İndirme indirme hızı 8 / 1 kuralı nedir?

Andronova
Yazar Andronova 1 Minimum Okuma

Smart TV ve IP TV yayınlarında indirme hızı olarak bir kuraldan söz ediyorlar. Kullanıcıların çoğu buna vakıf değil ve sorun varsa ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

İndirme hızı 8/1 kuralı, internet hızının ve indirme hızı arasındaki bağlantıyla açıklayabiliriz. 8 Bit’ in 1 bayt olduğunu belirtelim ve 8 Mbit  ile indirme hızı 1024 kbit olacaktır. Bu kural genelde satın alınan ip tv hizmetlerinde karşımıza çıkar.

Bazı firmalar minimum bu hızın olması şartını dile getirir. Bize göre ise çoğunlukla yetersizdir. Özellikle akşam saatlerinde daha çok sorun çıkaracağını belirtelim.

VDSL hizmeti alanların çoğunda bu hiz sorunu pek görülmemekte. Tabi çoklu kullanımlarda yine sorun çıkacaktır. Fiber desteği olan yerlerde pek bu kuralın altına düşüldüğü görülmemekte. 

Kopmalarda indirme kuralı sorunu

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Bazılarında yakalanamayan yani belli olmayacak şekilde kopmalar sonucu indirme sorunları görülmekte. Bunu tespit edebilmek için veri analizi olan bir cihazdan incelenebilir. Çağrı merkezlerinde çoğunlukla sorun anlık olmadığından fark edilmemekte. Yinede buna etken edeceklere bir göz atalım mı?

  • Modemdeki yazılımsal sıkıntılar
  • Kablolardaki katlamalar
  • Ek kabloların teması veya su teması
  • Modemin ilgili değerleri kaldıramaması
  • Altyapının yetersiz olması
  • Port hataları

İndirme indirme hızı 8 / 1 kuralı nedir?

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir