Instagram eylem engellendi nasıl çözülür

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Hesabıma girerken veya beğeni yaparken “Instagram eylem engellendi” hatası çıktı ve hiç bir işlem yapamıyorum diye sorun ediyorsanız yapacağınız pek bir şey yok.

Ad imageAd image

Bu aralar ara ara kullanıcılarda görülen bir sorun ciddi şekilde kullanıcının instagram‘ ı kullanmasını engelliyor. Sorunun adı “instagram eylem engellendi” ve her kullanıcının her yıl karşısına çıkmakta. Bu biraz kronik denilen uyarı mesajına benziyor. Eğer genelde yaşanmıyorsa uyarı kullanıcının son yaptığı işlem veya işlemler sonucunda karşısına çıkıyor.

Kesin bundandır diyemediğimizden deneme yanılma ile test etmeniz gerekiyor. Bu durumun birde ilegal durumu bulunuyor. Kişinin yasak olan bir işlem yapması sonucu da karşılaşılabiliyor.  

Eylem engeli neden çıkıyor?

Yaptığınız yanlış bir hareket sonucu kısa süreliğine engelleme cezası almanız demek. Bu durumla sık karşılaşanlar sık beğeniler yapanlarda ve kural ihlali yapanlarda görülmekte. Yapılan işlemlerin limitleri olduğunu belirtelim. Örnek bir gün içerisinde veya 1 saat içerisinde en fazla şu kadar beğeni yapabilirsiniz gibi. 

 1. Fazlaca yapılan yorumlarda veya beğenilerde çıkabilir. Daha öncede farklı uyarılarla karşımıza çıkıyordu.
  • Böyle yapanların belli bir zaman herhangi bir şeye kalkışmadan beklemesini öneriyoruz. Aciliyet yoksa üzerinden bir gün geçmesini bekleyin. 
 2. Yaptığınız bir veya birden fazla yorumlardan dolayı şikayet almış olabilirsiniz.
  • Rahatsız edecek şekilde veya topluluk kuralarına aykırı davranış sergilendiğinde.
 3. Bot kullanımlarında ve takipçi satın alımlarında çıkabilir.
  • Katı bir kurala sahip olan şirket tespit ettiği hesaplara işlem yapıyor.
 4. Şüpheli olarak görülen davranışlar.
  • Çoklu cihaz kullanımlarda.
  • VPN kullanırken karşınıza çıkabilir. Şüpheli olarak görülebilir.
  • Aşırı şekilde şifre yanlış girilmesi veya denenmesi.
  • Hesap içerisinde yapılan değişimlerde şüpheli görülmesi.
 5. Toplum kurallarına aykırı eylemler.
  • Şirketin kurallarının içerisinde büyük ve küçük seviyeye göre yaptırımlar uygulanıyor.
 6. Paylaşımlarda sakınca bulunması veya sıkıntılı paylaşımların beğenilmesi gibi.
  • Dolandırıcılık, cinsellik ve din gibi faktörlere aykırılık.
 7. Instagram’ ın uygulamasında veya cihazda sorun çıkması.
  • Yayına alınan versiyonda sıkıntı görülebilir. Öncekine geçiniz.
  • Uygulamanın güncellemelerinin kaldırılması, önbelleği ve verilerin silinmesi
  • Telefonun güncellemelerimin yapılması.
  • Tarihinde yanlışlık sonucunda çok sayıda problemin çıkması.
 8. Hesap doğrulamasının yetersiz olduğu durumlar.

Bunlar olası nedenlerden bazılarıdır diyebiliriz. Bu listeden bir tane daha çıkabilir. Öncelik tercihiniz sıralamaya göre olacak ve bazen hiç bir şey yapmayıp beklemek en doğrusu olabiliyor.

Ad imageAd image
Instagram eylem engellendi nasıl çözülür
Instagram eylem engellendi nasıl çözülür

Şüpheli hareketlere dikkat edelim

Başlıktaki durumla karşı karşıya kalanların esasında ortak bir noktaları bulunuyor. Çoğu uygulamanın kişiyi şüpheli görmesinden dolayı, hesabı bir süreliğine ya da doğrulama yapılana kadar kısıtlaması. Burada da bir sınıflamamız var. Kısıtlamanın boyutuna göre, saatlik, günlük ve istenileni yapana kadar uygulanan engele karşılaşılıyor. İlk ikisine baktığımızda, kişi herhangi bir şey yapmadan beklemesi yeterli oluyor. Diğerinde ise, ya kimliğiniz istenilecek, ya da artı doğrulama seçeneklerin uygulanması talep edilecektir.

Instagram eylem engellendi çözümü

Yukarıdakilere bakarak bir analiz yapılabilir. Ağ tarafında arıza yaşanıyorsa ne yaparsanız yapın çoğu iş görmeyecektir ve araştırmadan yapılmaması daha sağlıklı olacaktır.

Ekran belli bir gün bilgisi varsa beklemeniz ve beklerken bir şey yapmamanız gerekiyor. Örnek 2022-08 veya 2023-03 gibi. Bu tarihe kadar bir nevi cezalı olduğunuzu belirtiyorlar.

“Bu engellemenin süresi 2021… tarihinde dolacak” şeklinde açıklama mesajı bazılarında çıkmayabiliyor. Uyarı sonunda bunun hata olduğunu düşünüyorsanız bize bildirin seçeneği sunuyorlar. Eğer kendinizden eminseniz güzel bir açıklamayla başvurunuz.

 • “Bizimle paylaş” yazanla devam edebilirsiniz. Ekranda farklı uyarılar çıkmazsa onay bilgisini bekleyiniz.
 • Varsa elinizde başka cihaz veya birde bilgisayar kullanılabilir.
 • Yapılan beğenileri ve takiplere bir süre ara verin. Ya da azaltın.
 • Profilinize numara, mail eklenmesi ve Facebook hesabının bağlanması işe yarayabilir. Tabi tarayıcı kullanılarak erişim yapılabiliyorsa.

Çok sık yapılan her şeyin sonucunda bir kısıtlama uygulanabiliyor. Artı hile ve ilagal yöntemlere yönelen kullanıcıların kalıcı engel yaşaması mümkün.

Kalıcı eylem engeli sorunu

Bir dönem denk geldiğimiz uzun soluklu engellemelerin sonuçsuz kaldığı hesaplar vardı. Ne hesabı kapatıyorlar ne hesap engelini kaldırıyorlardı. Şimdilerde yani 2023 yılı ve yakın yıllarda pek böyle bir şeye maruz kalan hesap sahiplerine denk gelmedik.

Bu içeriği güncelleme kararı aldık. Instagram destek bölümü bazı öneli sorunlara yönelik bağlantıyı yayına aldı. Yakınlarda bu başvuru kanalını kullanarak sorununu ileten kullanıcılar oldu. Tabi bir çoğunun bu bağlantıya eklenen seçenekleri görmediğini düşünüyoruz.

İncelemek isteyen kullanıcılar bu https://www.andronova.net/instagram-destek-hatti-nedir-nasil-ulasirim.html bağlantıyı incelemelerini öneriyoruz.

Not: Yukarıdaki sayfamızda çalınan hesaplara yönelik bir bağlantı var. Bu bağlantıya girdiğinizde dolaylı yolla bir çok sorunu ileteceğiniz bir alan açılacak.

Başka bir konumuz: Instagram akış yenilenemedi

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe