan en önce en az bir saat bu tarz ışıklardan, özellikle de kısa ışık dalgaları olarak bilinen mavi ve tonlarını yayan ekranlardan uzak durmak.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Sürekli gelişen teknoloji ve insanların her şeyi mobil üzerinden takip etmeye başladığı günümüzde bu dediklerimizi yapmak birçoğumuz için oldukça zor olsa da uyku düzeninde yaşadığınız bozulmalar, uykusuzluk veya sabah yorgun kalkma gibi sorunların başında gelen bu etkenlere dikkat etmekte fayda var.

Son dönemde artan büyük ekranlı telefonlarla birlikte artık kaçımız küçük ekranlı telefon tercih ediyoruz bilmiyorum ancak yatmadan önce telefonuna bakmadan uyuyamayanlardansanız daha ufak boyutlardaki cihazları tercih etmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Gece telefona bakmak uyku kaçırıyor ise, önce yatağa girmeden önce eğer telefonla işiniz varsa son kez kontrol edip ve telefonu kesinlikle yatağınıza elinizi uzatacak kadar yakına bırakmayın. Hem üşeneceğinizden tekrar telefona göz atmayacaksınız hem de sağlığınız için araya mesafe koymuş olacaksınız.

Gece telefona bakmak
Gece telefona bakmak uykumu kaçırıyor

Akşam yatarken cep telefona bakmak uykunuzu kaçıracaktır. Ya da gece yatarken telefona bakmak uykumu kaçırıyor diyenlere bir araştırma ile yanıt verdik.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak