Kablosuz ağın çekim gücünü ve verimliliğini arttırma

banner186

Evlerimizde iş yerlerimizde bulunan kablosuz internet ağını dahada verimli kullanabilmek için neler yapabiliriz? İnternet verimi artırma yöntemleri nelerdir? Çekim ayarları!

Kablosuz ağın çekim gücünü ve verimliliğini arttırma
Çağrı merkezi 18 Nisan 2017 Salı 12:20

banner192

İnternet kullanımının sayısı her geçen gün ülkemizde artmaktadır. Artık her ortamda internet bulmanız mümkündür. Özellikle evlerimizde ve işyerlerimizde internet bağlantısı olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Peki bu kadar yaygın olan interneti daha verimli kullanabilirmiyiz. Bu sorunuzun cevabını rahatlıkla evet diyebiliriz.

Bu haberimizde evlerimizde veya işyerlerimizde bulunan kablosuz internet ağlarını daha verimli nasıl kullanabileceğinizi açıklayacağız.

Kablosuz ağınıza ait interneti verimli kullanma

Kablosuz ağın çekim gücünü ve verimliliğini arttırma

Kanlosuz internet ağınızı daha verimli kullanabilmek için sizlere 5 ayrı önerimiz bulunacaktır. bu önerilerimizi şimdi başlıklar halinde yayınlamaya başlayalım;

  • Cihazınızın konumu: Daha verimli bir kablosuz internet ağını kullanmak isterseniz bunu için kablosuz ağ dağıtımını yapan cihazınızın bulunduğu yer önemlidir. Kablosuz ağ görevini yapan cihaz kullandığınız ortamın orta nıktasında bulunması gerekmektedir. duvarlara yakın bir bölüme cihazınızı koymayınız. bunun sebebi ise duvarlar veya herhangi bir köşe bölge cihazınızdan yayılan sinyali engelleyebilir. Bu durumun yanı sıra cihaz DECT telefon, mikrodalga fırın, bluetooth gibi cihazlardan uzak bir noktaya koyunuz. Ayrıca ahşap ve duvar kaplamaları kablosuz ağ sinyallerini soğurduğu unutmayınız.
  • Kanal seçimi: Kablosuz ağ siyallerinin gönderildiği kanalların seçimide bu verimliliği artırmak için önemldir. Eğer siyal gönderdiğiniz kanalda yoğunluk varsa bu kanalda gelen sinyallerin verimliliği düşmektedir. Bunun için yapmanız gereken temiz bir kanal belirleyerek sinyallerinizi cihazlara gönderiniz. Bu tarz işlemleri yapan ücretsiz yazılımlar piyasada bulunmaktadır.
  • Anten kullanımı: Kablsouz ağ sağlayıcınızın anten durumunuda bu verimliliği etkilemektedir. Örnek verecek olursak dairesel sinyal yayan bir anten cihazınızda bulunuyorsa ve modeminiz köşede yer alıyorsa cihazınızdan gelen sinyaller pek de sağlıklı olmayabilir. Bunu yerine belirli bir yönde sinyal yayan bir anten kullandığınızda verimliliğiniz dahada artacaktır. Bundan dolayı kablosuz interneti sağlayan cihazınızın  anteninin değişebilir olması faydanızadır.
  • Alıcı-verici uyumu: Bu seçenekte anlatmak istediğimiz ise kablosuz ağ sağlayıcınız ile bu interneti kullanan cihazınızın teknolojisi aynı olmalıdır. Eğer kablosuz ağ sağlayıcınızın düzeyi cihazınızdan yüksek ise size gelen interneti gelen sinyal kalitesinde kullanamazsınız. Bundan dolayı aynı veya daha üst seviye bir alıcınızın olması gerekmektedir.
  • Protokol: Son olarak 802.11.b/g/n gibi birden fazla seçeneklerde deneme yapılmalı.
banner213
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×