Instagram hesabıma virüs bulaştı

Instagram takipçi, beğeni ve reklam virüsü nasıl temizlenir? Instagram hesabıma virüs bulaştı çözümü için nelerin yapılması gerektiğini anlatacağız.

teknik destek

Instagram, son yıllarda büyük ilerleme kaydeden sitelerin başında yer alıyor. Tabi ne kadar büyürse o kadar sorunları da büyüyor. Dolandırıcılık, şantaj ve tehdit diz boyu devam ediyor. Peki sosyal paylaşım siteleri bu konuda neler yapıyor? Malesef çok yetersiz kalıyorlar ve geri dönüşleri uzun sürebiliyor.

Hukuki olarak ne yapılabilir? Adliyeye veya karakollara yazılı şikayet başvurunuzu iletebilirsiniz. Sorunla ilgili görsel ve metinsel materyallerle başvuru yapılması gerekiyor.

Sonuç ne olur? Sağlam kanıtlar varsa içeriğin kaldırılması veya kişi hakkında ilgili sosyal paylaşım sitesinden bilgilerin talep edilmesi ile yasal süreç devam eder.

İşlemlerden önce belki kullandığınız telefon yada bilgisayara bulaşmış mıdır diyerek önce internete erişimin sonlandırılması gerekiyor. Kontrollerden sonra bağlantınızı yapınız. Örnek eskiden sık karşımıza gelen Chrome uzantılar kısmına atan virüsün, zorunlu reklamlarla bizi muhatap etmesi veya yönetmesi.

Instagram virüs temizleme

Instagram virüs nasıl bulaşır

Virüslü içeriği tıklamaya teşfik için ilgi çekici başlıklara yer veriliyor. Bu başlıklarda güncel sorunlar veya komik anlar olabiliyor. İlgili içeriği tıkladığınıza sizi farklı bir siteye yönlendirebiliyor. Bu yönlendirme sonucu hesaba ya da bilgisayar / mobil cihaza virüs bulaşabiliyor.

Eğer virüs bulaştıysa virüs bulaşan cihazdan her hangi bir işlem yapmanıza izin verilmeyebiliyor. Bundan dolayı cihaza virüs bulaştığınızı anladığınız anda cihazı kapatınız. Sorunsuz bir cihazdan veya bilgisiyardan şifrelerinizi ve güvenlik adımlarını değiştiriniz. Instagram ile iletişime geçiş şikayette bulununuz. Eğer instagram hesabınız çalındıysa instagram hesabım çalındı başvurusu yapınız. Unutmadan bazı etiketlemelerden dolayı da virüs bulaşabiliyor.

Virüs bulaşan hesapta istemediğiniz takip ve beğenilerle karşılaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda hesabınızda yer alan arkadaş listenize de sizin aracılığınızla virüslü paylaşımlar gidebiliyor. Karşı taraf bu paylaşımları tıkladığınız hesabına virüs bulaşıyor. Bazı hesaplarda zombi hesaba dönüşebiliyor. İstenilen hesaplara zaralı etkinliklerde bulunabiliyor.

Instagram’ da üçüncü parti uygulamalara dikkat: Bazı instagram yardımcı uygulamaları yanında virüsü getirebiliyor. Ya da doğrudan virüslü uygulama olabiliyor. Takipçi kasma, beğeni hilesi, profilime / hesabıma kim bakmış ve instagram engelleme gibi uygulamalarla hem hesaba virüs bulaşabiliyor hemde hesap çalınabiliyor. 

Instagram hesabıma virüs bulaştı

Instagram virüs temizleme

Instagram’ dan profili düzenle / izinli uygulamalar bölümüne giderek erişim izni olan uygulamaları kaldırabilirsiniz. Güncel bir virüs uygulaması ile virüs taraması yapınız. Aynı zamanda Malwarebytes Anti Malware uygulamasını da kullanınız. Farklı bir cihaz ile hesabınızı kontrol ediniz. Güvenlik seçeneklerini değiştiriniz. Mobil doğrulamayı açınız.


Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2021, 21:35

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir