Qualcomm, Snapdragon İşlemcilerde Yer Alan “Quick Charge 1.0” ile Pil Dolum Süresini %40 Azaltıyor!

Qualcomm son zamanlarda mobil cihazlarda şarj süresini kısaltmak adına tasarlanmış ve az bilinen yeni bir teknolojiyi gün yüzüne çıkardı. Quick Charge 1.0 olarak adlandırılan su sistem, Snapdragon S4 çipsetlerinde yer alırken aynı zaman dünya üzerinden milyonlarca kullanıcıya ulaşmış durumda.

Mobil dünyasındaki gelişmeleri bir tarafa bırakırsak, pil sorunun halen birçok kullanıcı için can sıkıcı bir durum olduğunu belirtmeliyiz. Akıllı telefonlar günlük hayatımızda vazgeçilmez bir parçamız halini alırken, öncelikli amacının yine de haberleşme olduğunu unutmamak lazım. Bu sebeple telefonlarda konumlandırılacak pillerin yoğun kullanımda bile tam günlük bir deneyim sunması gerekir.

Bu anlamda geliştirme çalışmaları elbette var ancak istenilen düzeye ulaşılmış değil. Qualcomm ise olaya farklı bir açıdan yaklaşarak pillerin dolum sürelerini olabildiğince kısa tutmayı amaçlıyor. Günümüz telefon ve tabletlerinde batarya dolum süreleri uzun sürelerde gerçekleşebilmektedir. Qualcomm da hâlihazırda enerji verimliliğinde tasarladıkları Snapdragon işlemcilerin içerisine konumlandırılacak bu teknoloji ile hem tüketim verimliliği sağlayacak hem de uzun süren şarj dolumlarının önüne geçmiş olacak.

Geçtiğimiz hafta HTC Frekanslar etkinliğinde konuşan Qualcomm pazarlama şefi Anand Chandrasekher, mobil cihazlarda pili şarj etmek için gereken süreyi azaltmak için tasarlanan ve az bilinen bu teknoloji hakkında değerlendirmeler bulunmuştu.

Qualcomm Quick Charge 1.0 güç yönetimi ile bir telefonu olabildiğinden %40 oranında daha az sürede şarj edebilirsiniz. Sağlanan bu gelişmenin kullanıcılar açısında önemli bir gelişme olduğunun altını çizmekte yarar var. 4 saatte dolan bir pilin 1.5 saatte dolacak olması süre anlamında da başarılı bir tutum sergiliyor. Quick Charge 1.0, USB şarj kablosuyla da aynı performansı sergilemekte.

Qualcomm Quick Charge 1.0, HTC 8X, HTC 8S, HTC One S, HTC J Butterfly, Samsung Galaxy S III (Qaulcomm işlemcili), Nokia Lumia 920, Asus Padfone ve Nexus 4 olmak üzere 70’ten fazla Snapdragon tabanlı cihazda mevcut durumda kullanılmakta.

kaynak: xbitlab

müşteri hizmetleri