Google MyActivity kaydedilecek etkinlikleri değiştirme

Google MyActivity uygulamasında yapmış olduğunuz aramaların veya girmiş olduğunuz sitelerin kayıtların tutulmasını istemiyorsanız bu yöntemi uygulayarak kapatabilirsiniz.

teknik destek

Google firması ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan hizmetleri sunan bir firmadır. Google artık bir markadan öteye giderek insanların dilinde bir teknoloji terimine dönüştü. Bilgisayar bizler için nasıl genel bir tabir ise Google kelimesi de artık böyle oldu. Google sade tasarımı ve kullanıcılarını memnun eden hizmetleri ile kısa bir zaman diliminde ciddi başarılar elde etmiştir. Google her geçen yeni uygulamaları bünyesine almaktadır. Google herkes tarafından arama özelliği ile bilinse de bu özelliği dışında yine çok kullanılan bir çok hizmeti bulunmaktadır. Örnek verecek olursak gmail, adsende, adwords gibi hizmetler. Firma bu hizmetlerinin yanına yeni bir uygulama daha ekledi. Google MyActivity adını verdiği bu uygulamada  kullanıcılarının girmiş olduğu bütün siteleri ve yapmış olduğu bütün aramaları kaydetmektedir. 

Google MyActivity kaydedilecek etkinlikleri değiştirme

Google MyActivity uygulamasının bu özelliği tabiki bazı kullanıcıları rahatsız etmektedir. Çünkü internet kullanıcılarının hiç sevmedikleri davranış takip edilmektir. Çünkü kullanıcılar girmiş oldukları sitelerin başkaları tarafından bilinmesini veya google arama motorunda aramış oldukları kelimelerin bilinmesini istememektedir. Google tarafından geliştirilen bu uygulama google üzerinden yapmış olduğunu resim aramalarının da kaydını tutmaktadır. Buda tabiki kullanıcıları rahatsız etmektedir. Aslında insanların rahatsızlığı yasaklı yerlere girdikleri için değil takip edilmelerinden kaynaklanmaktadır. Peki durumdan nasıl kurtulabiliriz. Google’nin bizleri takip etmesini kapatabilir miyiz? Bu sorunuza olumlu cevap verebiliriz. Şunu da hatırlatarak bu sistemi nasıl kapatıp açabileceğinizi anlatalım. Google firmasının sizleri takip ederek bilgileri kaydetmesi tamamen yasaldır. Çünkü google hesabı oluştururken google bu işlemi sizlere uygulayacağını söylemektedir. Sizlerde bu uygulamayı kabul ederek üyeliğinizi oluşturmaktasınız.  Şimdide bu uygulamayı nasıl kapatacağınızı yazılı ve görsel olarak sizlere anlatalım;

  • İlk olarak google hesabınız ile bu sisteme giriş yapınız.
  • Daha sonra karşınıza bir çok seçenek gelecektir. Gelen seçeneklerden Etkinlik kontrolleri yazısına tıklayınız. Aşağıdaki resimde bu seçenek kırmızı kutucuk içerisine alınmıştır.

Google MyActivity kaydedilecek etkinlikleri değiştirme

  • Ardından google firmasının sizleri takip ettiği konular karşınıza gelecektir. Bu konulardan hangisini kapatmak istiyorsanız onu bulunuz. Bizler örnek olarak konum servisini seçtik. Aşağıdaki resimde seçenek düğmesi gri tonda görünmektedir. Bu düğme bu renkte olduğunda bu hizmette google sizleri takip etmeyecektir. Eğer bu düğme mavi ise google o konuda sizleri takip etmektedir. Şimdi pasif olan bu uygulamayı açmayı deneyelim.

Google kaydedilecek etkinlikleri değiştirme

  • Kapalı bir hizmeti aktif etmek istediğinizde ise aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir. Bu ekranda yer alan Aç yazısına tıkladığınızda google bu hizmette sizleri takip etmeye başlayacaktır. Eğer gri tona getirirseniz googlenin takibini durdurmuş olacaksınız.

Google MyActivity kaydedilecek etkinlikleri değiştirme


Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2017, 03:00

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir