Arızalı harddisk onarımı nasıl yapılır

Bilgisayarımızdaki diskler belirli bir zamandan sonra kullanıma bağlı olarak arızalanmakta. Bu arıza sonucu disklerde bad sektör oluşmaktadır. Peki bad sektörleri nasıl temizlenir?

Arızalı harddisk onarımı nasıl yapılır
banner192

Arızalı hardisklerde karşılaşılan en büyük sorun bad sektörüdür. Bad sektörlü disklerinizi atmak yerine tamir edebilirsiniz. Bu haberimizde kullanım bağlı olarak oluşan bad sektörleri nasıl temizleyeceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Arızalı disklerin onarımı yazılımlar aracılığı ile yapılmaktadır. Disklerde bulunan bad sektörleri tamir edebilen bir çok uygulama internette yer almaktadır. Bu uygulamalar içerisinden kullanımını bildiğiniz herhangi bir yazılımı kullanabilirsiniz. Bu haberimizde bizler sizin için aralarında bir tanesini seçerek bad sektör onarımının nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız. 

Arızalı harddisk onarımı

  • İlk olarak  HD Tune programını bilgisayarınıza indirerek kurulumunu yapınız. Bu uygulamayı hdtune.com adresinden indirebilirsiniz.
  • Daha sonra uygulamayı çalıştırınız. Karşınız aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda yer alan sekmelerden Error Scan bölümüne giriş yaparak Start tuşuna basınız. Bu işlemden sonra uygulama diskinizi taramaya başlayacaktır.

Arızalı harddisk onarımı nasıl yapılır

Yukarıdaki ekran taraması yapılmış bir disktir. Eğer yeşiller içerisinde kırmızı kutucuklarda çıkarsa diskinizde bad sektör var demektir. Bu hatalı noktalar açıkçası tam anlamıyla tamir edilememektedir. Fakat bazı uygulamalar bu bad sektörlerin üzerlerini kapatarak diskinizi sorunsuz kullanmanızı sağlamaktadır. Bu uygulamalardan biride HDD REGENERATOR'dir. 

  • HDD REGENERATOR programını bilgisayarınıza indirerek kurulumunu yapınız. Uygulamayı açtığınızda karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır. Aşağıdaki resimde ok ile gösterilen alana tıklayınız. Bu alan tıkladığınızda bilgisayarınızda bulunan diskleri göreceksiniz.

facebook müşteri hizmetleri
Arızalı harddisk onarımı

  • Karşınıza çıkan ekrandan tarama yapacağınız diski seçiniz. Bunun için ok ile gösterdiğimiz yere tıklayınız.

 harddisk onarımı nasıl yapılır

  • Bu işlemden sonra karşınıza gelen siyah ekrandan ikinci sırada yer alan Normal Scan seçeneğini seçiniz. Bu seçimi klavyenizden yapabilirsiniz. Klavyenizden 2 rakamına basarak enter tuşuna basınız.

harddisk arızası

  • Bu aşamadan sonra karşınıza gelen ekrandan bad sektörleri onarmak için klavyenin 1 tuşuna basınız. Ardından enter tuşuna basınız.

flash disk onarımı

  • Bu işlemden sonra diskinizin tarama işlemi başlayacaktır. Bu aşamada herhangi bir işlem yapmadan bekleyiniz. Uygulama kendisi taraması yapıp aynı zamanda tamirini yapacaktır. İşlem sonucunda bozuk bölümler kırmızı b harfi ile onardığı bölümleri ise yeşil r harfi ile görünecektir. Uygulama işlemlerini bitirene kadar bekleyiniz.

Arızalı harddisk onarımı nasıl yapılır

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2017, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER