Instagram internette daha az veri kullanımı

media 8683

Instagram daha az veri kullanımı yapmanın yolları bulunmakta. Sizlere en kolay yöntemin ayarlardaki hücresel veri kullanımı alanına bakmanız olacak.

Andronova

Instagram platformu ve diğer sosyal medya platformlarının yarattığı en belirgin sorunlardan birisi veri tüketimini çok fazla yapmasıdır. Bu platformlar üzerine giriş-çıkış yapma işleminde bile belirli bir oranda veri tüketimi olabiliyor. Ancak Instagram üzerinde pratik olarak uygulayacağınız bazı yöntemler sayesinde veri tüketimini en aza indirebilirsiniz. Bunu yapmak için ilk yapmanız gereken de Instagram da daha az mobil veri kullan seçeneğini aktif hale getirmek olacaktır.

Instagram daha az mobil veri kullan seçeneği

  • Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra profil bölümüne girin. Ardından “Seçenekler “daha sonra da “Ayarlar” kısmına giriş yapın.
  • Karşınıza hücresel veri kullanımı alanı çıkıyor. Bu kısma giriş yaptığınızda karşısına ‘daha az mobil veri kullan’ diye bir yazı çıkacaktır. Bu seçeneği aktif hale getirdiğiniz zaman veri tüketiminin en aza indiğini göreceksiniz.

Bu durumda otomatik video oynatma özelliği kapalı hale geliyor. Yani siz onay vermedikten sonra hiçbir video kendiliğinden başlamıyor ve veri kullanımı da olmuyor. 

Instagram uygulamasını açınız ve al tarafta bulunan kişi simgesine dokununuz. Ekrana gelen ayarlar (çark) tıklayınız. Seçeneklerde “hücresel veri kullanımı” dokunun ve “daha az veri kullan” seçeneğini aktif ediniz.

Instagram daha az mobil veri kullan nasıl açılır

Instagram internette daha az veri kullanımı

Görselde bulunan butonun pasif görünmesi veya açılmaması durumlarında cihazın kapatıldıktan sonra denenmesi gerekiyor. Baktığınız hala aynı internet ayarlarını değiştirin ve duruma göre sıfırlama alanından ağ olanın sıfırlaması gerekiyor. 

Arka planda uygulamayı kapatın

Instagram üzerinden çıkış yaptıktan sonra veri kullanımı olmadığını düşünebiliriz. Ancak uygulamayı kapatsanız bile arka planda kendiliğinden çalışmaya devam eder ve zaman akışını yenilemeye devam eder. Bu nedenle uygulamadan çıktıktan sonra görev yöneticisine girerek uygulamaları arka plandan da kaldırın. Bu da veri tasarrufu yapmanızı sağlar.

Birde internette daha az veri kullanımı ayarlarının dışında otomatik videoların açılmasını engelleyebilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2021, 17:18

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın