Nokia Lumia Yazılım Güncelleme Yapma

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Nokia Lumia telefon modellerinde yazılım güncelleme programı ile nasıl yapılır? Lumia Software Recovery Tool programını kullanarak yazılım yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Nokia Lumia telefonlar ülkemizde ve dünyada çok fazla satışı bulunan telefon modelleri değildir. Fakar bu telefonları kullanan yine de azımsanmayacak kadar kişi bulunmaktadır. Bundan dolayı Nokia Lumia telefonlarda yazılım güncellemesinin nasıl yapılacağını bu haberimizde yayınlayacağız.

Nokia Lumia telefonlarda yazılım yükseltme işlemleri Android ve iOS işletim sistemlerine göre biraz farklılık göstermektedir. Peki bu farklılıklar nelerdir. Nokia Lumia  cihazlarda yazılım güncellemesi için hangi adımları takip etmeliyiz ? Bu sorularınızın cevabını aşağıdaki başlığımızın altında bulabilirsiniz.

Nokia Lumia Yazılım Yükleme

Nokia Lumia serisi akıllı telefonlar, Windows Phone işletim sistemini kullanır ve zaman içinde yazılım güncellemeleri yayınlanabilir. Bu güncellemeler, telefonunuzun performansını artırabilir, hata düzeltmeleri sağlayabilir ve yeni özellikler ekleyebilir. Bu makale, Nokia Lumia akıllı telefonunuz için yazılım güncellemelerini nasıl yükleyeceğinizi adım adım açıklar.

1. Wi-Fi Bağlantısını Kontrol Edin:

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Yazılım güncellemelerini yüklemek için bir Wi-Fi bağlantısı gereklidir, çünkü güncellemeler genellikle büyük dosyaları içerir. Ayarlar menüsünden Wi-Fi bağlantınızı kontrol edin ve bir Wi-Fi ağına bağlı olduğunuzdan emin olun.

2. Yedekleme Yapın:

Yazılım güncellemeleri sırasında herhangi bir veri kaybını önlemek için cihazınızı yedekleyin. Bu, fotoğraflar, kişiler, mesajlar ve uygulama verilerinizi korumanıza yardımcı olur.

 • Ayarlar > Yedekleme seçeneğine gidin.
 • “Telefonunuzu yedekleyin” seçeneğini etkinleştirin ve varsa “Otomatik yedeklemeyi etkinleştir” seçeneğini işaretleyin.

3. Yazılım Güncellemelerini Kontrol Edin:

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Nokia Lumia cihazınızın ayarlar menüsünden yazılım güncellemelerini kontrol edebilirsiniz.

 • Ayarlar > Telefon Hakkında > Yazılım Güncellemesi’ne gidin.

4. Güncelleme Mevcut İse İndirin:

Eğer bir güncelleme mevcut ise, cihazınıza indirip yüklemek için talimatları takip edin. İndirme ve yükleme süreci cihazınızın modeline ve güncelleme türüne bağlı olarak değişebilir.

5. Telefonunuzu Güncelleştirin:

Güncelleme tamamlandığında, cihazınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. Güncelleme işlemi tamamlandığında, telefonunuz son sürüm yazılımı çalıştıracak şekilde güncellenmiş olacaktır.

Notlar:

 • Yazılım güncellemeleri telefonunuzun performansını artırabilir, güvenlik açıklarını kapatır ve yeni özellikler ekler. Bu nedenle düzenli olarak güncellemeleri kontrol etmek önemlidir.
 • Güncellemelerin boyutu büyük olabilir, bu nedenle güncellemeyi indirmek için Wi-Fi bağlantısı kullanmanız önerilir. Mobil veri kullanarak güncellemeleri indirmek, veri kullanımını artırabilir ve ek maliyetlere yol açabilir.
 • Bazı güncellemeler, belirli modeller veya cihazlar için özelleştirilmiş olabilir. Bu nedenle her zaman en son yazılım güncellemelerine erişip erişemediğinizi kontrol edin.

Nokia Lumia Yazılım Yükseltme Nasıl Yapılır

Nokia Lumia telefon modellerinde yazılım yükseltmesi yapabilmeniz için ilk olarak bir yazılım bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. Bu yazılımın adı Lumia Software Recovery Tool’dur.

Lumia Software Recovery Tool yazılımının türkçe anlamı ise Lumia Yazılım Kurtarma Aracı şeklindedir. Bu yazılım için bir hatırlatma yapalım. Bu yazılım bütün telefon modellerinde çalışmamaktadır. Bu yazılımı sadece Nokia Lumia telefonlarında kullanabilirsiniz. Diğer windows phone yüklü telefonlarda bu yazılımı güncellemek için kullanamazsınız.

 • Lumia Software Recovery Tool yazılımı bilgisayarınıza indirip kurunuz.
 • Kurulum bittikten sonra usb kablosu ile Nokia Lumia telefonunuzu bilgisyara bağlayınız.
 • Daha sonra programı çalıştırınız. bu işlem sırasında uygulama telefonunuzu görecektir.
 • Açılan ekranda yer alan Continue yazısına tıklayarak programın telefonunuzla iletişim kurmasını sağlayınız.
 • Daha sonra ekranda yer alan Download yazısına tıklayınız. Bu işlem sırasında en son yazılım güncellemesi telefonunuza yüklenecektir.
 • Bu işlemden sonra Install tuşuna pasarak güncellemenin kurulmasını sağlayınız.
 • Son adım olarak ise finish yazısına tıklayınız.

Bu şekilde Nokia Lumia telefonlarınızda yazılım güncellemesini tamamlamış olacaksınız. Yazılım güncelleme programından bir kaç ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir.

Nokia Lumia yazılım güncelleme yapma
Nokia Lumia Yazılım Güncelleme Yapma

Nokia yazılım güncelleme adımları buraya kadar.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir