Instagram yaşımı değiştirdim hesabım kilitlendi

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Instagram yaşımı değiştirdim hesabım kilitlendi. Açmak istediğimde 13 yaş altı olduğumdan dolayı hesabını kapatmamız gerekiyor yazısı çıktı.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Popüler sosyal medya uygulaması olan Instagram her ne kadar gelişimi ve yeni özellikleri eklenmeye devam etse de bazı kronik hataların oluşmasını engellemede yetersiz kalıyor. Yaş ile alakalı sorunların oluşması da en sık hata alınan konular arasında bulunuyor.

Yaşınızı yanlışlıkla veya ayarlama yapmak isterken ağın şartlarında ilgili yaşdan küçük bir seneye getirdiğinizde hesabınıza erişimle alakalı sorun yaşamanız kaçınılmaz olur. Özellikle yaptığınız yanlışlık 13 yaşından küçük olduğunuzun algılanmasına neden olduğunda hesabın yeniden erişime açılması için zaman gerekiyor.

Doğum tarihimi değiştirdim instagram hesabımı kilitledi diyenlerin yapabilecekleri yöntemleri aşağıya ekliyoruz. Çoğunlukla biraz zaman almakta ve incelemeye alınması için bildirimde bulunulması gerekiyor.

Yaştan dolayı kitlenen hesapla alakalı işlemler

Yapılan hata sonucunda yaşınızla ilgili hata oluştuğunda bağlı olan Facebook hesabınızda da aynı sorun yaşanabilir. Bunun için izlenmesi gereken yolu bilmeniz çok önemlidir.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Böyle bir hata ile karşı karşıya gelindiğinde:

  • Instagram’ ın şikayet et veya bilgi ver sekmesine yazmalısınız,
  • Yanlışlık olduğunu ve yaşınızın gerçek halinin bu olmadığını açıklamalısınız,
  • Bunu kanıtlayacak veri ve bilgi eklemelisiniz,
  • İtiraz butonundan yararlanınız ve yaşınızı doğrulamanız için resmi evrak talep edilebilir.
  • Bu sayede hesabınızın geri açılmasını istediğinizi de belirtmiş olursunuz.

Hesabınızda oluşan olumsuzluklarda kesinlikle başka hesaplarla kontrol gerekiyor. Aynı zamanda cihaz, internet ve profil testi.

Yaş değiştirme nedeni ile kilitlenen hesabın açılması

Farklı nedenlerden dolayı uyarı alıyor olabilirsiniz. Beklemeniz gerekebilir. Örnek 1 gün kadar hiç bir şeyle uğraşmayınız.

Çok sık yapılan denemelerden dolayı çıkma olasılığı dışında birde şüpheli durumlarda yaşanma olasılığı mümkün. 

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Yapacağınız en iyi şey beklemek ve sonrasında eğer hesabın açılması için bir seçenek sunulabilir. İtiraz etme veya doğrulamadan geçerek açılması sağlanabilir. Size büyük ihtimal bir öneri sunacaklar. Sunulmazsa yazının sonunda Instagram için ardım konuları ve Facebok üzerinden talep gönderme ile ilgili adresler yer alıyor.

Duruma göre kimlik istenilebilir veya doğrulamanın yapılması için sorular çıkabilir. Bazı ağlarda arkadaş tanımlaması yer alabiliyor.

Yaşımı değiştirdim hesabım kapatıldı şeklinde yardım talepleri de olabiliyor. Bunun içinde yazı sonundaki öneri yazımızda iletişim formu bulunmakta. Dondurulan ve kapatılan hesaplarla alakalı ilgili forumları deneyebilirsiniz.

Birde belki sistemde bir arıza çıktı ve ilerleyen saatlerde kendi kendine çözülebilir. Tabi başka internet üzerinden ve daha önce kullanmadığını telefondan girmeye çalışınız. Bilgisayarla da denenebilir.

Instagram yaşımı değiştirdim hesabım kilitlendi
Instagram yaşımı değiştirdim hesabım kilitlendi

Dönüş yapılması ve hesabın alınması

Hesabınızla alakalı yaptığınız başvuruya göre cevap almak için standart bir bekleme süresi yoktur. Yoğunluğa bağlı olarak yapılan inceleme sonucunda hesabınızla alakalı dönüş beklemelisiniz. Bazen dünya çapında bir uygulama olmasına karşılık Instagram’ dan konuyla alakalı geri dönüş olmaması ile karşı karşıya kalınır. Bu durumda yeniden yazmanız ve yardım talep etmeniz en doğrusudur.

Bir çoğunda dönüşlerin olmamasından şikayet ediliyor. Ya olumlu görülmediğinden ya da yoğunluk durumları söz konusu olabilir. Lakin her ne sebepten olursa olsun belli bir zamandan sonra başvrunun tekrarlanmasını öneririz.

Ne yaptımsa dönmediler diyenlerin birde Facebok başvuru kanallarını denemelerini öneriyoruz. Hiç fark ettiniz mi bilmiyorum ama bazen instagram destek biriminin Facebook uzantılı e-posta hesapları ile dönüş yaptıklarını görüyoruz. Malum aynı şirket olduğundan dolayı aynı sistemler kullanılıyor.

Yaş değiştirme nedeni ile kilitlenen hesabın açılması
Instagram yaş değişimi sebebi ile kilitlenen hesap

Bazı durumlarda kısmi bir yasaklama oluşabiliyor. Yukarıdaki alan açılma olasılığı var ve açılırsa ek doğrulamalardan yararlanınız. Profilde bir şeylerin değiştirilmeme sebeplerinde ceza ve yaptırımlar söz konusudur. İtiraz adına yardım yazılı alandan bildirimde bulunulabilir.

Çok az olasa da mahkeme yoluna gidenlerle karşılaşabiliyoruz. Öyle söylemleri görüyoruz ki sanki şirketin ağlarını cezalandıracaklarmış gibi yazıyorlar. Ücretli bir hizmetten yararlanmıyorsanız ve kişisel haklarınıza müdahale olmuyorsa böyle başvurular sonuçsuz kalacaktır.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir