Google 3,2 Milyar Dolara Nest’i Satın Aldı!

Andronova

Büyük üreticilerin son yıllarda bir çok irili ufaklı şirketi bünyesine kattığını biliyoruz. Sanırım bu konuda en büyük girişimlerden biri Instagram oldu. Facebook, Instagram’ı 2012 yılında 1 milyar dolara satın aldığında birçok kişi bunu “saçmalık” olarak değerlendirmişti. Bu satın almanın ise temel anlamda kar getirmekten çok bir rakibi ekarte etmek olarak algılanması gerektiğini o zamanda söylemiştim halen de aynı şeyi düşünüyorum. Firmalar sadece rakiplerini değil fikirlerine hayran oldukları ve bu fikirlerin patentlerini ellerinde bulunduran küçük işletmeleri de satın alıyor. Bu konuda en agresif firmalar sanırım Apple ve Google. Bu iki dev firma “patentleri ileride lazım olur” diyerek firma satın alınması konusunda oldukça para harcıyorlar.

Bu davranış şekli aslında büyük firmaların kendilerini koruma güdüsü olarak görülüyor. Firmalar, “büyük balık küçük balığı yer”den ziyade, “büyük balık küçük balık ile daha güçlü olur” mantığını benimsemiş görünüyorlar. Bu bağlamda rekor fiyatlara firmalar satın alınabiliyor. Buna bir örnekte Google’dan geldi. Google NEST adlı firmayı 3,2 milyar dolara satın alarak bu anlamda yeni bir rekora imza atıyor.

NEST firması evlerde kullanılan yangın dedektörleri ile oda termostatlarına bambaşka bir boyut kazandırarak, bu konuda bambaşka fikirlere sahip olan bir firma. Özellikle yangın dedektörlerinin akıllı telefonlarla uyumlu çalışmasını ve hareket sensörleri ile yönetilmesi konusunda oldukça ileri bir teknolojiye sahip. Oda termostatlarının akıllı telefonlar ile uzaktan kontrol edilebilmesine ve istenildiği zaman istenildiği sıcaklığa kombileri ayarlamamızı sağlayan bu teknolojinin videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. 

Nest

QXp-LYBXwfo” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

L8TkhHgkBsg” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Kaynak: iphonehacks

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir