Güncellemeden sonra telefonum hızlı şarj olmuyor

Güncellemeden sonra telefonum şarj olmuyor şikayetleri geçmişten bugünümüze kadar devam eden kronik sorunlardan biri. Bu içerikte ise, telefonum hızlı şarj olmuyor sorunu ve çözümüne yer verdik.

Mustafa Kemal Erdem
Yazar Mustafa Kemal Erdem 6 Minimum Okuma

İçerikte, Samsung telefonum hızlı şarj olmuyor sorunu ele alınırken, birde telefon nasıl hızlı şarj edilir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Fonksiyonlarında olduğu gibi, şarj olma özellikleri ve şarj tüketimleri de akıllı telefonların çeşit çeşittir. Bundan dolayı, hızlı şarj özelliği olan telefonlar son dönemde çok daha fazla tercih edilmektedir.

Telefonum hızlı şarj olmuyor

Telefonum güncellemeden sonra hızlı şarj olmuyor şeklinde yapılan şikayetlerle karşılaşıyoruz. Sanırım bu durum, tüm Android cihazları etkileyebilecek sorunlardan biri. Aynı modeli kullanan iki kullanıcının birinde bu şekilde sorun yaşanırken diğerinde yaşanmasını garip bir durum gibi algılayanlar oluyor. Halbuki, hızlı şarj olmuyor sorununa neden olan bir çok faktör vardır. Bunların bir doğrudan bir kısmı ise dolaylı yolla etkilemekte.

Güncellemeden sonra telefonum hızlı şarj olmuyor sorunu

Öncelikle şu soruları sormak istiyorum;

 • Güncellemeden sonra hızlı şarj olmuyor sorunu ilk defa mı karşınıza çıktı? Daha önceki güncellemelerden birinde veya bir kaçında da karşınıza çıkmış mıydı?
 • Sürüm güncellemesinden sonra şarj olmuyor şikayetlerinin bir kısmında, kullanıcı hataları ile karşılaşıyoruz. Örnek güncelleme indirilirken cihazı zorlayacak işler yapmak, yetersiz şarj ve boş alan ucu ucuna yeterken o esnada dolması.
 • Telefona yüklenen bir uygulamanın veya verinin buna neden olması. Güncellemeden önce veya sonra ne işlemler yaptınız?
 • Telefona virüs bulaşma durumunu göz önüne alın.
 • Telefonunuzu, farklı hızlı şarj cihazlarıyla denediniz mi?
 • Kablonuzu değiştirip denediniz mi? Tabi hem başlık hem kablonun orjinal olmasına dikkat edin.
 • Şarj entegresine sorun çıkaracak bir donanım arızası aklınıza geldi mi? Aşırı ısınma olacak durumlar var mıydı? Aşırı bir ortamda oyun oynama veya direk güneşe maruz bırakma gibi.
telefonum hizli sarj olmuyor 2
Güncellemeden sonra telefonum hızlı şarj olmuyor

Telefonda hızlı şarj sorunu için çözüm önerilerimiz

Aslında, hızlı şarj sorununa yönelik önerilerimizin bir kısmını yukarıya ekledik. Yani kendinize soracağınız sorular arasında aslında cevaplar yatmakta.

Güncellemeden sonra telefonum hızlı şarj olmuyor hatası için önerimiz şöyle:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 • Telefonunuzu kapatmayı unutmuşsanız, güç butonundan kapatıp bir süre bekleterek açalım.
 • Telefonunuzu başka cihazlarla ve kablolarla denemeniz gerekiyor.
 • Şarj cihazınızı ve kablonuzu farklı telefonda deneyin.
 • Telefonunuza, sonradan kurduğunuz uygulamaları kaldırıp denemenizi öneriyoruz.
 • Koruma veya bakım uygulaması varsa bunlarında kaldırılıp, bu şekilde denenmesi gerekiyor.
 • Güncelleme, belki batarya ömrünü veya özelliğini etkilemiş olabilir. Geri alınabiliyor mu araştırın.
 • Telefonu fabrika ayarına çevirerek deneyelim. (Verilerinizin yedeğini alın)
 • Hard resetleyetek deneyelim. (Yine yedek alınmalı. Artı imei atılan cihazlarda bu işlem imei numarasının silinmesine neden olacak)
 • Telefonunuza sıfırdan yazılım atmaya çalışın. Bu işlemi, bilgisayarınıza kuracağınız resmi programla yapınız.

Not: Donanım arızalarına yönelik uzman desteği alacağınız ilk yer, cihazın resmi servisi olmalı. Özellikle, garantili ürünlerde ve karmaşık sorunlarda kendi servisi daha mantıklı oluyor.

telefonum hizli sarj olmuyor 3
Telefonum güncellemeden sonra hızlı şarj olmuyor

Hızlı şarj nedir?

Android telefonum hızlı şarj olmuyor hatasını yanıtladık. Şimdi sırada, telefonun hızlı şarj olması için gerekli genel bilgiler neler bunlara bir göz atacağız.

Hızlı şarj, yüksek dolum kapasitesine sahip olan bataryaların normalden çok daha kısa bir sürede dolarak, tekrardan kullanabilme imkanı sunan bir teknolojidir. Yüksek kapasitedeki bataryalar, hızlı şarj olmadan şarj edilmeye çalışıldığında oldukça uzun bir sürede şarj edilmektedirler. Ancak, hızlı şarj teknolojisiyle yüksek kapasitedeki bataryalar daha kısa sürede şarj edilmektedirler. Hızlı şarj, kullanıcılara bu imkanı sunmaktadır.

Akıllı telefon nasıl hızlı şarj edilir?

Teknolojinin en iyi şekilde kullanılması ve akıllı telefonların mümkün olan en kısa sürede ve hızlı bir şekilde şarj edilebilmesi için dikkat edilmesi gereken ve hızlı şarj taktikleri şu şekildedir:

 • Telefonun orijinal şarj aletinin kullanılması
 • Şarj esnasında telefonun kapatılması
 • Telefon şarj olurken uçak moduna alınması
 • Şarj esnasında uygulamaların kapatılması
 • Şarj olurken ekran ışığının kısılması
 • Sadece USB kablo değil de, şarj adaptörünün prize takılarak telefonun şarj edilmesi
 • Powerbank kullanılması

Orijinal şarj aletiyle şarj etmek

Hızlı şarj etme adımları içerisinde uygulanabilecek ve en önemli taktiklerden biri, telefonun orijinal şarj aletiyle şarj edilmesidir. Orijinal şarj aletiyle şarj edilmesi, hem şarj süresini kısaltacaktır, hem de şarjın verimliliğini arttıracaktır. Aksi durumlarda, telefonum hızlı şarj olmuyor şikayetleri almaya devam edeceğiz.

Telefonun kapalı şarj edilmesi

Telefonun şarj edileceği sırada eğer ki önemli bir mesaj, bildirim veya arama beklenmiyorsa kapatılması, şarj süresini kısaltacak etkenlerden biridir. Telefon kapalıyken güç tüketimi en aza indirilir ve böylelikle, açık olduğu durumdaki şarj olma durumuna göre daha kısa sürede şarj olacaktır. https://www.andronova.net

Şarj esnasında uçak moduna alınması

Telefon şarj edildiği sırada kapatılması yerine uçak moduna alınması da, hızlı şarj olması adına uygulanabilecek yöntemlerden biridir. Çünkü uçak moduna alınan telefon, ağ sinyallerini kullanamayacağından enerji tüketimi minimuma çekilecek ve daha hızlı bir şekilde şarj olacaktır.

telefonum hizli sarj olmuyor 1
Güncellemeden sonra telefonum şarj olmuyor

Telefon şarj olurken uygulamaların kapatılması

Hızlı şarj taktikleri içerisindeki bir diğer yöntem, şarj esnasında arka planda çalışmakta olan uygulamaların kapatılmasıdır. Akıllı telefon hızlı şarj taktikleri içerisinde yer alan telefon kapatma veya uçak moduna alma kullanılmayacaksa, bu işlemde hızlı şarj etmeye fayda sağlamaktadır.

Makalemiz, Huawei ve Xiaomi telefonum hızlı şarj olmuyor sorusuna da cevap vermekte.

Sonraki önemli bir başka konumuz: Gece telefonu şarjda bırakmak zarar verir mi?

Takip etmek:
Uzun yıllar teknolojiyle ilgili bir çok alanda çalışmış ve çalışma alanı ile ilgili gelişmeleri yakinen takip eden biri.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir