Google, Android Malware (zararlı uygulamaları) nasıl engellediğini açıkladı

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Google, Dünya'daki akıllı telefon pazarının %90'ına sahip olan Android işletim sistemindeki zararlı uygulamaları (malware) kullanıcıların güvenliği için nasıl engellediğini açıkladı.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

2016 yılı itibariyle 2.2 milyon uygulama ve oyunun yer aldığı Google Play Store, şüphesiz Android işletim sisteminin en önemli servislerinin başında yer alıyor. Yüzbinlerce uygulama geliştiricisinin yayınladığı uygulamalar arasında elbette bilgilerimizi tehdit eden zararlı uygulamalar da bulunmakta. Sayılar büyüdükçe “güvenlik” kavramının da önemini arttırdığı internet çağında, bu sektörün devi Google, Android işletim sistemindeki zararlı uygulamaları nasıl tespit edip engellediğini gösterdi.

Hatırlayacağınız gibi Google, Marshmallow sürümünde uygulamaları otomatik olarak zararlı olup olmadıklarına dair tarayarak doğrulama mekanizması oluşturmuştu. Bu sayede zararlı uygulamalar siz birşeylerle uğraşırken arka planda görevlerini yerine getiremiyordu. Eğer bir zararlı uygulama bu kontrolü aşmak isterse de, bu bilgi istatistikleri Google’a gönderiliyordu. 

Google Play Store zararlı uygulamaları temizleme

Google, Android Malware (zararlı uygulamaları) nasıl engellediğini açıkladı

Android Yazılım Mühendisi olan Megan Ruthven, geliştirme ekibinin Play Store‘da dolaşan Ölü veya Güvensiz (DOI) uygulamaların belirlenmesine yardımcı olmak için nasıl bir metrik geliştirdiğini yazdı. Ruthven’in yaptığı açıklamada; uygulama doğrulama güvenlik kontrolleri sayesinde, DOI olarak tanımlanan kategorideki zararlı uygulamalar, kullanıcılardan alınan veriler ışığında DOI puanlama sistemine takılarak otomatik olarak Google Play‘den siliniyor dedi.

google play store zararlı uygulamaları temizleme

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Çalışmaya başladığından bu yana, DOI sistemi 25,000’den fazla uygulamayı analiz ederek puanladı ve zararlı olduğunu tespit etti. Bu sayede Android kullanıcılarının markette daha güvenli dolaşmaları ve bilgi tehdidine karşı önlem alımış oldu. Elbette güvenlik için bu sadece bir ön kontrol mekanızması. Ayrıyette bizlerin de ek güvenlik önlemleri alması gerekmekte. Biz Android için de yayınlanan Malwarebytes gibi güvenlik uygulamalarını kullanmamızı tavsiye ederiz.


Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2017, 19:19

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir