Google Play Store’a Deneme Sürümlü (Trial Version) Uygulamalar Geliyor!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Google, kullanıcıların ücretli uygulamaları satın almadan önce deneyebilme imkanına sahip olabilmeleri için, Play Store‘da Deneme Sürümü (Trial Version) uygulamalara izin vermeyi planlıyor.

Kısa süre önce “Information” un verdiği bilgilere göre sistemin işleyişi, geliştiriciler için yeni araç kiti sayesinde “mikro uygulama” üretme şeklinde, ücretli uygulamanın içerdiği tüm fonksiyonların da yer alacağı kompak bir formda olacak.

Google, bu sistem sayesinde kullanıcıları ücretli uygulamaları satın almaya yönlendirmeyi amaçlıyor. Bilindiği üzere, Android‘in en büyük rakibi iOS‘ta AppStore‘daki ücretli uygulama satın alma oranları her yıl artmasına karşın, Play Store‘da ücretli uygulama satın alma oranı (her ne kadar uygulamaların büyük oranı ücretsiz olsa da) oldukça düşük.

İstatistiklere göre, Google Play‘deki genel uygulama indirme oranı AppStore‘a göre %50 daha fazla olmasına karşın, bunlardan sadece %10 Android kullanıcısı ücretli uygulama veya oyun satın almakta. Geçtiğimiz yıl Google, Android geliştiricilerine 5 milyar dolardan fazla para kazandırmasına karşın, Apple ise geliştiricilere 10 milyar dolardan fazla para kazandırdı.

Henüz sistemin nasıl çalışacağı hususunda detaylı bilgi yok. Belki, ücretli tam versiyon uygulama veya oyunlar için yeni bir fonksiyon yardımıyla deneme sürümü üretilebilir. Yani demo versiyonu tam versiyon oyun veya uygulamanın belli bir kısmı, özelliği, oyunlar için bölüm gibi alanları kullanıma açarak işlev görebilir. Veya demo versiyonlar ayrı bir uygulama şeklinde de üretilebilir.

Bu durumun ücretli uygulama ve oyun geliştiricileri için zorunlu olup olmayacağı ise merak konusu. Bu konuda sizin fikirleriniz nedir?

Kaynak: habrahabr

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir