Instagram Mesajlar Gitmiyor veya Geç Gidiyor

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Zaman zaman yaşanan Instagram mesajlar gitmiyor şikayetleri dünya genelinin bir sorun haline geldi. DM mesajlar gelmiyor veya geç gidiyor sorununa dikkat etmenizi öneriyoruz.

Ad imageAd image

Bugün belli aralıklarla Messenger’ dan gönderilen mesajlar gitmiyordu. Instagram DM mesajları gitmiyor sorununda bir çok ülke listede yerini aldı. Türkiye’ de ise daha sonra böyle bir problemle karşılaşıldı.

Yeni yayına alınan bir grafikte aşırı olan yerlerden biri de İstanbul olarak görüntülendi. Listede yabancı şehirlerde bulunmakta. Yaptığımız incelemede belli bölgelerin böyle bir sıkıntıya maruz kaldığı görünmekte.

Atılan mesajların bazılarının kaybolduğu yönünde paylaşımlara denk gelebilirsiniz. Acaba şirket iyileştirme mi yapıyor ya da yeni bir özelliğin testini mi yapıyordu bilemiyoruz ama  baya bir saat bu şekilde sorun çıkardığını söyleyebiliriz.

Instagram Mesajlar Gitmiyor: Sorunların Anlaşılması ve Çözüm Yolları

Günümüzde kullanıcılar Instagram mesajlarını gönderme konusunda sorunlar yaşayabilirler. Bu bir kullanıcı kaynaklı sorun mu yoksa ağın kendisinden kaynaklı mı araştırma yapmadan karar veremiyoruz.

Ad imageAd image

Instagram Mesajlar Gitmiyor Sorunun Nedenleri:

1. İnternet Bağlantısı Problemleri:

Zayıf veya kesintili bir internet bağlantısı, Instagram mesajlarının gönderilememesi sorununa neden olabilir.

2. Uygulama Güncellemeleri:

Güncel olmayan Instagram uygulaması, mesaj gönderme sorunlarına yol açabilir. Uygulamanın en son sürümde olduğundan emin olmak önemlidir.

3. Hesap Problemleri:

Ad imageAd image

Kullanıcının hesabında bir kısıtlama veya geçici bir sorun olabilir. Bunu anlamak için farklı bağlantı, cihazlardan ve hesaplardan denenmeli.

4. Cihaz Sorunları:

Cihazın bellek durumu, donanım sorunları veya diğer teknik sorunlar Instagram mesajlarının gönderilememesiyle ilişkili olabilir.

5. Yurt Dışı Kesintileri:

Yurt dışına erişimde sorun yaşanma olasılıkları her zaman yaşanmakta. Bu ya bir çok siteye erişimde sorun yaşatır ya da ilgili sosyal ağın hizmetlerine ulaşmada zorluk yaşatır.

6. Sosyal Medya Ağında Sorun:

Bu değişken bir durumdur. Hemen hemen tüm sosyal ağlarda görülebilecek erişim problemlerinden biridir. Ağın hizmetlerine erişimde kesintiler görülebilir. İlk başladığında belli başlı hizmetlere erişimde aksaklıklar görülür. Sonradan yavaş yavaş bu sorun kapsamlı yaşanır. İlgili ağın yazılım tarafında, donanım tarafında ve ağ sorunları çıkma olasılığı var.

Instagram Mesajlar Gitmiyor Çözüm Yolları:

1. İnternet Bağlantısını Kontrol Edin:

Stabil bir Wi-Fi veya mobil veri bağlantısı kullanarak internet erişimini kontrol edin. Sorunun internet bağlantısından kaynaklandığını düşünüyorsanız, bağlantıyı düzeltmeye çalışın.

2. Uygulamayı Güncelleyin:

Instagram uygulamasını App Store (iOS) veya Google Play Store (Android) üzerinden güncelleyin. Güncel bir uygulama sürümü, genellikle performans sorunlarını çözebilir.

3. Hesap Durumunu Kontrol Edin:

Instagram hesabınızın kısıtlanmış veya askıya alınmış olup olmadığını kontrol edin. Hesabınızla ilgili bir sorun varsa, Instagram’ın destek ekibiyle iletişime geçin.

4. Cihazınızı Yeniden Başlatın:

Cihazınızı kapatın, bir süre bekleyin ve tekrar açın. Bu, cihazdaki geçici hataları düzeltebilir.

5. Uygulama Önbelleğini Temizleyin (Android):

Android cihazlarda Ayarlar > Uygulamalar > Instagram > Depolama > Önbelleği Temizle seçeneğini kullanarak uygulama önbelleğini temizleyin.

6. Başka Bir Cihaz Deneyin:

Sorunun cihazınıza özgü olup olmadığını anlamak için başka bir cihazda Instagram mesajlarını deneyin.

7. Instagram Destek Hesabını Takip Edin:

Instagram’ın resmi destek hesaplarını takip ederek platformdaki genel sorunlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

8. Gizlilik Ayarlarını Gözden Geçirin:

Gizlilik ayarlarınızı kontrol edin ve mesaj gönderme ile ilgili herhangi bir kısıtlama olup olmadığını gözden geçirin.

9. Hesabınız İşletmeye Dönüştürün:

Bu oluşan anlamsız ağ kaynaklı sorunlara yönelik geçici bir düzeltme önerisidir. Sorun ortadan kaldığı zaman tekrardan kişisel olan hesap türüne dönersiniz.

10. Şifrenin Sıfırlanması:

Hesabın şüpheli veya anlamsız bir soruna denk gelmesi durumunda, şifrenizi unutmuş gibi tarayıcı üzerinden sıfırlayın. Sonrasında yeni şifrenizle cihaz üzerinden oturum açın.

11. Ağın Yardım Sayfasını İnceleyin:

Yardım sayfasında buna benzer bir problem için bir yardım yazısı var mı diye incelemenizi öneriyoruz.

12. Instagram Ağına Destek Talebi Gönderin:

Konudaki tüm seçenekleri denediniz ve bir çıkış bulamadıysanız, ağa sorun bildiriminde bulunmanız gerekecek. Hem uygulama hem tarayıcı kullanarak talep gönderin.

Instagram Mesajlar Gitmiyor İçin Test Edecekleriniz

İlk saatlarda sadece iPhone kullanıcılarında çıkan sorunun daha sonra Android telefonlarda da görülmesiyle genel bir durum olarak işleme alındı.

Normal zamanlarda sıkıntı çekenler için yapılacaklardan bazıları şunlar:

 1. Varsa başka bir internet bağlantısıyla denenmesi.
 2. Telefonunuzu kapatınız açınız.
 3. Hesabın oturumunu kapatınız ve tekrardan bilgilerinizle giriniz.
 4. Başkalarında da var mı diye araştırılması.
 5. Test edebileceğiniz bir cihazla hesabınıza giriniz.
 6. Bilgisayardan kontrol ediniz ve profilinizde bir şeyleri değiştirdiğinizde hata veriyor mu kontrol ediniz.
 7. DNS ile deneyiniz ve olmazsa VPN üzerinden de denenebilir.
 8. Eğer hesaba bir yasaklama gelmişse ceza olarak bazı kısımların kullanımı engellenebilir.
 9. Uygulamaya veya telefona bir güncelleme geldiyse sıkıntı çıkarabilir. Önceki bir kaç sürümle test ediniz.

Kullanacağını yardımcı uygulamalarım güvenli olduğundan emin olunmadan kullanılmamasını öneriyoruz. Hatta bazı DNS adreslerinin sıkıntı çıkarabileceğini belirtelim. Hesaba girememe ve şüpheli olarak algılanma gibi.

Bunlarla bir kontrol edin ve duruma göre hesapla alakalı şüpheleriniz varsa sorun bildirimizi ayarlardan girerek yapınız. Herhangi bir kural ihlalinde bulunan hesaplarda kısmi veya kalıcı yaptırım uygulanabiliyor.

Instagram mesajlar gitmiyor veya geç gidiyor
Instagram mesajlar gitmiyor

Hesaba ve Uygulamaya Yönelik Geçici Problemler

Net şunu yapın diyemiyoruz. Biz her zaman bir listeyi içeriğe bırakırız ve bunların denenmesi ile bir yol bulacağınızı belirtiriz.

Eski telefon kullanıcılarının kesinlikle başka bir telefonla denemeden diğer seçeneklere bakmamalarını öneriyoruz. Burada bir cihazın yeniden başlatılması, iki internetin kontrolü ve üçüncü olarak farklı cihazla deneme yapılması sağlıklı bir deneme işlemi olacak.

Uygulamanın Ayarlarının Üzerinde İşlem Yapma

Uygulamanın içeriğinde önbellek silinmesine yönelik bir seçenekle karşılaşacaksınız. Bunu deneyenler sonrasında telefonun ayarlarında bulunan “Uygulamalar” kısmından Instagram içeriğine girip gerekli seçeneklerin çalıştırılması gerekecek. Örnek veri kaldırmanın çalıştırılması gibi.

iPhone içinde genelde bulunan sıfırla içeriğindeki ağın sıfırlanmasının geçici ağ sorunlarına yönelik çözüm sunduğunu belirtelim.

Hesaba Yönelik Geçici Engeller

Bu genelde aşırıya kaçan kullanıcıların başına gelmekte. Tabi kurallara uymayanlar içinde geçerlidir. Burada yapılacak hiç hesabınıza girmeden ertesi günü beklemeniz olacak. Zorlanan işlemlerin sonucunda ceza kavramının karşınıza çıkacağını söyleyelim.

instagram mesajlar gitmiyor 2
Instagram mesajlar geç gidiyor

Yukarıya eklemiş olduğumuz görsele bakarsanız burada bulunan tür değişiminin kullanılması bazen geçici oluşan etkenlerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Kısaca bu seçeneğin işletme hesabına geçişi sağladığını belirtelim. Böylece Instagram mesajlar gitmiyor şikayetine yardımcı olacaktır.

Sonraki: Instagram iletişim

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
1 İnceleme
 • Yusuf demirdaş says:

  Merhaba iyi günler dilerim instagram mesajlarım geç gidiyor lütfen yardımcı olun

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir