Nearby Share Büyük Dosyaları Kablosuz Aktarma

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Makalede, büyük dosyaları kablosuz aktarmak için öneri hizmetlerden biri olan Nearby Share hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Ad imageAd image

Nearby Share, Android cihazlarda ve hatta Chromebook arasında kablosuz olarak büyük dosyaları kolayca gönderme olanağı sağlayan bir özelliktir. İlgili cihazlara bağlı olarak, Bluetooth, B. Low Energy, WebRTC veya eşler arası WiFi kullanarak dosyaları aktarabilir. Ayrıca, Google’ın AirDrop alternatifi olarak da kullanabileceğiniz bir özelliktir. Google, dosya paylaşım sürecini daha hızlı ve daha kolay hale getirmek için Etrafımda Paylaşım’ ın çalışma şeklini sessizce değiştirmiştir.

Daha önce, birincil telefonunuzdan bir Yakın Paylaşım dosyası aktarımını başlatırken, ikincil cihazın kilidinin açık ve ekranının açık olduğundan emin olmanız gerekiyordu. Aksi takdirde, telefon Yakın Paylaşımın paylaşım menüsünde görünmezdi. Ancak Google, bu gereksinimi ortadan kaldırmıştır.

Cihazların ekranları kapalı ve kilitli olsa dahi, Yakın Paylaşımın gönderme alanında görünecektir. Bu da, birinci telefondan tablete veya ikinci telefona dosya aktarımını uyandırmadan başlatabileceği anlamına geliyor.

Bu değişiklik muhtemelen tüm cihazlarınızda aynı Google hesabına giriş yapmanızı gerektirir. Bu küçük bir davranışsal ayarlama olsa da, cihazlarınız arasında dosya aktarımını Yakın Paylaşımı kullanarak çok daha kolay hale getirir.

Ad imageAd image

Google ayrıca, aralıklarla kesintiye uğrayan Yakın Paylaşım dosya aktarımlarını devam ettirmek adına çalışma yapmakta. Bu yıl Apple şirketinin de iOS 17 ile AirDrop’ a benzer bir özellik sunmakta.

Nearby Share Nasıl Çalışır?

Nearby Share, kullanıcıların dosyalarını paylaşırken etrafta bulunan diğer cihazları otomatik olarak tespit eder. Paylaşmak istediğiniz dosyayı seçtikten sonra, cihazlar arasında bir Wi-Fi bağlantısı kurarak dosyayı hızlı bir şekilde paylaşır. Bu işlem, Bluetooth teknolojisine göre çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir ve dosyaların anında karşı cihaza iletilmesini sağlar.

Yakın Paylaşım üzerinde yapılan geliştirmeler arasında, diğer cihazlarla dosya paylaşımını bir QR kodu tarayarak gerçekleştirme yeteneği de bulunmaktadır. Ancak, bu Yakın Paylaşım geliştirmelerinin ne zaman yayınlanacağı şu anda net değildir.

Google, son birkaç yılda yakın veri paylaşımda istikrarlı bir şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmakta. Şirket, özelliği Windows PC’lere dosya göndermeye olanak tanıyacak şekilde genişletmiştir. Ayrıca, Mac kullanıcıları için resmi olmayan bir araç da mevcuttur, bu sayede telefonunuzdan kablosuz olarak dosya gönderimi Apple platformuna da getirilmektedir.

Nearby Share Özellikleri

Nearby Share’in sunduğu bazı önemli özellikler ve avantajlar şunlardır:

a. Hız: Nearby Share, Wi-Fi teknolojisini kullanarak dosyaların hızlı bir şekilde paylaşılmasını sağlar. Bu, büyük boyutlu dosyaların bile kısa sürede karşı cihaza iletilmesini sağlar.

b. Basit ve Kullanıcı Dostu Arayüz: Nearby Share’in kullanıcı dostu bir arayüzü vardır. Dosyaları paylaşmak için sadece birkaç adımla işlem tamamlanır.

c. Güvenlik: Nearby Share, dosyaların paylaşım sürecinde güvenlik önlemlerini sağlamak için Bluetooth ile birlikte diğer güvenlik protokollerini kullanır.

d. Enerji Verimliliği: Bluetooth kullanımına göre daha az enerji tüketir, bu da cihazın pil ömrünü uzatır.

e. Çoklu Platform Desteği: Nearby Share, Android cihazları arasında çalışır ve Google Play hizmetlerine sahip cihazlar arasında dosya paylaşımı yapılmasını sağlar.

Nearby Share buyuk Dosyalari Kablosuz Aktarma 1

Nearby Share Kullanım Alanları

Nearby Share’in çeşitli kullanım alanları vardır:

a. Fotoğraf ve Video Paylaşımı: Tatillerde veya özel etkinliklerde çekilen fotoğraf ve videoları hızlı bir şekilde arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Nearby Share, yüksek çözünürlüklü medya dosyalarını bile kolaylıkla paylaşmanızı sağlar.

b. Belgelerin Paylaşımı: İş yerinde veya okulda belge paylaşımı sıkça gerçekleştirilen bir iştir. Nearby Share, sunumlar, raporlar, elektronik tablolar ve diğer belgeleri anında paylaşmanıza olanak tanır.

c. Uygulama Paylaşımı: Eğer bir uygulamanın APK dosyasını başka bir Android cihaza göndermek istiyorsanız, Nearby Share’i kullanabilirsiniz. Bu şekilde, uygulamanın indirme bağlantısı paylaşımı veya APK dosyasının aktarılmasıyla zaman kazanabilirsiniz.

d. Müzik ve Podcast Paylaşımı: Favori müzik parçalarını veya ilginizi çeken podcast bölümlerini arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz. Yakındaki Paylaşım, ses dosyalarının hızlı bir şekilde transferini sağlar.

e. Haritalar ve Konum Paylaşımı: Yakındaki Paylaşım, konum bilgilerini paylaşmanızı da sağlar. Örneğin, buluşma yeri için bir harita veya konum paylaşımı yapabilirsiniz.

Yakındaki Paylaşım, dosya paylaşımını kolaylaştıran ve hızlandıran bir özelliktir. Bluetooth veya internet bağlantısı kullanarak yakınlarda bulunan diğer Android cihazlarla iletişim kurarak dosyaları anında paylaşmanıza olanak tanır. Kullanıcı dostu arayüzü, hızlı transfer hızı, güvenlik önlemleri ve enerji verimliliği gibi avantajlarıyla, dosya paylaşım deneyiminizi geliştirir. Fotoğraf, video, belge, uygulama, müzik ve konum gibi çeşitli dosyaları paylaşmak için Yakındaki Paylaşımı tercih edebilirsiniz. Kolaylık ve hız arayanlar için bu özellik mükemmel bir seçenektir.

Android dosyaları kablosuz aktarma içeriğimiz buraya kadar.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe